Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je úterý, 21. ledna 2020
logo

Na čáslavském Hrádku připravují brigádu i slavnost

Na čáslavském Hrádku připravují brigádu i slavnost
Foto: zak
 
Publikováno: 20.2.2016 v 13:00, Aktualizováno: 16.2.2016 v 8:00
Rubrika: Čáslav

Čáslavský Hrádek - část města, kde bylo prokázáno nejstarší doložené osídlení na katastru města - se rok po roce pomalu opět budí k životu po období, kdy jeho svahy pokrývaly náletové dřeviny a vstup na oplocený pozemek byl opravdu dobrodružnou výpravou.

V posledních letech se však o jeho úpravu začali zajímat členové Muzejního a vlastivědného spolku Včela Čáslavská, k nimž se přidali i další obyvatelé města, z nichž je třeba vyzdvihnout podíl práce členů oddílu juda pod vedením Martina Horského.

Dnes již ale víme, že se jejich činnost neomezila na "pouhé" vyčištění pozemku. Hrádek bude napříště sloužit nejen jako výletní místo téměř v centru města, ale také jako naučná stezka. "S projektem revitalizace Hrádku a otevřením venkovní informačně - edukativní expozice přišli členové Včely Čáslavské již v roce 2014.

Pro tuto myšlenku se podařilo získat i Město Čáslav, které přislíbilo zajistit její financování. Přípravy expozice po odborné stránce se ujal místostarosta Včely Čáslavské dr. Filip Velímský," potvrdila doktorka Drahomíra Nováková, odborná pracovnice čáslavského městského muzea a zároveň jednatelka Včely Čáslavské.

V současnosti již do konečné podoby areálu postačí drobnější úpravy, jako je osazení laviček a informačních panelů. Posledních úprav před slavnostním otevřením Hrádku se mohou zúčastnit všichni dobrovolníci, kteří se dostaví na brigádu, zaměřenou na úklid. Zájemci se dostaví přímo na místo samé v sobotu 5. března v 9 hodin. "Přineste si, prosím, hrábě, pilky, nůžky a pomozte upravit tento prostor," vyzývají organizátoři akce. "Hotová expozice bude slavnostně otevřena v neděli 20. 3. 2016 v 15 hodin.

Program zahájí dr. Filip Velímský, který představí expozici a jednotlivé panely obsahující nejen informace o historii Hrádku, ale i zajímavé interaktivní prvky pro děti. Vlastní kulturní program do 18. 00 zajistí hudební skupina Krless a skupiny historického šermu Thorwald sons, Mor z Hor Kutných a Železní páni. Vyvrcholením akce se stane bitva, v níž se odehraje příběh Langobardského prstenu. Na své si přijdou i děti, které se budou moci do historie přenést připravenými hrami," říká Dr. Nováková, která věří, že nová expozice přinese poučení široké veřejnosti a nabídne i novou možnost rozšíření výuky regionálních dějin pro místní školy.

 

Autor článku: zak
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM