Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je úterý, 23. dubna 2019
logo

Mustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku města

Mustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku města
Foto: Ing. Vladimír Havlíček
 
Publikováno: 18.9.2018 v 8:00
Rubrika: Čáslav

Mustrování, současnou mluvou bychom řekli prověrka bojové připravenosti vojenských jednotek, proběhlo v pátek 14. 9. na čáslavském náměstí. Při mustrování promluvil k vojenským jednotkám místostarosta magistr Daniel Mikš.

Připomněl historii vojenského města Čáslavi a odkaz na Jana Žižku z Trocnova. Upozornil, že nad městem létají oceloví draci, kterým říkáme Gripeni. Vojákům popřál hodně štěstí v následné  bitvě. Na aktuální večer jim ale doporučil, aby si pochutnali na dobrém mase od markytánek a také na dobrém pivu a vínu.

Daniel Mikš na závěr dodal: „Bojujte za svého krále, císaře a zvítězte! Bůh bude stát při vás. A když ne Bůh, tak historie!“ Poté velitel jednotek provedl inspekci vojsk s místostarostou, tedy vlastně se zástupcem rychtáře, Danielem Mikšem.

Při inspekci byl zjištěn hrubý nedostatek, jeden z vojáků totiž neměl boty. Byl pokárán a bylo mu nařízeno, aby nedostatek ve vojenské výstroji neprodleně odstranil. Poté proběhla úspěšně prověrka výzbroje, tedy palných zbraní. 

Mustrování se zúčastnila skupinu Corporal, která se soustřeďuje na palné zbraně a také na šerm s bodáky na těchto zbraních. Druhou jednotkou byl Regiment zemské hotovosti, což je uskupení šermířských skupin, které si dává za cíl co nejpřesnější a nejvěrohodnější rekonstrukci pěšího regimentu fungujícího v době první poloviny 17. století.

V sobotu proběhla rekonstrukce bitvy, která se odehrála v září roku 1618 mezi Golčovým Jeníkovem a Čáslaví, respektive mezi Horkami, Bratčicemi a Potěhy. Přestože měla velký vliv na průběh stavovského povstání, je dnes téměř zapomenuta. Kdyby v ní české vojsko neobstálo, stala by se Bílou horou naší historie.

FotogalerieMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku města
Autor článku: Ing. Vladimír Havlíček, autor fotogalerie: Ing. Vladimír Havlíček
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Vernisáž výstavy ZUŠ J. L. Dusíka v ČáslaviTradiční velikonoční jarmark ZŠ Kutná Hora – ŽižkovPrvní prohlídková trasa kutnohorského Hrádku přístupná i bez průvodceNevšední výstava litografií a akvarelů Petra Ptáčka potrvá do 9. května
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM