Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je pátek, 14. srpna 2020
logo

Mustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku města

Mustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku města
Foto: Ing. Vladimír Havlíček
 
Publikováno: 18.9.2018 v 8:00
Rubrika: Čáslav

Mustrování, současnou mluvou bychom řekli prověrka bojové připravenosti vojenských jednotek, proběhlo v pátek 14. 9. na čáslavském náměstí. Při mustrování promluvil k vojenským jednotkám místostarosta magistr Daniel Mikš.

Připomněl historii vojenského města Čáslavi a odkaz na Jana Žižku z Trocnova. Upozornil, že nad městem létají oceloví draci, kterým říkáme Gripeni. Vojákům popřál hodně štěstí v následné  bitvě. Na aktuální večer jim ale doporučil, aby si pochutnali na dobrém mase od markytánek a také na dobrém pivu a vínu.

Daniel Mikš na závěr dodal: „Bojujte za svého krále, císaře a zvítězte! Bůh bude stát při vás. A když ne Bůh, tak historie!“ Poté velitel jednotek provedl inspekci vojsk s místostarostou, tedy vlastně se zástupcem rychtáře, Danielem Mikšem.

Při inspekci byl zjištěn hrubý nedostatek, jeden z vojáků totiž neměl boty. Byl pokárán a bylo mu nařízeno, aby nedostatek ve vojenské výstroji neprodleně odstranil. Poté proběhla úspěšně prověrka výzbroje, tedy palných zbraní. 

Mustrování se zúčastnila skupinu Corporal, která se soustřeďuje na palné zbraně a také na šerm s bodáky na těchto zbraních. Druhou jednotkou byl Regiment zemské hotovosti, což je uskupení šermířských skupin, které si dává za cíl co nejpřesnější a nejvěrohodnější rekonstrukci pěšího regimentu fungujícího v době první poloviny 17. století.

V sobotu proběhla rekonstrukce bitvy, která se odehrála v září roku 1618 mezi Golčovým Jeníkovem a Čáslaví, respektive mezi Horkami, Bratčicemi a Potěhy. Přestože měla velký vliv na průběh stavovského povstání, je dnes téměř zapomenuta. Kdyby v ní české vojsko neobstálo, stala by se Bílou horou naší historie.

FotogalerieMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku městaMustrování na čáslavském náměstí se těšilo značné pozornosti obyvatel i návštěvníku města
Autor článku: Ing. Vladimír Havlíček, autor fotogalerie: Ing. Vladimír Havlíček
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM