Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je čtvrtek, 21. února 2019
logo

Mladá a svěží Babka shlíží do nádherného údolí, láká obyvatele i návštěvníky Zruče nad Sázavou

Mladá a svěží Babka shlíží do nádherného údolí, láká obyvatele i návštěvníky Zruče nad Sázavou
Foto: Archiv OK
 
Publikováno: 23.7.2015 v 7:00, Aktualizováno: 20.7.2015 v 9:00
Rubrika: Zpravodajství

Ve čtvrtek 16. 7. se ve Zruči nad Sázavou slavnostně otevírala nová rozhledna Babka. Rozhledna byla vybudována v rámci projektu, jehož součástí se stala i stavba turistické stezky a altánu. Celá akce stála téměř 5 mil. Kč s DPH, rozhledna včetně altánu vyšla na 4 mil. Kč. Na akci byla získána dotace z fondů Europské unie, z Regionálního operačního programu dostane Zruč n/S 3,9 mil. Kč.

Rozhlednu postavila firma TEPLOTECHNA Ostrava a. s., informační tabule a mobiliář turistické stezky zajistila firma DARUMA spol. s. r. o. Slavností akce se zúčastnilo více než 300 lidí. Turistická stezka bude volně přístupná veřejnosti. Rozhledna stojí na dříve zalesněném vrchu nad městem v lokalitě „Mezi cestami“ s nadmořskou výškou cca 450 m nad mořem.

Jedná se o turisticky velmi zajimavé místo, s větší volnou plochou, architektonické řešení rozhledny důsledně vychází z vybraného staveniště na svažitém, převážně zalesněném území v blízkosti města. Proto byla navržena stavba dřevěná s minimem ocelových prvků v nosné konstrukci věže /pouze ocelová táhla/. Ve stavbě je řešeno také ocelové točité schodiště, které je dispozičně výhodné /umožňuje panoramatický výhled z vyhlídkové plošiny/, bezpečné v každém počasí /stupně s protiskluznou úpravou/ a velmi trvanlivé /ocelové, žárově pozinkované pro venkovní prostředí/.

Mladá a svěží Babka shlíží do nádherného údolí, láká obyvatele i návštěvníky Zruče nad Sázavou
Foto: L. Vlková

Stavba není opláštěná a to zmenšuje náklady na údržbu, a zvětšuje bezpečnost na schodišti (včetně požární). Výška vyhlídkové plošiny je 24,0 m nad terénem. Pěší stezka má délku 6.841 m včetně odboček na rozhlednu s vyhlídkou po kraji a na přírodní vyhlídku, odkud je nádherný výhled na město a údolí řeky Sázavy. Byla vybavena dvěma zvukovými panely. Jeden je umístěn na náměstí MUDr. J. Svobody, druhý pak přímo na rozhledně. Stezka byla doplněna mobiliářem.

Větší část města se rozkládá v údolí řeky Sázavy a nemá dostatečný výhled po okolí. Nová rozhledna tuto možnost nabízí a jistě ji využijí i návštěvníci tradičních, již XV. Historických slavností (konat se budou 1. 8., program přineseme příště), či jubilejního X. ročníku festivalu Zručská vrátka (folk, bluegrass, coutry, trampská hudba v areálu Zručského dvora 25. 7. od 14.00).

 

Autor článku: V. Hospes
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Final Four - volejbalový svátek zaplnil kutnohorskou Klimešku
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM