Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je sobota, 6. června 2020
logo

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora uvede ve dnech 1. 6. – 9. 6. 2019 celkem 10 koncertů

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora uvede ve dnech 1. 6. – 9. 6. 2019 celkem 10 koncertů
Foto: Archiv OK
 
Publikováno: 15.5.2019 v 9:00
Rubrika: Zpravodajství

DVANÁCTÝ ROČNÍK (www.mfkh.cz). Umělecký ředitel: Jiří Bárta Předsedající: Ing. Alena Turková, ředitelka festivalu, Jiří Bárta, umělecký ředitel, Ing. Josef Viktora, starosta MÚ Kutná Hora, Mgr. Bc. Vít Šnajdr, místostarosta MÚ Kutná Hora. 

Tak jako v předchozích letech i letošní již dvanáctý ročník festivalu komorní hudby Kutná Hora svými deseti koncerty vymezenými časovým úsekem jednoho týdne nabízí jedinečné propojení dané osobnostmi skladatelů, účinkujících interpretů, pečlivě vybranými skladbami i jednotlivými žánry komorní hudby.

Možná se bude zdát zvláštní, že dramaturgie se tentokrát neopírá o významná výročí tvůrčích osobností, nicméně tvorba vybraných skladatelů je hned zkraje zastoupena na programu koncertů přímo monograficky zaměřených. 

Ještě před zahajovacím koncertem se herec Josef Somr a klavíristka Terezie Fialová vracejí k loňskému janáčkovskému výročí připomínkou Listů důvěrných. Vlastní zahájení festivalu je celé věnováno Ludwigu van Beethovenovi jeho monumentálními koncertantními skladbami – koncertem houslovým, klavírním a proslulým trojkoncertem.

Následující komorní koncert se soustředí na tvorbu Johannesa Brahmse, zejména na jeho skladby klavírní. Hvězda loňského ročníku, mezinárodně proslulý klavírista Lukáš Vondráček dodržel slib a letos se do Kutné Hory vrací, jednak samostatným recitálem a jednak první řadou Slovanských tanců Antonína Dvořáka v původní verzi pro čtyřruční klavír, kde jeho partnerkou bude nová tvář festivalu, mladá japonská klavíristka Kana Okada.

Klavíru je tentokrát vůbec věnována velká pozornost – ještě před L. Vondráčkem vystoupí ve Švýcarsku působící Konstantin Lifschitz, jenž je po léta neopominutelnou stálicí festivalu, aby provedl jednak Beethovenův koncert a sólově Brahmse a jednak – což bude zvláště pozoruhodné – druhou řadu Janáčkova cyklu Po zarostlém chodníčku.

Lifschitz se navíc v rámci komorní spolupráce mj. bude podílet spolu s francouzsko-americkou houslistkou Corinne Chapelle na uvedení houslových sonát Johanna Sebastiana Bacha. Festivalovou dramaturgii si zvláště v posledních létech nelze představit bez kreativního podílu experimentu ve spojení se spiritualitou.

Obojí se uplatní už v programovém Preludiu po loňském úspěchu Gabriely Vermelho zásluhou této multižánrové umělkyně a její skupiny GaRe v podobě tvůrčí odpovědi na otázku - Folk, klasika anebo fúze?

Zřetelný duchovní rozměr pak bude mít koncert symbolicky nazvaný Okna podle jedné ze dvou zde uvedených skladeb Petra Ebena (90. výročí nedožitých narozenin), doplněných klavírním kvintetem Dmitrije Šostakoviče a komorní kantátou na text Matky Terezy (páter Jan Uhlíř) současného lotyšského autora Peterise Vaskse.

Charakteristická dominanta, chrám sv. Barbory, kde tyto skladby zazní, je nejčastější lokalitou festivalových koncertů spolu s Jezuitskou kolejí, kaplí Božího těla a tak jako vloni pro festivalové Postludium detašovaným kostelem Zvěstování Panny Marie v Bohdanči u Kutné Hory.

Tam se ostatně skladbami pro sólové violoncello, sólové housle i oba nástroje společně rozloučíme se dvěma z protagonistů festivalu, s jeho uměleckým ředitelem, violoncellistou Jiřím Bártou a houslistou Romanem Patočkou.

K celkovému dramaturgickému profilu výrazně přispějí komorní soubor Musica Minore z Valašských Klobouk, spoluúčinkující při realizaci koncertantních děl na zahajovacím koncertu.

Dále kutnohorské sbory: studentský sbor Gaudeamus a Učitelský pěvecký sbor Tyl pod vedením sbormistra Zdeňka Licka, jež provedou Vasksovu vokálně-instrumentální skladbu a nakonec soubor dechových nástrojů PhilHarmonia Octet Prague s jedinečnou Serenádou Es dur (KV 375) Wolfganga Amadea Mozarta na úvod závěrečného koncertu.

Do města se cíleně sjíždějí profesionální interpreti, kteří se, stejně jako při minulých ročnících, připravují formou tvůrčí dílny na sérii koncertů.

Interpeti: Corinne Chapelle, Roman Patočka , Matouš Pěruška – housle, Karel Untermüller – viola Jiří Bárta, Kristina Vocetková – violoncello Lukáš Vondráček, Konstantin Lifschitz, Terezie Fialová, Kana Okada - klavír

Michel Raison - klarinet, Mikuláš Koska - lesní roh, Jan Hudeček – fagot Gabriela Vermelho – zpěv, housle + GaRe: bicí, violoncello, akordeon, bandoneon Musica Minore – komorní soubor Josef Somr – recitace Philharmonia Octet Prague + Pavel Nejtek – kontrabas Michaela Káčerková – varhany, Marek Zvolánek - trubka

Zdeněk Licek – sbormistr, Učitelský pěvecký sbor Tyl, studentský sbor Gaudeamus.

Chrám svaté Barbory: 2., 4., 6., 7. a 8. června

Kaple Božího těla: 1. června

Galerie Středočeského kraje: 2. (15:00), 3. a 5. června

Kostel Zvěstování panny Marie Bohdaneč u Kutné Hory – 9. června (15:00)

Koncerty začínají v 19:30, pokud není uvedeno jinak.

Autor článku: tz
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře: Událost vpravdě lidová a pro lidi
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM