Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je neděle, 26. května 2019
logo

Malešov má ve svém muzeu kostru velryby!

Malešov má ve svém muzeu kostru velryby!
Foto: Ing. Vl. Havlíček
 
Publikováno: 26.2.2019 v 8:00
Rubrika: Zpravodajství

Víte, že pouze dvě muzea v Česku se mohou pochlubit kostrou velryby? Tím prvním je Národní muzeum v Praze a druhým je Muzeum Malešov na Kutnohorsku! V malešovském muzeu je ale kostra vzácnější o skutečnost, že je propojena s místním slavným rodákem Karlem Jonášem.

Historii „Malešovské velryby“ nám objasnil pan Ondřej Slačálek z malešovského muzea: „Velryba vznikla nápadem Pavla Koutského a jsou dva důvody, proč je právě v Malešově. Prvním důvodem je vztah k nálezu pravěké kostry nedaleko od Malešova, což je jediný nález svého druhu v České republice.

Tím druhým důvodem je skutečnost, že muzeum je z velké části věnováno Karlu Jonášovi a příběh o Jonášovi a velrybě tak dostává zcela nový rozměr.“ A že jsou malešovští na kostru velryby náležitě hrdí, potvrdil Ondřej Slačálek slovy:

„Těší nás exkluzivita muzea, neboť pouze dvě muzea v republice mají kostru velryby - Národní a naše!“

Historie malešovského muzea není dlouhá. Bylo slavnostně otevřeno na konci října 2018, za přítomnosti amerického velvyslance Stephena B. Kinga. Ten zároveň odhalil pamětní desku česko-americkému politikovi, novináři a lingvistovi, malešovskému rodáku Karlu Jonášovi.

Na počátku vzniku muzea byl Ondřej Slačálek. Ten sdělil zastupitelstvu městyse Malešov informací o zájmu americké ambasády na připomenutí malešovského rodáka Charlese Jonase, tedy Karla Jonáše.

Ten byl prvním americkým velvyslancem u nás, a byl autorem prvního anglicko-českého slovníku. Všechny nadchla myšlenka, že historie a okolí Malešova by si zasloužilo větší propagaci a zrodil se nápad na zřízení stálé expozice o Malešovsku.

Následně malešovští nadšenci založili spolek Muzeum Malešov a uspořádali veřejnou sbírku na podporu projektu. Svůj nápad nakonec přivedli ke zdárnému konci.

V muzeu se dozvíte o historii Malešova, ale také o historii tvrze, bitvě u Malešova, židovské komunitě, dolování, pivovarnictví, místních rodácích, spolcích, přehradě a mnoho dalšího. Ale především, uvidíte na vlastní oči „Malešovskou velrybu!“

FotogalerieMalešov má ve svém muzeu kostru velryby!Malešov má ve svém muzeu kostru velryby!Malešov má ve svém muzeu kostru velryby!Malešov má ve svém muzeu kostru velryby!Malešov má ve svém muzeu kostru velryby!Malešov má ve svém muzeu kostru velryby!Malešov má ve svém muzeu kostru velryby!Malešov má ve svém muzeu kostru velryby!Malešov má ve svém muzeu kostru velryby!Malešov má ve svém muzeu kostru velryby!Malešov má ve svém muzeu kostru velryby!Malešov má ve svém muzeu kostru velryby!
Autor článku: Ing. Vladimír Havlíček , autor fotogalerie: Ing. Vl. Havlíček
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM