Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je středa, 17. července 2019
logo

Lorec praskal ve švech: Tisíce mladých lidí se rozhodovaly o své budoucnosti

Lorec praskal ve švech: Tisíce mladých lidí se rozhodovaly o své budoucnosti
Foto: Vítězslav Hospes
 
Publikováno: 25.10.2018 v 8:00
Rubrika: Zpravodajství

Veletrh splněných přání – tak se jmenovala kniha, kterou v šedesátých letech minulého století četl snad každý (nejen Čech, ale také Rus, Němec, Fin, Angličan, atd.). Její autor Vladimír Páral ovšem už titulem předznamenal ironický, až krutě pravdivý rozbor nebezpečí moderní civilizace:

Jedinec se stává pouhým kolečkem v soukolí, bez vlastních nápadů, myšlenek, rozhodnutí. Po návštěvě Veletrhu učebních a studijních oborů v kutnohorském Lorci (24. 10.) mě napadlo nadepsat tento materiál obdobně jako Páral, ale bez veškeré ironie a s upřesněním: „Potenciálně splněných přání...“ Proč potenciálně?

Protože samozřejmě nabídka učebních a studijních oborů může být jakkoli vábivá, rozmanitá, vstřícná, ale bez úsílí studentů a učňů by byla takřka zbytečná. Když už jsem začal vzpomínkou (byť „pouze“ literární), dovolím si vzpomenout na 14 – 15 let mojí generace:

O něčem, jako byla akce v Lorci jsme si mohli nechat jen zdát – výběr byl minimální a uniformní obsah studia se lišil jeden od druhého jen nepatrně. Myslím, že nastal čas, abych uvedl několik zásadních informací.

Na Veletrhu v Lorci mělo svá stanoviště zhruba 56 středních škol (většina z nich nabídla i učební obory). Deset jich bylo přímo z KH a další zblízka i zdálky: Pardubice, Odolena Voda, Hradec Králové, Čáslav, Kolín, Hoříce, Havlíčkův Brod, Chrudim, Poděbrady, Praha, atd., atp.

Pořadateli akce byly ÚP ČR KoP Kutná Hora a firma Lanete spol. s r.o. Golčův Jeníkov, zajištěn byl přitažlivý doprovodný program s přehlídkou líčení a účesů, míchání nápojů, módní přehlídkou.

Sledoval jsem mladé muže a ženy a (snad ještě rozechvělejší) jejich rodiče. Jejich rozechvění jsem se nedivil. Vždyť mnozí se rozhodnou na celý další život. Vybírali z tradičních oborů, řemesel, činností, rozmýšleli se:

Být policistou, pracovníkem bezpečnostní agentury, zedníkem, soustružníkem, svářečem, slévačem, truhlářem, fotografem, pracovat ve sportovním managementu nebo jako letecký mechanik, poskytovat veterinární služby, věnovat se počítačové grafice, keramice, sochařství, dělat v laboratoři nebo na poli...

Nelze než popřát: Vyberte si dobře (svět vám tak jako tak připraví mnohá další životní úskalí). A v souvislosti s tím: Žijte dobře!

FotogalerieLorec praskal ve švech: Tisíce mladých lidí se rozhodovaly o své budoucnostiLorec praskal ve švech: Tisíce mladých lidí se rozhodovaly o své budoucnostiLorec praskal ve švech: Tisíce mladých lidí se rozhodovaly o své budoucnostiLorec praskal ve švech: Tisíce mladých lidí se rozhodovaly o své budoucnostiLorec praskal ve švech: Tisíce mladých lidí se rozhodovaly o své budoucnostiLorec praskal ve švech: Tisíce mladých lidí se rozhodovaly o své budoucnostiLorec praskal ve švech: Tisíce mladých lidí se rozhodovaly o své budoucnostiLorec praskal ve švech: Tisíce mladých lidí se rozhodovaly o své budoucnostiLorec praskal ve švech: Tisíce mladých lidí se rozhodovaly o své budoucnostiLorec praskal ve švech: Tisíce mladých lidí se rozhodovaly o své budoucnostiLorec praskal ve švech: Tisíce mladých lidí se rozhodovaly o své budoucnostiLorec praskal ve švech: Tisíce mladých lidí se rozhodovaly o své budoucnosti
Autor článku: Redakce OK, autor fotogalerie: Vítězslav Hospes
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM