Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je středa, 17. října 2018
logo

Lidé pobírající dlouhodobě dávky v hmotné nouzi dostanou od prosince část příspěvku v poukázkách

Lidé pobírající dlouhodobě dávky v hmotné nouzi dostanou od prosince část příspěvku v poukázkách
Foto: Monika Pravdová
 
Publikováno: 7.12.2017 v 7:00
Rubrika: Zpravodajství

„Novela zákona o hmotné nouzi zavádí povinnost úřadu práce u osob, které déle než 6 měsíců pobírají dávky hmotné nouze, že 35 až 65 % dávky - příspěvku na živobytí - musí být vypláceno v poukázkách,“ uvedla PhDr. Iva Pospíšilová, ředitelka Úřadu práce v Kutné Hoře s tím, že novela zákona o pomoci v hmotné nouzi platí již od 1. června letošního roku, poprvé však budou poukázky vypláceny až od 1. prosince.

Dávky bude vyplácet oddělení hmotné nouze Úřadu práce Kutná Hora, které sídlí v Radnické ulici (bývalý okresní úřad). „V budově byla pro tyto účely zřízena speciální kancelář, klienti, kterých se to týká, už byli informováni. Dostali termín, kdy se mají dostavit. Jedná se téměř o dvě stovky klientů,“ řekla ředitelka kutnohorského úřadu práce. „Někteří klienti si stěžují, že s poukázkami bude možné platit v obchodech jen potraviny, základní životní potřeby, drogistické zboží, školní pomůcky pro děti. Raději by měli hotové peníze. Uvidíme, jak se to osvědčí. Zákon nám výjimky neumožňuje,“ dodala PhDr. Iva Pospíšilová.

Dlouhodobě nezaměstnaní, uchazeči o zaměstnání, kteří více než šest měsíců pobírají dávky v hmotné nouzi, se museli od 1. února letošního roku vypořádat i se zavedením veřejné služby. „Aby dosáhli na výši životního minima, tedy 3410 Kč, musí od února 2017 vykazovat aktivitu (tzn. výkon veřejné služby, nebo účast na jiných projektech úřadu práce) v rozsahu 20 až 30 hodin měsíčně. Když tak neučiní, dávka jim bude snížena na existenční minimum ve výši 2200 Kč. Pokud odpracují třicet a více hodin měsíčně, dávka se jim navýší o 605 Kč,“ vysvětlila Mgr. Jitka Černá, MSc, vedoucí oddělení státní sociální podpory, dávek pěstounské péče a hmotné nouze.

Autor článku: Monika Pravdová
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Různé (3 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM