Samozřejmě, že titulek zjednodušuje. Výstava věhlasného Oty Janečka (žel již zesnulého) i současné umělkyně Miluše Poupětové potvrzuje, že jakékoli „škatulkování“ umělce do nějaké výtvarné či jiné školy, myšlenkového či ideového proudu je ošidné a většinou nepřesné.
Příslovečné hodnocení „co tím chtěl básník říct“ u skutečného umění nikdy nemůže plně vystihnout tvůrčí hledání, nalézání i omyly a každý z vlastní zkušenosti víme, že obraz, verš, socha, kniha nás často chytne za srdce zdánlivě „bez příčiny“.
Vernisáží byla ve čtvrtek 26. 4. v kutnohorském Spolkovém domě pod názvem Barvy v čase zahájena výstava ak. malířky Miluše Poupětové a proslulého (již zesnulého) malíře Oty Janečka. Když moderátor Michal Trnka předal slovo Kateřině Daczické, dozvěděli jsme se od ní, že výstavu uspořádala Nadace Mikuláše Daczického z Heslova ve spolupráci s městem Kutná Hora.
Ozřejmila i důvod, proč se setkáváme s oběma autory naráz: „Oba tyto umělce mám ráda, jsem šťastná, že jejich dílo je prezentováno v těchto krásných prostorách“. O svém otci promluvil i malířův syn Tomáš Janeček, o hudební zpestření na vysoké úrovni se postaral se svou kytarou Dušan Lapáček.
Četní hosté se dozvěděli mnoho zajímavostí o vystavujících a především se pokochali prohlídkou obrazů, které zejména u Oty Janečka představovaly takřka průřez celoživotním dílem (od ozvěn Modiglianiho, přes kubizující díla a lyrické akty až k abstraktním námětům).
Mezi zajímavosti lze zařadit skutečnost, že do Kutné Hory přijeli svou oblíbenou pedagožku podpořit její žáci, kterým zjevně (tak jako mnohým z návštěvníků) učarovalo základní téma Miluše Poupětové: Žena, její osud, poslání a úděl. Výstava ve Spolkovém domě Kutná Hora potrvá do 20. května.
OTA JANEČEK (15.8.1919 v Pardubičkách - 1.7.1996 v Praze) malíř, grafik a ilustrátor, studoval u prof. Blažíčka, Boudy, Pokorného, Nováka, jeho dílo zasahuje do malby, plastiky, volné grafiky, knižní ilustrace i do užité tvorby. Základním inspiračním zdrojem byla příroda a lyrický prožitek.
Janeček realizoval za svůj život velkou řadu knižních ilustrací, několikrát byl vyznamenán v soutěži o nejkrásnější československou knihu roku, uznání a ceny dostával po celém světě, je autorem řady československých známek.
Vystavoval v mnoha našich městech a v zahraničí od r. 1942 až do r. 1995. Jeho díla jsou v Národní galerii v Praze, v londýnské Tate Gallery, v Národní knihovně v Paříži, v MC Nay Institute v San Antonio (USA), v japonském Tochigi Prefectural Museum of Fine Arts a v National Gallery of Wales. MILUŠE POUPĚTOVÁ, (*22. 7. 1963, Vlašim) vede ateliér Užité malby na VOŠUP SUPŠ v Praze, volné tvorbě se věnuje ve svém ateliéru ve Vlašimi.
Vychází z výtvarných prostředků expresionismu a monumentální malby, pohybuje se na poli abstraktní i figurální tvorby. Po škole se věnovala volné tvorbě. Na konci 80. let studovala na Akademii Pietra Vannucci Itálii. Od roku 1991 učí na VOŠUP SUPŠ na Žižkově.
Pracuje s inkousty, tušemi, s přírodními pigmenty a barvivy, často se opakuje motiv zrcadlení. Od roku 1992 se věnuje dekorativní výzdobě hudebních nástrojů a dekorativní nástěnné malbě.
Samostatně vystavovala na zámku Vlašim, v pražské Galerii mladých U Řečických, knihkupectvích a kavárnách, a v dalších galeriích, zastoupena byla například na společných výstavách v Praze, Římě, ve Francii, Kalifornii, Anglii, na zámcích v Jičíně, Jemništi, atd.
Zatím žádný komentář.