Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je středa, 5. srpna 2020
logo

Legiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dnešku

Legiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dnešku
Foto: Ing. Vl. Havlíček
 
Publikováno: 27.6.2019 v 9:00
Rubrika: Zpravodajství

Chcete uctít hrdinství našich předků, dovědět se něco z naší historie a zároveň se seznámit s technikou ze začátku dvacátého století? Zajímá vás, jestli máte mezi legionáři svého předka?

Tak to si nenechte ujít devatenáctou zastávku Legiovlaku v letošním roce, při které si můžete prohlédnout na čáslavském nádraží legionářské muzeum na kolejích. Legiovlak bude v Čáslavi do 30. června, celkem letos navštíví 35 míst.

Legiovlak  připomíná boje československých legií za samostatný stát. Souprava historických vagonů projede do roku 2020 celou Českou a Slovenskou republiku. Skládá ze 14 zrekonstruovaných vagonů, jakými se v letech 1918-1920 naši legionáři přepravovali přes Rusko po Transsibiřské magistrále.

Připomíná, že vznik Československa stál na životech a odvaze legionářů, kteří s myšlenkou samostatného státu bojovali na všech bojištích I. sv. války a po jejím skončení dále nasazovali životy.

Bojovali s Poláky a Maďary o hranice nového státu i s ruskými bolševiky na Sibiři.  V letech 2011-2015 zakoupila Československá obec legionářská vyřazené historické vagóny. Jeden z plošinových vagonů zapůjčily České dráhy, kovářský vagon zrekonstruovala a dodala slovenská strana.

Vagóny jsou opraveny tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím a návštěvníkům co nejblíže přiblížily život na kolejích, jak ho žili naši legionáři. Vlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, filmového, krejčovského, zdravotního, štábního, velitelského, obrněného a dvou vozů plošinových. 

Návštěvníci Legiovlaku si zde mohou zjistit, jestli měli mezi svými předky legionáře. Posádka dokáže vyhledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty a vzpomínky.

Legiovlak pomáhá veřejnosti a především mládeži získávat či obnovovat povědomí o zásluhách legionářů na vzniku samostatného státu. Dokumentuje oběti, které stály za jeho vznikem.

A přestože se společný stát rozpadl na dvě hrdé, samostatné a demokratické republiky, mělo význam o něj bojovat. To platí dvojnásob o letech 1938, 1948, 1968 a 1989. A platí dodnes!

FotogalerieLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dnešku
Autor článku: Ing. Vladimír Havlíček, autor fotogalerie: Ing. Vl. Havlíček
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál! Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře: Událost vpravdě lidová a pro lidi
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM