Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je neděle, 22. září 2019
logo

Legiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dnešku

Legiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dnešku
Foto: Ing. Vl. Havlíček
 
Publikováno: 27.6.2019 v 9:00
Rubrika: Zpravodajství

Chcete uctít hrdinství našich předků, dovědět se něco z naší historie a zároveň se seznámit s technikou ze začátku dvacátého století? Zajímá vás, jestli máte mezi legionáři svého předka?

Tak to si nenechte ujít devatenáctou zastávku Legiovlaku v letošním roce, při které si můžete prohlédnout na čáslavském nádraží legionářské muzeum na kolejích. Legiovlak bude v Čáslavi do 30. června, celkem letos navštíví 35 míst.

Legiovlak  připomíná boje československých legií za samostatný stát. Souprava historických vagonů projede do roku 2020 celou Českou a Slovenskou republiku. Skládá ze 14 zrekonstruovaných vagonů, jakými se v letech 1918-1920 naši legionáři přepravovali přes Rusko po Transsibiřské magistrále.

Připomíná, že vznik Československa stál na životech a odvaze legionářů, kteří s myšlenkou samostatného státu bojovali na všech bojištích I. sv. války a po jejím skončení dále nasazovali životy.

Bojovali s Poláky a Maďary o hranice nového státu i s ruskými bolševiky na Sibiři.  V letech 2011-2015 zakoupila Československá obec legionářská vyřazené historické vagóny. Jeden z plošinových vagonů zapůjčily České dráhy, kovářský vagon zrekonstruovala a dodala slovenská strana.

Vagóny jsou opraveny tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím a návštěvníkům co nejblíže přiblížily život na kolejích, jak ho žili naši legionáři. Vlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, filmového, krejčovského, zdravotního, štábního, velitelského, obrněného a dvou vozů plošinových. 

Návštěvníci Legiovlaku si zde mohou zjistit, jestli měli mezi svými předky legionáře. Posádka dokáže vyhledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty a vzpomínky.

Legiovlak pomáhá veřejnosti a především mládeži získávat či obnovovat povědomí o zásluhách legionářů na vzniku samostatného státu. Dokumentuje oběti, které stály za jeho vznikem.

A přestože se společný stát rozpadl na dvě hrdé, samostatné a demokratické republiky, mělo význam o něj bojovat. To platí dvojnásob o letech 1938, 1948, 1968 a 1989. A platí dodnes!

FotogalerieLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dneškuLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dnešku
Autor článku: Ing. Vladimír Havlíček, autor fotogalerie: Ing. Vl. Havlíček
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM