Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je středa, 17. října 2018
logo

Ladovské Vánoce se chystají na kutnohorském Hrádku, představí se i dosud neprezentovaná kresba

Ladovské Vánoce se chystají na kutnohorském Hrádku, představí se i dosud neprezentovaná kresba
Foto: ČMS
 
Publikováno: 1.12.2017 v 7:00
Rubrika: Kultura

Flash banner nelze zobrazit.

Už za pár dní se návštěvníkům představí další z tradičních vánočních výstav připravených Českým muzeem stříbra na Hrádku. Výstava s názvem Ladovské Vánoce představí obrazy Aleny Ladové, lidové zvyky a akvarely a dřevořezby Hany Richterové. Děti i dospělí se mohou těšit na téměř šedesát obrazů Aleny Ladové převážně se zimní a vánoční tématikou. K vidění budou také knihy s jejími ilustracemi, pohlednice a rodinné fotografie. Součástí výstavy bude i promítání dokumentu o Josefu Ladovi a jeho dceři Aleně a nebude chybět ani pohádka – animované večerníčky Kocour Mikeš, na jejichž tvorbě se Alena Ladová podílela. Stejně jako vloni bude i letos připravena soutěž pro děti. Ta bude probíhat od 7. do 23. 12. a slosování správných odpovědí proběhne na Štědrý den. Tři výherci se mohou těšit na knihy pohádek s ilustracemi Josefa Lady a podpisem jeho vnuka Josefa Lady mladšího. S ním se návštěvníci dokonce mohou setkat osobně, a to ve výstavní síni v sobotu 9. prosince ve 14 hodin.

Jsem rád, že se podařilo připravit výstavu obrazů Aleny Ladové, a to v roce, kdy si připomínáme významné výročí 130 let od narození a 60 let od smrti jejího otce Josefa Lady. Myslím, že jejich obrázky k Vánocům neodmyslitelně patří a jsem rád, že jsme mohli pomoci s přípravou,“ říká Jan Skorka Lauko, majitel Galerie naivního umění, který toto výstavní téma inicioval. Jeho vlastní obraz s ladovskou tématikou výstavu doplní. Kromě zmiňovaných vánočních a zimních obrázků si zaslouží pozornost kresba s názvem „První večírek“, ke které prozrazuje více Mgr. Josef Lada, vnuk Josefa Lady a syn Aleny Ladové: „Na tento obraz jsem narazil nedávno v internetové aukci. Bylo mi hned jasné, že je to obraz, který malovala moje maminka. Obraz jsem zakoupil, ačkoliv jsem ho nikdy předtím neviděl. Na obrázku je zajímavý výjev, který si dnes interpretujeme jako návrat mé maminky z večírku...I pro naši rodinu je to velká zajímavost.“ Lidové staročeské Vánoce a některé zvyky přiblíží „světnička“ připravená ze sbírkových předmětů ČMS v druhé části výstavy. Zde návštěvníci budou moci obdivovat také velký dřevěný vyřezávaný betlém s více než čtyřiceti figurkami od místní malířky a řezbářky Hany Richterové. Ta navíc pro výstavu vytvořila sedm akvarelů s tématikou vánočních postav a vánoční atmosférou Kutné Hory.

A aby toho nebylo málo, jsou všichni zváni na Advent na Hrádku…

V sobotu 9. prosince bude navíc připraven doprovodný program. Kromě výstavy, soutěže, foto-koutku a promítání pohádek s Kocourem Mikešem budou moci rodiče s dětmi navštívit vánoční výtvarnou dílnu v prvním patře Hrádku. Budou tu moci malovat a vyrábět drobné ozdoby z papíru a z plsti. „Dopoledne bude patřit koledám na nádvoří Hrádku v podání skupiny Euphorica, odpoledne pak budeme zpívat koledy společně u klavíru ve výstavní síni. Ve 13 hodin začne v prvním patře Vodnická pohádka loutkového divadla, které mělo nejen u dětských návštěvníků v loňském roce velký úspěch a ve 14 hodin nás navštíví pan Josef Lada mladší. Před Hrádkem bude probíhat tradiční jarmark. A tento muzejní vánoční jarmark i celý program na Hrádku je letos zapojen do akce Sladké Vánoce, kterou s organizací Prostor Plus, o.p.s. a Českým muzeem stříbra organizuji,“ představuje nabitý program Mgr. Edita Dvorská z Českého muzea stříbra. Na viděnou na výstavě Ladovské Vánoce (potrvá do 10. 1. 2018) či v sobotu 9. prosince při Sladkých Vánocích a Adventu na Hrádku.

FotogalerieLadovské Vánoce se chystají na kutnohorském Hrádku, představí se i dosud neprezentovaná kresba Ladovské Vánoce se chystají na kutnohorském Hrádku, představí se i dosud neprezentovaná kresba Ladovské Vánoce se chystají na kutnohorském Hrádku, představí se i dosud neprezentovaná kresba Ladovské Vánoce se chystají na kutnohorském Hrádku, představí se i dosud neprezentovaná kresba Ladovské Vánoce se chystají na kutnohorském Hrádku, představí se i dosud neprezentovaná kresba Ladovské Vánoce se chystají na kutnohorském Hrádku, představí se i dosud neprezentovaná kresba
Autor článku: Mgr. Edita Dvorská, autor fotogalerie: Archiv OK
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM