Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je středa, 3. června 2020
logo

Kutnohorští zastupitelé lámali rekordy aneb Co jsem po půlnoci už zaznamenat nestihl

Kutnohorští zastupitelé lámali rekordy aneb Co jsem po půlnoci už zaznamenat nestihl
Foto: Vítězslav Hospes
 
Publikováno: 16.5.2019 v 9:00
Rubrika: Zpravodajství

Rekordně dlouhé (od 16 hodin téměř do půlnoci) jednání Zastupitelstva města Kutné Hory přineslo 14.5. mnoho rozhodnutí, debat, výpadů, kritiky i konstruktivních rozhodnutí.

Včera jsem stihl popsat tři z mnoha jeho bodů programu (NADĚJNOU INFORMACI O DĚNÍ V KUTNOHORSKÉ NEMOCNICI, ODLOŽENÍ ROZHODNUTÍ O SPOLUPRÁCI S BASKETBALOVOU AKADEMIÍ a SOUHLAS S PODÍLEM MĚSTA  K PĚTIMILIONOVÉ DOTACI, KTEROU DOSTALA FOTBALOVÁ SPARTA KH). Dnes můžeme pokračovat dalším zpravodajstvím.

SMĚNU LESNÍCH POZEMKŮ (na Kaňku – u Katlova) a pronájem rybníku Medenice požadoval v časové tísni se nalézající Jakub Vágner, hodně toho uvedli jeho pravník, přizvaný znalec, vyslechli jsme mnohá pro i proti, po velmi dlouhé debatě jsme si ozřejmili, že v této fázi jde spíše o informativní zprávu a překvapivě se dozvěděli, že usnesení z roku 2017, kterým zastupitelé se směnou vyslovují souhlas, je platné až do konce června a pokud by z rozpravy vyplynula potřeba nějakých změn, muselo by být napřed zrušeno...

ZMĚNA ZAKLADATELSKÉ LISTINY s.r.o. KH TEBIS vyvolala hodně emocí: Z. Jirásek označil znění, navržené radou města za zneužitelné, K. Daczická  požadovala odklad a posouzení expertem, T. Havlíček ponechat stávající znění a zvýšit pravomoc jednatele z rozhodování o 100 000 Kč na 1 milión korun, vždy se hlasovalo, pro bylo 12 hlasů a opozice tudíž neuspěla, což vedlo k emotivním výlevům a slovním přestřelkám (jedna perla za všechny, kterou pronesl M. Starý: „Je mi smutno z toho, že ze zástupců Pirátů jeden se zdržel a jeden byl proti.

My jsme vám  nabídli ruku, vy jste nám do ní plivli“ - řekl v zřejmé narážce na důraz, který Piráti ve svých prohlášeních kladou na transparentní chování politiků). Trochu si etický problém vyjasňovali se Š. Drtinou, nicméně brzy nato se již hlasovalo, koalice uplatnila svých 14 hlasů a těsně změny zakladatelské listiny prosadila tak, jak byly navrženy.

ZÁPISY OSADNÍCH VÝBORŮ přinesly rovněž mnoho podnětů, postesknutí, volání po nápravě (za všechny alespoň podněty z Poličan: snaha po vybudování chodníku Poličany – KH Žižkov (má se dostat do rozpočtu na příští rok), kritika dopravního značení, osud drážního domku, stav veřejného osvětlení, atd.).

Zápisy byly vzaty na vědomí. DOKONCE DVĚ USNESENÍ VYVOLAL podnět J. Krause: Pověřit kontrolní výbor prověrkou, zda  exstarosta M. Starý jednal v souladu se zákonem (stará písnička, neshody kolem jednatele KH Tebis), M. Starý v reakci toto zadání rozšířil o další souvislosti a na žádost místostarostky S. Doušové tak vznikla dvě usnesení o dvojím pověření  - zastupitelé obě schválili a kontrolní výbor tak dostal dva úkoly s datem dokončení 30.9. 2019.

Jako svěží vánek v dusné atmosféře politických her, hádek a rozepří působilo beproblémové schválení (napříč celým zastupitelstvem) UDĚLENÍ ČESTNÉHO OBČANSTVÍ MĚSTA KUTNÉ HORY JAROSLAVU REZLEROVI, pracantovi, umělci, občansky i lidsky aktivnímu, statečnému člověku (má být předáno na příštím jednání ZM).

Kutnohorští zastupitelé lámali rekordy aneb Co jsem po půlnoci už zaznamenat nestihl
Foto: Vítězslav Hospes

ZÁPIS Z JEDNÁNÍ FINANČNÍHO VÝBORU podnítil debatu o prospěšnosti kontrolovat tam, kde pracuje dozorčí rada a je prováděn audit (se vsuvkou:

Má T. Havlíček právo zveřeňovat některé údaje před projednáním v ZM?  – S. Doušová s tím nesouhlasí, T. Havlíček v tom nevidí žádný problém) a finanční výbor byl zastupitelstvm pověřen k provedení kontrol u všech obchodních společností, stoprocentně vlastněných městem.

PODPORA LINKY BEZPEČÍ 35 000 Kč byla zamítnuta s tím, že se jedná o celstátní instituci a v Kutné Hoře tuto činnost ke spokojenosti zastává městem podporovaná organizace Povídej.   

AKTUALIZOVÁNA BYLA VYHLÁŠKA O NOČNÍM KLIDU s tím, že nejsou vyloučeny kroky k novelizaci. INFORMATIVNÍ ZPRÁVU O PRŮBĚHU POŘIZOVÁNÍ ÚZEMNÍHO PLÁNU zahájilo obsáhlé vystoupení občanky, nespokojené s tím, že její žádost  není dosud v plánu zahrnuta, reakce na něj, atd.

Ale po informaci, že k tomuto účelu, vyjasnění problematiky, detailům apod. je určeno veřejné projednávání (v pondělí 20.5. od 14.00 v Rytiřském sále Vlašského dvora) se ke slovu dostali i zastupitelé, kteří hovořili mj. o pozemcích Na Rovinách v různých souvislostech (postoj ministerstev, kraje, ochránců životního prostředí, apod.).

Na zastupitele pak už čekal závěrečný bod programu, kterým se stalo RŮZNÉ. Tento bod označil M. Hlavatý za jeden z nejdůležitějších v celém jednání a dost kriticky připomněl řadu svých nevyřízených nebo jen polovičatě řešených podnětů a návrhů.

Jak již sám název tohoto bodu napovídá, řešila se problematika z různých oblastí života města. Alepoň heslovitě: Starosta J. Viktora pověřen jednáním o obchvatu Kutné Hory (na návrh T. Havlíčka), K. Špalková navrhla vytvoření instituce mluvčího města, zmíněno bylo budování kruhového objezdu Na Skalce (brzdí ho nedořešené majetkové poměry), M. Starý chtěl informace k postupu rekonstrukce KD Lorec, své si postupně řekli starosta, místostarosta i místostarostka, Z. Jirásek a řada dalších...

Až se konečně kolem půlnoci uondaní zastupitelé rozhodli jednání protentokrát ukončit. Takto bezprostředně je obtížné celé jednání ZM hodnotit, sil bylo vydáno hodně a zjevně v zaujetí pro věc. S odstupem budeme všichni moudřejší...

Autor článku: Vítězslav Hospes
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře: Událost vpravdě lidová a pro lidi
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM