Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je čtvrtek, 28. března 2024
logo

Kutnohorští gymnazisté byli opět na partnerské návštěvě v Číně

Kutnohorští gymnazisté byli opět na partnerské návštěvě v Číně
Foto: Vl. Slavíček
 
Publikováno: 18.10.2014 v 13:00, Aktualizováno: 13.10.2014 v 12:00
Rubrika: Zpravodajství

Když se v roce 2011 uskutečnila první návštěva delegace z šestimilionového čínského města Jinan v Kutné Hoře jedním z hlavních témat, o nichž se mluvilo, bylo možné navázání spolupráce mezi školami. Tak se zrodilo partnerství mezi Gymnáziem Jiřího Ortena a 7. střední školou v Jinanu. Navzdory vzdálenosti několika tisíců kilometrů se vzájemné vztahy začaly rozvíjet až nečekaně intenzivně a proběhlo již několik vzájemných výměn. Ta zatím poslední koncem letošního září, kdy do Číny odcestovala další delegace jedenácti studentů a dvou pedagogů GJO.

ZASTÁVKA PRVNÍ: PEKING: Samozřejmě, návštěva Číny by nebyla kompletní bez prohlídky jejího hlavního města. Hned po příletu překvapil ty, pro které šlo o čínskou premiéru, všudypřítomný smog. Je to jeden z problémů, s nimiž se potýká nejen třiadvacetimilionová metropole, ale celá země. Po rychlém přesunu do hotelu jsme zamířili do centra města.

Nejprve náměstí Tien an men, největší náměstí světa, které se svou rozlohou přesně vyrovná nejmenšímu státu světa Vatikánu. Jeho dominantami jsou Maovo mauzoleum, památník hrdinů revoluce a obrovský vlajkový stožár. Ten bohužel největší na světě není, protože KLDR si na korejsko-korejské hranici vybudovala jeden ještě o kousek vyšší. Tian an men se také zapsalo do dějin událostmi v létě 1989, jenže o těch se v Číně prostě nemluví. Nemluvil o nich ani náš průvodce Tom, jehož angličtina trochu připomínala oblíbenou loutku „Achmed mrtvý terorista.“ Z náměstí je to jen krůček do Zakázaného města, které bylo až do roku 1911 sídlem císařské rodiny uzavřeným pro normální smrtelníky.

Další den zahájila návštěva Pearl Market, obrovského nákupního centra, kde se stále prodávají perly, ale vedle nich také všechno možné i nemožné zboží. Například zcela nový iPhone se zde nechá pořídit v přepočtu za necelých 800 korun českých – no nekupte to! A vypadá jako úplně pravý, včetně toho jablka na zadním krytu. Odpoledne následovala prohlídka druhé nejvýznamnější pekingské památky Chrámu nebes.

ZASTÁVKA DRUHÁ: VELKÁ ČÍNSKÁ ZEĎ: Třetí den byl věnován návštěvě Velké čínské zdi. O téhle fascinující stavbě se říká, že je jediným výtvorem lidských rukou, který je pouhým okem viditelný z vesmíru. Jedenáct studentů GJO už rozšířilo řady lidí, kteří vědí, že to není pravda, protože svou barvou zeď splývá s okolním terénem. Jinak ale její návštěva nabízí neopakovatelný zážitek, i když po dvou hodinách chůze po ni už někteří padají únavou.

SMĚR JINAN: Pak už následoval přesun do Jinanu, kde nás čekalo pět dní a čtyři noci v partnerské škole a hostitelských rodinách. Vzdálenost z Pekingu do Jinanu je něco přes pět set kilometrů. Rychlovlak typu C ji s několika desetiminutovými zastávkami překoná za dvě a půl hodiny. Zpátky jsme ovšem jeli vlakem typu G, který staví pouze jednou a je v Pekingu za hodinu a tři čtvrtě. Po úvodním slavnostním přijetí ve škole se některým studentům začaly údivem měnit oči do čínských parametrů. Třeba když viděli, že jejich čínští protějšci (7. střední škola v Jinanu má asi 2200 žáků) chodí do školy v jednotných teplákových soupravách. To je praktické zejména o velké přestávce, kdy mají jednotnou rozcvičku. Kromě toho dvakrát denně probíhá jednotná masáž očí.

Vyučování končí v 17 hodin, ale pak následuje ještě dobrovolná hodina konzultací a domácích úkolů, školu tak většinou opouští až po šesté hodině večer. Ubytování v rodinách pak dalo studentům zcela unikátní příležitost poznat každodenní život v Číně. Je to země, která se neskutečně rychle rozvíjí, ale stále zůstává místem obrovských kontrastů.

Příkladem může být nejmenovaná hostitelská rodina, která jezdila v nejnovějším modelu Land Roveru, v bytě měla snad veškerou nejmodernější elektrotechniku, ale podle způsobu, jakým prováděli hygienu (nutno říci, že nikoli každodenní), si záhy vysloužila přezdívku Škopkovi. Sprcha či vana prostě v jejich domově poněkud chyběly.

O kontrastech jsme se mohli přesvědčit i při návštěvě několika zbývajících uliček starého města v Jinanu, které bezprostředně sousedí se supermoderním nákupním centrem. Součásti programu byly i návštěvy vyučování, lekce kung fu a kaligrafie a samozřejmě s úsměvem opakované nabídky: „Když budete chtít, můžete přijet studovat na Shandong University, třeba jen na rok, naučit se čínsky…“ Ano, ano, svět se vyvíjí a jak pravil Shakespeare: připraven býti, jen na tom záleží.

ZA DVA ROKY ZNOVU? Pak už následovalo dojemné rozloučení a zpáteční cesta. Při mezipřistání v Amsterdamu jsme si uvědomili různé věci, které v Číně přece jenom chyběly: modrá obloha, slunce (to jsme neviděli ani jednou), personál s dokonalou angličtinou, Facebook, točené pivo… Ovšem stejně tak si všichni uvědomovali, kolik toho při výměnném pobytu poznali a jak užitečná pro ně tato návštěva byla a ještě být může. Bylo také dohodnuto pokračování vzájemné spolupráce, v roce 2015 by tak do Kutné Hory měli zavítat čínští studenti, další návštěva těch kutnohorských v Jinanu by se pak uskutečnila v roce 2016 nebo 2017.

 

Autor článku: Jindřich Bartoň
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM