Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je čtvrtek, 28. března 2024
logo

Kutná Hora počtvrté za sebou vítězem soutěže v požárním sportu

Publikováno: 19.6.2019 v 10:00
Rubrika: Zpravodajství

Na městském stadionu Olympia v Kutné Hoře se o víkendu 15. a 16. června uskutečnila hlavní část Krajské soutěže v požárním sportu profesionálních a dobrovolných hasičů.

Na slavnostním nástupu v sobotu ráno závodníky, rozhodčí i pozvané hosty přivítal a zároveň soutěž zahájil náměstek ředitele Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje pro IZS a operační řízení plk. Ing. Miloš Hladík.

Starosta Krajského sdružení hasičů Středočeského kraje Oldřich Lacina předal řediteli územního odboru Kutná Hora plk. Ing. Jiřímu Pokornému záslužnou medaili KSH Středočeského kraje.

Dále byly bývalým příslušníkům, kteří sloužili v Kutné Hoře 25 a více let nebo sloužili ve funkci velitele útvaru (tehdejší název pro velitele stanice), předány plakety k 50. výročí založení hasičů v Kutné Hoře.

Hned na úvod došlo i na předávání medailí za sportovní výkony, neboť podle tradice byla před započetím soubojů na dráze vyhodnocena úvodní disciplína, to znamená výstup do čtvrtého podlaží cvičné věže pomocí jednohákového žebříku.

Tu vzhledem k velké náročnosti absolvují pouze profesionální hasiči a jako obvykle se konala začátkem června v rámci populární KRCHLEBSKÉ VĚŽE. Prvenství vybojoval Vladislav Filip z Kolína, který dosáhl skvělého času 14,09 sekundy a s přehledem porazil Tomáše Daňka z HZS hlavního města Prahy a Pavla Maňase z územního odboru Příbram.

Úvodní disciplínou na kutnohorském stadionu byl běh na 100 metrů s překážkami. V něm se představilo nejen všech devět reprezentací jednotlivých územních odborů HZS Středočeského kraje, ale už také po dvanácti družstvech sboru dobrovolných hasičů mužů a žen, vítězů okresních kol.

V kategorii profesionálních hasičů opět zvítězil, stejně jako v loňském roce, Vladislav Filip časem 17,14 sekund. Pro stříbro si doběhl Martin Viktora z Kutné Hory a pro bronz Pavel Maňas.

Vítězný trojlístek byl shodný i ve dvojboji po součtu časů z věže a ze stovky. Mezi dobrovolnými hasiči byli na stovce nejrychlejší Jakub Čermák z SDH Líchovy na Příbramsku a Lucie Pohanková z SDH Písková Lhota na Nymbursku.

Nejlepších osm mužů z obou kategorií se pak utkalo ve vzájemném souboji přímo na dráze ve dvou semifinálových bězích a velkém finále. Vítězství v tomto vloženém závodě bez ohledu na dosažený čas získal líchovský Jakub Čermák před kutnohorskými Janem Vyhnánkem a Martinem Viktorou.

Odpolední program byl vyhrazen pro štafetový závod na 4 x 100 metrů s překážkami, ve kterém svoji doménu na dráze potvrdilo kvarteto HZS Kutná Hora. Časem 61,07 sekundy z druhého pokusu překonalo stříbrné družstvo HZS Příbram i své kolegy z dalšího kutnohorského týmu.

V kategorii dobrovolných sborů se z výsledků nejvíce radovali muži SDH Tehovec a ženy SDH Písková Lhota. Z důvodu nepříznivého počasí nezačala neděle tradičním nástupem, ale po intenzivní dešťové přeháňce byla rovnou zahájena královská disciplína – požární útok.

Stejně jako v předchozích ročnících byly připraveny tři základny a tři kádě. Na prvním stanovišti tak soutěžila družstva HZS územních odborů, na druhém družstva SDH mužů a na třetím družstva SDH žen.

Opět vyhrálo družstvo HZS Kutná Hora, které zaznamenalo čas 26,13 s, následované stříbrným družstvem HZS územního odboru Benešov a bronzovým HZS územního odboru Mladá Boleslav.

V kategorii mužů SDH zvítězil tým z Dnebohu na Mladoboleslavsku, druhé skončilo družstvo SDH Líchovy a třetí družstvo SDH Tehovec. V ženách si prvenství zajistila Písková Lhota z Nymburska před „domácími“ Uhlířskými Janovicemi a Zahořany z okresu Praha-západ.

Právě díky třem stavům měly útoky rychlý spád a krátce po poledni se už účastníci krajské soutěže mohli připravovat na závěrečný ceremoniál. Jeho úvodní část patřila vyhlášení výsledků jednotlivých disciplín.

Poslední sady medailí, diplomů a pohárů byly určeny pro všechny zúčastněné týmy, neboť na závěr bylo připraveno vyhodnocení celkového pořadí od posledního po první místo.

V ženách vyhrály loňské vítězky z Pískové Lhoty před Petrovicemi a Úvaly, mužům SDH vévodila sestava reprezentující Tehovec, druhé místo obsadilo družstvo z obce Dneboh a třetí příčku vybojoval tým SDH Líchovy.

MEZI PROFESIONÁLY URČITĚ PANUJE SPOKOJENOST V KUTNÉ HOŘE, KTERÁ V KONEČNÉM ÚČTOVÁNÍ OPĚT SKONČILA PRVNÍ, KDYŽ VYHRÁLA VŠECHNY ČTYŘI DISCIPLÍNY. Někteří kutnohorští závodníci se tak prohýbali pod tíhou obdržených medailí.

Na druhém místě se umístilo družstvo z Mladé Boleslavi, které oproti loňsku poskočilo o jednu příčku nahoru. Třetí místo vybojovali borci z územního odboru Kolín.

FotogalerieKutná Hora počtvrté za sebou vítězem soutěže v požárním sportuKutná Hora počtvrté za sebou vítězem soutěže v požárním sportuKutná Hora počtvrté za sebou vítězem soutěže v požárním sportuKutná Hora počtvrté za sebou vítězem soutěže v požárním sportuKutná Hora počtvrté za sebou vítězem soutěže v požárním sportuKutná Hora počtvrté za sebou vítězem soutěže v požárním sportuKutná Hora počtvrté za sebou vítězem soutěže v požárním sportuKutná Hora počtvrté za sebou vítězem soutěže v požárním sportuKutná Hora počtvrté za sebou vítězem soutěže v požárním sportuKutná Hora počtvrté za sebou vítězem soutěže v požárním sportu
Autor článku: por. Bc. Tereza Fliegerová, tisková mluvčí HZS Stř, autor fotogalerie: Archiv OK