Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je úterý, 23. dubna 2019
logo

Kutná Hora nezapomíná na to, čím vším (nejen) pro ni „DrŠťa“ byl!

Kutná Hora nezapomíná na to, čím vším (nejen) pro ni „DrŠťa“ byl!
Foto: Vítězslav Hospes
 
Publikováno: 9.11.2018 v 10:00
Rubrika: Zpravodajství

Přiznám se, že jsem měl o návštěvnost 34. Kutnohorského  podvečera  (na návratu k pravidelnosti tohoto pořadu jeho „duchovní otec“ i hlavní tahoun Vladimír Císař  intenzivně pracuje) poměrně značné obavy.

Sto let od založení naší republiky si vynutilo tolik oslav, připomínek, projevů v nejrůznějších formách a kvalitě, že bychom se nemohli divit určité přesycenosti veřejnosti.

Překvapen jsem byl příjemně: Sál Dačického domu v Kutné Hoře byl totiž ve středu 7. listopadu zaplněn do posledního místečka (židle se dokonce musely přidávat!) a už to naznačovalo, že fráze půjdou stranou, že se tu setkali lidé, jimž byla (a stále je) osobnost Dr. Radko Šťastného blízká (nechyběli zástupci jeho rodiny), nějakým způsobem je ovlivnila, pomohla jim, dávala příklad, atd.

Hned v úvodu se představilo  trio hudebníků ze skupiny Cuthna Antiqua, které několika vstupy celý „Podvečer“ obohatilo (nabídlo skladby, v nich se mísily prvky španělské, židovské a maurské hudby a dočkalo se uznalého potlesku).

Nemohu tady a ani nechci popisovat veškeré detaily připomínky 90 let od narození a 5 roků od úmrtí Dr. Radka Šťastného ani jeho životní pouti – to by bylo na samostatnou a dost rozsáhlou publikaci.

Dotknu se jen skvělé režie večera, která byla dílem Vladimíra Císaře a ve stručnosti řečeno zahrnovala: Promítnutí jeho citlivého i působivého filmového dokumentu o jubilantovi, řadu vzpomínek bývalých žáků Dr. Šťastného (byl přece středoškolským profesorem), jeho přátel, kolegů, známých, spolupracovníků.

Lidí, spjatých s ním duševně i duchovně (jeho příslušnost k Sboru církve bratrské byla pro něj neokázalým, ale pevným životním postojem, stejně jako neutuchající láska k vlasti, rodné Kutné Hoře a humanitnímu odkazu TGM), připomínku rozsáhlé činnosti publikační, aktivity umělecké, občanské (například angažovanost při obnově pomníku TGM,  práce v městském zastupitelstvu, při opakovaném „znovuobnovení“ časopisu Krásné město), atd.

S jednotlivými řečníky jsme se dostali k dětem, dětství, kariéře, křivdám režimu...Víte co: Já to vezmu alespoň heslovitě od jména k jménu: Helena Pospíchalová měla téměř slzy v očích, když vzpomínala na milovaného profesora, který ji učil na střední škole a pomáhal se závěrečnou prací na škole vysoké – a aby ty slzy v očích trochu kompenzovala, přidala humornou historku.

Vladimír Císař „u Šťastného“ studoval jen rok, ale to stačilo na dlouholetý, vzájemně obohacující vztah. Emeritní ředitel čáslavského gymnázia Zdeněk Sejček vzpomněl na působení Dr. Šťastného v Čáslavi (poté, co byl DrŠťa z Kutné Hory z politických důvodů „odejit“), uvedl dvě epizody, dokládající, že jubilant nevyznával Husa, Masaryka, Havlíčka a další  jen naoko a zamyslel se i nad tím, proč mezi pedagogy je obdobných osobností tak málo... (značnou vinu klade „zaplavení“ pedagogů administrativními „zdržovačkami“).

Alice Šimůnková se s Dr. Šťastným setkávala napřed jako žačka a později i jako kolegyně – vyzdvihla jeho přátelské jednání a s jistou dávkou humoru připomněla jednu ze zásad, kterou ji vštípil a jež se později může pedagogovi vyplatit: Uchovávat tzv. „klasifikační notesy“. Po komplikované jízdě dorazili z Prahy také místopředseda Klubu rodáků Kutné Hory Vlastislav Navrátil a s ním literární kritik a vysokoškolský učitel Jaromír Slomek.

Prvně jmenovaný poděkoval Vl. Císařovi za obnovu „Večerů“ a zmínil některé epizody z doby, kdy byl žákem Dr. Šťastného (s důrazem na nelehkou dobu po roce 48 a časy „normalizace“), druhý vysoce ocenil publikační činnost Dr. Šťastného (uvedl například Slovník spisovatelů, „Dalimila“ a další a vyslovil přesvědčení, že „provinční“ tvůrci jsou mnohdy těmi „nahoře“ neprávem opomíjeni a podceňováni.

Příklad? DrŠťa – jeho práce na výše zmíněném slovníku by dnes, v době internetu a počítačů vyžadovala celý tým spolupracovníků a on publikaci, která je dodnes pro mnoho studentů nepostradatelná, přivedl na svět sám a sám... Vztah žačka – pozdější kolegyně (při vydávání Krásného města) přiblížila i Lenka Frankovicová.

Citovala slova Dr. Šťastného k žákům. „Kdybych vás nic jiného nenaučil, než lásku k rodišti, národu, vlasti, tak jsem spokojen...“ Na závěr dovolte, abych si i já alespoň heslovitě „ohřál svou polívčičku“.

S Dr. Šťastným jsem spolupracoval desítky let, nejen v Obzorech Kutnohorska, ale především v nich. Pomáhal, jak se dalo, poskytoval rady, vědomosti. Už vědomí, že „to a to“ bude určitě číst i on bránilo vyžívat se na blbých senzacích, podlézavých tématech.

Několik let měl v mých novinách svou stránku chytrých postřehů, připomínek, glos, kritik, atd. Jmenovala se Solitér. A představte si, lidé ji četli, debatovali o ní, reagovali, vyjadřovali se. Stačí?

Dovolte, abych zakončil stejně jako ve středu v Dačického domě: Podobní lidé jsou vzácní a potřební. Dnes zejména jako příklad, vzor, vzkaz, který čouhá z jeho slov i činů: Život se má žít a ne konzumovat!

FotogalerieKutná Hora nezapomíná na to, čím vším (nejen) pro ni „DrŠťa“ byl!Kutná Hora nezapomíná na to, čím vším (nejen) pro ni „DrŠťa“ byl!Kutná Hora nezapomíná na to, čím vším (nejen) pro ni „DrŠťa“ byl!Kutná Hora nezapomíná na to, čím vším (nejen) pro ni „DrŠťa“ byl!Kutná Hora nezapomíná na to, čím vším (nejen) pro ni „DrŠťa“ byl!Kutná Hora nezapomíná na to, čím vším (nejen) pro ni „DrŠťa“ byl!Kutná Hora nezapomíná na to, čím vším (nejen) pro ni „DrŠťa“ byl!Kutná Hora nezapomíná na to, čím vším (nejen) pro ni „DrŠťa“ byl!Kutná Hora nezapomíná na to, čím vším (nejen) pro ni „DrŠťa“ byl!Kutná Hora nezapomíná na to, čím vším (nejen) pro ni „DrŠťa“ byl!Kutná Hora nezapomíná na to, čím vším (nejen) pro ni „DrŠťa“ byl!
Autor článku: Redakce OK, autor fotogalerie: Vítězslav Hospes
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM