Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je úterý, 16. dubna 2024
logo

Kutná Hora by mohla získat další atraktivní cíl pro turisty celého světa

Kutná Hora by mohla získat další atraktivní cíl pro turisty celého světa
Foto: Monika Pravdová
 
Publikováno: 22.1.2016 v 7:00, Aktualizováno: 18.1.2016 v 11:00
Rubrika: Kultura

Historické centrum Kutné Hory by již v dohledné době měla oživit galerie naivního/insitního umění, která vzniká v přízemních prostorách historického domu č. p. 143/18 na Rejskově náměstí. "Svou koncepcí a zaměřením na prezentaci, interpretaci specifického uměleckého stylu - tzv. naivního a insitního umění, bude galerie jedinou v České republice. Na tento umělecký styl se částečně zaměřuje jen galerie v Litoměřicích, která má však jen malou sbírku od jednoho sběratele," uvedl zakladatel a provozovatel galerie, insitní malíř Jan Skorka Lauko. Kutná Hora by tak mohla získat další atraktivní cíl pro turisty celého světa. Ačkoli se Jan Skorka narodil v Levicích na jižním Slovensku, Kutná Hora a okolí ho okouzlily natolik, že se tu zabydlel natrvalo, oženil se.

"Myšlenkou založit galerii insitního umění jsem se zabýval řadu let. Teď nastala ta pravá chvíle. Oprášil a dokončil jsem projekt galerie, poté čistě náhodou objevil nádherné prostory přímo naproti kamenné kašně," řekl odhodlaně výtvarník, který se po pronájmu prostor zaměřil na nezbytné úpravy interiéru. "Původně jsem zamýšlel oslovit specializované firmy, které se zabývají instalací závěsného systému a osvětlení. Nakonec jsem se do toho pustil sám. Aby nebyly narušeny tyto nádherné klenuté prostory chromem, plastem, sklem, navrhl jsem vlastní dřevěný závěsný systém, který mi vyhotoví velice dobrý a zručný truhlář. Dřevěné budou i výstavní panely, které budou potaženy přírodním režným plátnem, atd.," vysvětlil Jan Skorka, jehož díla jsou zastoupena v řadě galerií i soukromých sbírkách po celém světě.

Má za sebou řadu především zahraničních výstav, například ve Francii, Kanadě, Belgii, Polsku, stálou výstavu má v prestižní Gina Gallery v Izraeli. "Díky účasti na výstavách a získaných kontaktech budu schopný v Kutné Hoře představit dílo předních českých, slovenských výtvarníků i dalších naivních a insitních umělců z různých koutů světa. V plánu mám skupinové i autorské výstavy, spolupráci s podobně koncepčně založenými galeriemi v zahraničí," vysvětlil Jan Skorka s tím, že při zkušebním provozu od 1. března 2016 zaplní prostory galerie vlastní tvorbou.

Slavnostní otevření galerie 1. dubna bude spojené s vernisáží první mezinárodní výstavy naivního/insitního umění v Kutné Hoře, na které se bude prezentovat více než třicet vybraných umělců z České republiky, Slovenska, Rumunska, Polska, Německa, Itálie, Srbska, Turecka a Izraele. Účast přislíbila mimo jiné i výtvarnice Sema Culam z Turecka.

Výstavu bude možné si prohlédnout až do 30. května 2016. V plánu jsou komentované prohlídky, přednášky, soutěž pro školy a další doprovodný program. "Rád bych, aby zájemci mohli blíže nahlédnout pod pokličku tvorby tohoto specifického stylu výtvarného umění," podotkl Jan Skorka Lauko a zdůraznil, že role partnera galerie se ujala nestátní organizace Světové sdružení Slováků v zahraničí se sídlem v Praze. "Již nyní můžu říci, že na podzim se v Kutné Hoře v rámci Dnů československé kultury uskuteční výstava, při které máme v plánu vystavit obrazy naivních umělců zvučných jmen ze Slovenska, žijících v komunitě v srbské Vojvodině. Poté bude výstava k vidění i v Praze," upozornil Jan Skorka.

Jan Lauko Skorka se narodil roku 1966 v Levicích na jižním Slovensku. Výtvarně se začal projevovat už v dětství. "Můj děda Juraj Lauko byl malířem, truhlářem a řezníkem zároveň. Když odešel do důchodu, volný čas trávil malováním. Byl jsem s ním a jeho prací často v kontaktu, nesmírně mě to fascinovalo. V patnácti letech jsem vyhrál první výtvarnou soutěž ve škole. Jmenovala se "SSSR očami dětí," vzpomíná s úsměvem Jan Skorka Lauko s tím, že to byl první impuls k tomu, aby se naplno věnoval malování, což rodiče považovali jen za další výstřelek. „Vystudoval jsem střední školu, odešel na vojnu a zkoušel všechno možné. Malovat jsem ale nepřestal. Byl jsem učitelem, vychovatelem v dětském domově, výchovném ústavu… Protože jsem vyučoval hlavně výtvarnou výchovu, vystudoval jsem filozofickou fakultu se zaměřením na arteterapii a pedagogickou psychologii,“ zavzpomínal Jan Skorka a vzpomenul na setkání s řadou významných umělců, kteří ho ovlivnili a posunuli v další tvorbě.

K naivnímu/insitnímu stylu se vypracoval až ve svých osmadvaceti letech. Vytvořil si vlastní osobitý styl, ve kterém se zrcadlí vzpomínky z dětství, které prožíval u prarodičů ve vesnici na jižním Slovensku, téměř na hranicích s Maďarskem. „Byla to vesnice se vším všudy – bez elektřiny, studna byla veřejná…. Byl to vinařský kraj. Děda měl několik vinohradů. Vesnická tematika je mou zamilovanou. Tehdy lidé žili plnohodnotný dynamický život bez jakýchkoli civilizačních vlivů, což chci přenést i do svých děl. Namaloval jsem i několik městských motivů, okouzlila mě architektura, přesto i v těchto obrazech se objevují vesnické motivy, lidi, které si pamatuji z dětství. Jsou to obrazy plné ironie a někdy až satiry. Dá se říci, že jsem v podstatě propojil dětství se současností,“ popsal výtvarník, který své znalosti z arteterapie uplatňuje dodnes. „Dojíždím za seniory do domova důchodců v Čáslavi, kde manželka pracuje jako vedoucí přímé péče. To je taková ta platba nahoru, abych to neměl vše zdarma,“ podotkl Jan Skorka a navázal: „Pedagogickou profesi jsem nadobro opustil a začal se živit jako malíř a ilustrátor. V současné době se věnuji výhradně umělecké dráze. Zpočátku to byl pro mne značně riskantní počin, neboť jsme manželkou neměli žádné finanční zázemí a jediným zdrojem příjmu byl ten manželčin. Měl jsem však v sobě velký sen, který jsem proměnil v cíl a ten začal naplňovat, aniž bych přemýšlel nad jakýmikoliv překážkami…Pochybnosti, strach, obavy a nepohoda se do tohoto scénáře nevešly a rád jsem je přenechal jiným… Nutno ale říci, a to s pocitem veliké vděčnosti, že bez obětavé podpory mé drahé manželky Moniky, která mi vnitřně zcela věřila a podporovala mne, by můj sen zůstal pouze jenom snem,“ řekl Jan Skorka.

Jan Skorka je autorem ilustrací ke knize ukrajinské autorky Oleny Laň, která vyšla loni v edici Miraculum Octavum Mundi. „Je to první kniha, kterou jsem ilustroval. Několikrát jsem si ji přečetl, tři měsíce jsem jí žil. Vytvořil jsem 37 ilustrací. I když byly bytosti v knize dobře popsány, nejsložitější bylo vymyslet jejich podobu tak, aby splňovaly i představy autorky knihy. Nyní se cítím tak trochu jako otec postavičky skřítka Brudybáče,“ řekl spokojeně výtvarník.

V letošním roce čeká Jana Skorku spolu s otevřením galerie naivního/insitního umění v Kutné Hoře opět festival naivního umění v polských Katovicích, první velká autorská výstava na Slovensku v rodných Levicích.

Jan Skorka byl vyzván spolu s dalšími 39 insitními umělci z různých koutů světa k účasti na prestižním bienále naivního umění ve francouzském Saint Junien. Pro rok 2017 bude vydán kalendář Jana Skorky s motivy kutnohorských památek.

Zajímavostí je, že Jan Skorka absolvoval také tatérskou školu. Zakoupil potřebné vybavení, tetování nejprve vyzkoušel na sobě. Stejně jako svá plátna ozdobil své tělo přírodními motivy – hroznovým vínem, listy stromů… „Zájemců o tetování se hlásilo stále víc, až jsem byl nucen mnohé odmítnou. Když ale někdo přijde s nějakým zajímavým, originálním nápadem, neodolám. Zrovna teď mám rozpracovaný zajímavý motiv na horní části hrudi rukou a zad jednomu starostovi z Kutnohorska. Víc ale neprozradím…“ Více informací o Janu Skorkovi a jeho díle naleznou zájemci na jeho webových stránkách.

 

Fotogalerie
Autor článku: Monika Pravdová, autor fotogalerie:
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM