Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je sobota, 20. října 2018
logo

Krchlebská kaplička má za úkol spojovat lidi

Krchlebská kaplička má za úkol spojovat lidi
Foto: Vladimír Havlíček
 
Publikováno: 11.10.2014 v 16:00, Aktualizováno: 6.10.2014 v 13:00
Rubrika: Zpravodajství

Flash banner nelze zobrazit.

Flash banner nelze zobrazit.

V neděli 28. září byla posvěcena zrestaurovaná výklenková kaplička Panny Marie v Krchlebech u Čáslavi. Slavnost začala mší v místním kostele svatého Václava, kterou celebroval páter magistr Bohuslav Stařík z čáslavského děkanství Římskokatolické farnosti. Následovala pouť obcí, ke které se připojovali další místní občané i návštěvníci z jiných míst, až ke kapličce. Pan Josef Hrdý, velký „fanda“ a odborník přes koně, vozil mezi kostelem a kapličkou hlavně starší lidi a děti v kočáře taženém koňmi - v podstatě po celý den.

V průběhu žehnání páter Bohuslav Stařík mimo jiné řekl: „Kapliček je v naší zemi velké množství, ale krchlebská kaplička má větší význam, má za úkol spojovat lidi, bez ohledu na vyznání“. Pan páter dále poděkoval: „Děkuji všem, kteří se zasadili o obnovu kapličky, především starostce obce bakalářce Bohumile Jeřichové“.

Doba vzniku výklenkové kapličky Panny Marie v Krchlebech není přesně známa, stejně tak jako její účel a zakladatel. Víme pouze, že byla založena v 18. století a zasvěcena Panně Marii, jejíž obraz se v kapličce nachází. Jedná se o klasicistní stavbu. Kaplička byla postavena v polích na křižovatce obchodních cest, dnes vlivem pokračující zástavby stojí v jižní části obce.

V roce 2012 dostala obec Krchleby dotaci ze Středočeského kraje z fondu kultury ve výši 82.740 Kč na opravu kapličky. Během opravy došlo k úpravě podloží a základové spáry, vyrovnání povrchu zdiva, přeštukování vnitřních stěn, úpravě povrchu vnějších omítek, opravě schodu, výměně střešní krytiny a opravě atypických konstrukcí. Celý projekt realizovala společnost Obnova památek s.r.o., Kutná Hora.

Po vlastním posvěcení probíhala celé odpoledne příjemná zábava. Bylo připravené grilované selátko, nápoje a paní starostka roznášela cukroví (viz foto). Je vidět, že v Krchlebech se umějí místní občané nejen bavit, že se starají o své okolí, o historické památky, ale také nezanedbávají rozměr duchovní.

 

Autor článku: Vladimír Havlíček
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Různé (3 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM