Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je středa, 23. ledna 2019
logo

Krchlebská kaplička má za úkol spojovat lidi

Krchlebská kaplička má za úkol spojovat lidi
Foto: Vladimír Havlíček
 
Publikováno: 11.10.2014 v 16:00, Aktualizováno: 6.10.2014 v 13:00
Rubrika: Zpravodajství

V neděli 28. září byla posvěcena zrestaurovaná výklenková kaplička Panny Marie v Krchlebech u Čáslavi. Slavnost začala mší v místním kostele svatého Václava, kterou celebroval páter magistr Bohuslav Stařík z čáslavského děkanství Římskokatolické farnosti. Následovala pouť obcí, ke které se připojovali další místní občané i návštěvníci z jiných míst, až ke kapličce. Pan Josef Hrdý, velký „fanda“ a odborník přes koně, vozil mezi kostelem a kapličkou hlavně starší lidi a děti v kočáře taženém koňmi - v podstatě po celý den.

V průběhu žehnání páter Bohuslav Stařík mimo jiné řekl: „Kapliček je v naší zemi velké množství, ale krchlebská kaplička má větší význam, má za úkol spojovat lidi, bez ohledu na vyznání“. Pan páter dále poděkoval: „Děkuji všem, kteří se zasadili o obnovu kapličky, především starostce obce bakalářce Bohumile Jeřichové“.

Doba vzniku výklenkové kapličky Panny Marie v Krchlebech není přesně známa, stejně tak jako její účel a zakladatel. Víme pouze, že byla založena v 18. století a zasvěcena Panně Marii, jejíž obraz se v kapličce nachází. Jedná se o klasicistní stavbu. Kaplička byla postavena v polích na křižovatce obchodních cest, dnes vlivem pokračující zástavby stojí v jižní části obce.

V roce 2012 dostala obec Krchleby dotaci ze Středočeského kraje z fondu kultury ve výši 82.740 Kč na opravu kapličky. Během opravy došlo k úpravě podloží a základové spáry, vyrovnání povrchu zdiva, přeštukování vnitřních stěn, úpravě povrchu vnějších omítek, opravě schodu, výměně střešní krytiny a opravě atypických konstrukcí. Celý projekt realizovala společnost Obnova památek s.r.o., Kutná Hora.

Po vlastním posvěcení probíhala celé odpoledne příjemná zábava. Bylo připravené grilované selátko, nápoje a paní starostka roznášela cukroví (viz foto). Je vidět, že v Krchlebech se umějí místní občané nejen bavit, že se starají o své okolí, o historické památky, ale také nezanedbávají rozměr duchovní.

 

Autor článku: Vladimír Havlíček
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM