Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je čtvrtek, 16. července 2020
logo

Královské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacáté

Královské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacáté
Foto: Vítězslav Hospes
 
Publikováno: 24.6.2019 v 10:00
Rubrika: Zpravodajství

Velkolepé kulisy chrámu sv. Barbory, Jezuitské koleje a okolních staveb rámovaly v sobotu 22. a neděli 23. června velkolepou historickou slavnost: XXVIII. Královské stříbření Kutné Hory.

Mezi tisíci návštěvníků bylo slyšet nejen češtinu a slovenštinu, ale valnou část návštěvníků tvořili turisté, hovořící anglicky, rusky, německy, italsky, čínsky, atd. Nikdo se nenudil (a sem tam nějakou dešťovou kapkou si náladu pokazit nenechal):

Na hlavním pódiu vystupovaly šermířské skupiny, hudební tělesa, usedal král Václav IV. s chotí Žofií, obchůdků krámků a stánků bylo snad víc než na Gastrofestu a tak byly uspokojeny i chuťové buňky příchozích.

Množství přitažlivých scének a další zábavy (kolotoče, divadélka, možnost zastřílet si z luku, apod.) bylo věnováno dětem, milovníci romantických a dramatických příběhů mohli sledovat osudy krále, královny a jejich poddaných (mnozí z nich ve svých rolích vystupují už od prvního ročníku) – osoby a obsazení se často nemění, ale děj zásluhou autorky scénáře (jakož i programové a produkční přípravy) Světlany Hrabánkové každoročně zaznamenává posun v čase, přináší nové epizody. 

Stručný obsah nemůže zdaleka vystihnout vše – to se musí vidět, slyšet, ochutnat, prožít: Souboje na kolbištích, rytířská klání, průvody městem, slavnostní mše v barborském chrámu, královské soudy i povyšování do šlechtického stavu, fanfáry, ohňostroj.

Okouzlující hra barev, tvarů, dobových kostýmů, vyzvánění kostelních zvonů, vlání praporů v rukou zručných vlajkonošů, lazebnice poskytovala své služby, před očima vznikaly rozličné látky, vyrůstaly keramické předměty, ale uchvátil třeba i zážitek s přehlídkou dravého ptactva, připravený sokolnickou společností Teir.

Tady nelze vyjmenovávat všechny, kdo se na Stříbření podílejí sponzorsky, organizačně, jako herci, autoři a zhotovitelé kostýmů, mediální partneři. Uveďme závěrem alespoň, že pořadateli Královského stříbření Kutné Hory jsou Stříbrná Kutná Hora, z.s., ve spolupráci s Českým muzeem stříbra, p.o. A First Unit, s.r.o. pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové, za podpory Středočeského kraje a Města Kutné Hory.

Doby, kdy se v Kutné Hoře těžilo stříbro a ve Vlašském dvoře sídlil král, jsou historií, kterou stojí za to připomínat si a to dobré z ní rozvíjet. Úkol pro dnešní Horníky, dluh, který částečně splácejí předkům připomínkou časů, kdy král Václav IV.  s královnou Žofií.

FotogalerieKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacáté
Autor článku: Vítězslav Hospes, autor fotogalerie: Vítězslav Hospes
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře: Událost vpravdě lidová a pro lidiKoronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM