Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je čtvrtek, 13. prosince 2018
logo

Kniha o čáslavském rodáku Františku Moravcovi vychází symbolicky v roce oslav 100 let od vzniku naší republiky

Kniha o čáslavském rodáku Františku Moravcovi vychází symbolicky v roce oslav 100 let od vzniku naší republiky
Foto: Ing. Vladinír Havlíček
 
Publikováno: 5.7.2018, Aktualizováno: 4.7.2018 v 13:00
Rubrika: Čáslav

„Brigádní generál František Moravec - čáslavský rodák“ je název knihy, kterou vydal Oldřich Skalák symbolicky v roce 100. výročí vzniku republiky. Přestože kniha bude slavnostně pokřtěna a dodána do distribuce až v podzimních měsících, rádi ji představíme v předstihu.

František Moravec byl legionář, důstojník Československé armády a především šéf zpravodajské služby. Je považován za autora plánu atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Narodil se 23. července 1895 v Čáslavi, zemřel 26. července 1966 ve Washingtonu. Jeho jméno nese skupina speciálních sil Armády ČR. Vojenské zpravodajství uděluje čestnou medaili s jeho jménem k ocenění svých příslušníků.

A jaký byl motiv k napsání knihy? Na to Oldřich Skalák odpovídá: „3. srpna 2012 můj přítel, pan Bohuslav Veselý, nalezl v dvorním traktu své rodinné vilky poblíž čáslavského náměstí při výkopových pracích šavli a bodák od francouzské pušky Lebel a tři dýky pocházející z období první světové války.“ A dále dodává: „Zbraně byly silně zkorodované, pouze chránič rukojeti šavle, vyrobený z bílého kovu, byl zachovalý včetně připevněného ozdobného zlatého střapce.“

Nález doktor Skalák předal k další identifikaci a k odborné expertize Janu Tetřevovi, kurátorovi sbírek a renomovanému odborníkovi na palné a chladné zbraně muzea v Pardubicích.

Rovněž předal zkorodovanou schránku, ve které byly fotografie a dokumenty, ovšem silně poškozené stářím. „Nakonec jsme s panem Veselým vše předali do sbírek Vojenského historického ústavu v Praze, kde jsou předměty dnes vystaveny a zpřístupněny veřejnosti,“ upřesnil Oldřich Skalák.

Na základě uvedeného nálezu se začal doktor Skalák zajímat o čáslavského rodáka Moravce. Studoval nejen dostupnou literaturu, ale především archivní prameny, ke kterým nebyl dříve přístup. Také se seznámil s rodinou generála Moravce.

Ke spolupráci s příbuznými se doktor Skalák vyjádřil: „Chtěl bych co nejsrdečněji poděkovat rodině generála Františka Moravce a to zejména paní Anitě Moravec Gard, vnučce pana generála za poskytnutí fotografií a dokumentů. Dále pak generálovu synovci panu Václavu Moravcovi a jeho dceři Martě Šenkapounové za poskytnutí fotokopií zpravodajských materiálů, rodinných fotografií a korespondence.“

Díky Moravcově rodině se ke čtenáři dostávají prostřednictvím knihy dosud nezveřejněné fotografie a dokumenty. To platí také o informacích. Autor uvádí na základě nově objevených archiválií a privátních informací na pravou míru některé skutečnosti, např. podíl Moravce či prezidenta Beneše na atentátu na Heydricha.

Kromě nových informací o akci skupiny Anthropoid, píše autor o dalších souvislostech. Nové informace přináší například o legendárním, Moravcem řízeném agentovi A-54.

Agent A-54, vlastním jménem Paul Thümmel, je v literatuře faktu líčen jako superagent s neomezenými možnostmi, který mj. vyzradil plány nacistického Německa. Pro někoho je hrdina, pro jiné „padouch“.

Osobnost generála Moravce byla složitá. Doba byla ještě složitější. Dodnes není celá řada skutečností a souvislostí objasněna. Díky bádání a „mravenčí“ práci autora, jsme o trochu blíže ke skutečnému obrazu událostí kolem atentátu na Heydricha.

Doktor Oldřich Skalák není historik. Ale díky svému bádání, a to nejen o generálu Moravcovi, se může směle postavit po bok našich nejlepších historiků na období první a druhé světové války!

FotogalerieKniha o čáslavském rodáku Františku Moravcovi vychází symbolicky v roce oslav 100 let od vzniku naší republikyKniha o čáslavském rodáku Františku Moravcovi vychází symbolicky v roce oslav 100 let od vzniku naší republikyKniha o čáslavském rodáku Františku Moravcovi vychází symbolicky v roce oslav 100 let od vzniku naší republikyKniha o čáslavském rodáku Františku Moravcovi vychází symbolicky v roce oslav 100 let od vzniku naší republikyKniha o čáslavském rodáku Františku Moravcovi vychází symbolicky v roce oslav 100 let od vzniku naší republikyKniha o čáslavském rodáku Františku Moravcovi vychází symbolicky v roce oslav 100 let od vzniku naší republikyKniha o čáslavském rodáku Františku Moravcovi vychází symbolicky v roce oslav 100 let od vzniku naší republikyKniha o čáslavském rodáku Františku Moravcovi vychází symbolicky v roce oslav 100 let od vzniku naší republikyKniha o čáslavském rodáku Františku Moravcovi vychází symbolicky v roce oslav 100 let od vzniku naší republikyKniha o čáslavském rodáku Františku Moravcovi vychází symbolicky v roce oslav 100 let od vzniku naší republikyKniha o čáslavském rodáku Františku Moravcovi vychází symbolicky v roce oslav 100 let od vzniku naší republikyKniha o čáslavském rodáku Františku Moravcovi vychází symbolicky v roce oslav 100 let od vzniku naší republikyKniha o čáslavském rodáku Františku Moravcovi vychází symbolicky v roce oslav 100 let od vzniku naší republikyKniha o čáslavském rodáku Františku Moravcovi vychází symbolicky v roce oslav 100 let od vzniku naší republikyKniha o čáslavském rodáku Františku Moravcovi vychází symbolicky v roce oslav 100 let od vzniku naší republikyKniha o čáslavském rodáku Františku Moravcovi vychází symbolicky v roce oslav 100 let od vzniku naší republikyKniha o čáslavském rodáku Františku Moravcovi vychází symbolicky v roce oslav 100 let od vzniku naší republikyKniha o čáslavském rodáku Františku Moravcovi vychází symbolicky v roce oslav 100 let od vzniku naší republikyKniha o čáslavském rodáku Františku Moravcovi vychází symbolicky v roce oslav 100 let od vzniku naší republikyKniha o čáslavském rodáku Františku Moravcovi vychází symbolicky v roce oslav 100 let od vzniku naší republikyKniha o čáslavském rodáku Františku Moravcovi vychází symbolicky v roce oslav 100 let od vzniku naší republikyKniha o čáslavském rodáku Františku Moravcovi vychází symbolicky v roce oslav 100 let od vzniku naší republikyKniha o čáslavském rodáku Františku Moravcovi vychází symbolicky v roce oslav 100 let od vzniku naší republiky
Autor článku: Ing. Vladinír Havlíček, autor fotogalerie: Ing. Vladinír Havlíček
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Mikuláš se objevil na mnoha místech, v Kutné Hoře zavítal i do plaveckého bazénuČKD Kutná Hora je ve ztrátě od roku 2016, koncem letošního října činila 360 miliónů korunAdvent na tvrzi Malešov si letos zpestřili Pivovarskými hodyAdvent na kutnohorském Hrádku tradičně nabídl pestrý a zajímavý program
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM