Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je neděle, 18. května 2025
logo

Katlovská zajímavost: Rybník má dvě hráze a voda z něj odtéká do dvou potoků...

Katlovská zajímavost: Rybník má dvě hráze a voda z něj odtéká do dvou potoků...
Foto: Zdeněk Lipský
 
Publikováno: 17.8.2018, Aktualizováno: 16.8.2018 v 12:00
Rubrika: Zpravodajství

Znáte rybník, který má dvě hráze a voda z něj odtéká do dvou různých potoků? Takovým rybníkem je známý Katlov na Červenojanovicku. Původně zde byla samota Katlov tvořená třemi domy a dva rybníky, Velký Katlov a Malý Katlov, zvaný též Katlůvek. Později bylo ploché zamokřené rozvodí mezi nimi prokopáno a oba rybníky spojeny v dnešní rybník Katlov, který je s vodní plochou 20 ha (někdy se uvádí až 22,5 ha) největším rybníkem v povodí Vrchlice a Klejnárky. Rybník má tedy dvě hráze a dva výtoky, tvoří tak umělou bifurkaci. Hlavní výtok na západní straně je počátkem Opatovického potoka, který je největším přítokem Vrchlice. Výtok z východní hráze směřuje do Bludovského a Paběnického potoka, který je přítokem Klejnárky. Rozdělené vody z Katlova se znovu setkají pod Novými Dvory, kde Vrchlice ústí do Klejnárky.

Katlov byl součástí červenojanovického panství, které v 18. století připadlo městu Kutná Hora. Rybník je tedy ve vlastnictví města. Městská společnost Lesy a rybníky města Kutné Hory zde tradičně chovala kapry, kteří se dostávali na vánoční stůl Kutnohořanů.

V období masového budování chat za socialismu vyrostla u Katlova rozsáhlá chatová osada. V současné době má rybník pronajatý známý popularizátor sportovního rybářství Jakub Vágner, který pro něj používá marketingový název Jezero Katlov.

Rybník upravil, vybudoval přístupy k vodě a rybářská stanoviště a využívá ho pro účely sportovního rybolovu. Katlov si na rozdíl od Vidláku nebo Starého rybníka u Zbraslavic udržuje i v letošním horkém létě plný stav a dobrou kvalitu vody.

Katlov je také významný jako hnízdiště vodního ptactva (labutě, divoké kachny, čírky, lyska černá, potápka roháč a další) a přírodní stanoviště s výskytem obojživelníků, plazů (užovka obojková) nebo měkkýšů (plovatka bahenní, škeble rybničná).

Fotogalerie
Autor článku: Zdeněk Lipský, autor fotogalerie:
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM