Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je úterý, 26. května 2020
logo

Kamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučký

Kamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučký
Foto: Ing. Vladimír Havlíček
 
Publikováno: 31.7.2018 v 9:00
Rubrika: Zpravodajství

Téměř vyschlá pařížovská přehrada ukázala nejen dno, ale dokonce nad hladinu vystoupila stará kamenná zeď! Naskytl se tak téměř apokalyptický pohled, na jaký si v příštích letech pravděpodobně budeme muset zvykat v celé střední Evropě. Stav hladiny na přehradě je alarmující a vypovídá nejen o zmenšujících se srážkách v posledních letech, ale také o špatném přístupu při využívání vodních zdrojů. Rapidní úbytek vody nastal v posledních třech letech, letos dokonce nad hladinu vystoupila kamenná zeď a pokles hladiny neustále pokračuje. Přítok Doubravy je totiž tak malý, že téměř celý musí být pouštěn dále, aby nebyl ohrožen život, a to nejen ryb, na toku pod přehradou. Situaci mohou v příštích letech zachránit pouze vydatné dešťové a sněhové srážky a také lepší přístup k šetření s vodou.

Přehrada Pařížov je jednou z nejhezčích a nejstarších přehrad na našem území. Leží na řece Doubravě nad obcí Pařížov v kraji pod Železnými horami. Důvodem k její výstavbě byly povodně z let 1885, 1888 a 1897. Výstavba probíhala v období let 1908 až 1913. Jedinečný je její gotizující styl s věžičkami, které připomínají cimbuří. Hráz je vyzděna z lomového kamene, dováženého z místního lomu. Na stavbě se podílelo téměř 500 českých a italských dělníků. Je zajímavé, že původně byla odsouhlasena na Doubravě výstavba čtyř přehrad. Z důvodu nedostatku financí tento projekt nevyšel, byla postavena pouze tato jediná.

STAV VODNÍ HLADINY NA PAŘÍŽOVSKÉ PŘEHRADĚ NÁS NUTÍ K ZAMYŠLENÍ. MĚLI BYCHOM ZMĚNIT NÁŠ VZTAH K VODNÍM ZDROJŮM, KE KRAJINĚ, K SOBĚ. ČASU MNOHO NEZBÝVÁ, OBRAZNĚ ŘEČENO SE NACHÁZÍME V DOBĚ „ZA PĚT MINUT DVANÁCT“.

FotogalerieKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučkýKamenná zeď se objevila nad hladinou přehrady Pařížov, přítok je kriticky nizoučký
Autor článku: Ing. Vladimír Havlíček, autor fotogalerie: Archiv OK
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře: Událost vpravdě lidová a pro lidi
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM