Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je čtvrtek, 28. března 2024
logo

K VĚCI - zamyšlení nad hrubostí v současné společnosti a jejími důsledky

K VĚCI - zamyšlení nad hrubostí v současné  společnosti a jejími důsledky
Foto: Martina Hlaváčová
 
Publikováno: 26.5.2014 v 8:00, Aktualizováno: 19.5.2014 v 8:00
Rubrika: Kultura

Úvodem chci říct, že nějaké to ostřejší slovo mi nevadí, když si je sdělí úzký kroužek chlapů nebo zazní trefně a výjimečně, aby ilustrovalo prostředí (například ve filmu nebo na divadle). Pokud se ale vulgarismy stávají podbízivým prostředkem a „přitažlivou složkou“ kabaretního výstupu, inscenace, atd. a nahrazují tím absenci myšlenky, vtipu, invence, pokládám to za ubohost. Přizpůsobovat se jí znamená klesat na úroveň autora, o tom snad nemůže být sporu.

Chápu, že jiný slovník patří (když si vezmeme opravdu diametrálně odlišná prostředí) na dámský večírek a jiný do hospodské party. Posun je velice patrný, co bylo před pár desítkami let nepřijatelné, bereme dnes už jako běžnou záležitost. Jedním z míst, kde se nikdy nejednalo právě v rukavičkách, je hlediště fotbalového stadiónu. Je mi tedy záhadou, kdo přišel na to, aby se s bojem proti různým nešvarům začalo právě tady – za cenu velmi diskutabilních kroků, které mohou utkání dovést až na hranici regulérnosti.

Když to přeženu: Nedaří se našim? Poskytneme jim „oddechový čas“ skandováním nějaké té čuňárničky. Vyvedeme soupeře z tempa, otrávíme hráče i zbytek diváků, kteří ještě do ochozů chodí. Je otázkou, kam až ustupovat, takové počínání má samozřejmě řadu aspektů (vliv na slušnější část hlediště, na děti, atd.). Jen mi připadá, že se začíná „nadstavbou“ a pomíjí se podstata. Copak si někdo opravdu myslí, že tiché ochozy mohou vymýtit sázkařské aféry, korupční skandály, zvyšující se agresivitu, „bitvy“ podivně zaměřených „příznivců“, rozrůstající se simulování a podobné jevy? Tak naivní přece nejsme. Připadá mi to, jako kdyby přišel strážce zákona do všem známé uličky plné bordelů a snažil se pokutovat vybranou dvojici, budící veřejné pohoršení.

Společnost během pár let zhrubla – nejen ve výrazivu, nejen „na povrchu“. Je těžko odhadnout, jestli ji dokážeme ještě kultivovat, normy se „plíživě vytrácejí“, morálka se stává „přepychem“. Jedno nebezpečí strmě vyčnívá nad ostatní: Zkušenost potvrzuje, že v řadě případů nebývá od slov k činům moc daleko…

 

Autor článku: V. Hospes
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM