Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je čtvrtek, 28. března 2024
logo

Jsem přesvědčený, že nezbytným krokem k řešení terorismu, je obecná ochota hodnotit etický rozměr každého lidského činu

Jsem přesvědčený, že nezbytným krokem k řešení  terorismu, je obecná ochota hodnotit etický rozměr každého lidského činu
Foto: Archiv OK
 
Publikováno: 6.12.2015 v 7:00, Aktualizováno: 4.12.2015 v 13:00
Rubrika: Zpravodajství

Teroristické činy děsí Evropu našich dnů. Existuje podle vašeho názoru nějaké řešení současné situace?

Mgr. Iva Němcová, předsedkyně OROS a KROS Středočeského kraje

Teroristické činy jsou jen součástí strachu, který většina našich občanů prožívá. Invaze migrantů do Evropy, kde převládají mladí mužové a mezi nimi mohou přicházet i atentátníci, je nezvládnutelná a děsivá. Musíme si uvědomit, že tito lidé mají naprosto jiné myšlení, vyznání, uznávají jiné hodnoty, mají odlišný způsob života. Žádný Evropan by nešel páchat teroristický čin s myšlenkou na vlastní smrt- snad pouze člověk duševně nemocný.

Islámský atentátník si smrt volí dobrovolně, fanaticky páchá zlo za účelem zničení dle jejich názoru "nečistých, nehodných lidí". Proti teroru se bojuje velmi obtížně, je to ten nejhorší způsob války. Přikláním se k názoru, že je třeba co nejrychleji porazit Islámský stát, nastolit mír v Sýrii a zarazit příliv migrantů do Evropy. Velmi důkladně prověřit ty migranty, kteří již tady jsou. Provést kontroly podezřelých lokalit, zintenzivnit práci policejních a bezpečnostních složek státu. Nekompromisně zasáhnout proti teroristům. Lehce se to napíše, ale je to velmi náročné, ale nutné.

RNDr. Ivo Šanc, zastupitel, Kutná Hora

Teroristické akce, které se uskutečnily v uplynulých týdnech, jsou skutečně odporné. Nepřítel, který neuznává žádná civilizovaná pravidla, vede proti „naší civilizaci“ válku. Je těžko proti tomuto nepříteli bojovat, protože on není vidět, není nijak označený a je odhodlaný útočit sebevražednými atentáty. Jeho cílem je vyvolat strach a nenávist a bohužel musím konstatovat, že toto se mu dost daří. Situaci je nutné řešit tak, že budeme minimalizovat riziko dalších úderů a dělat taková politická a mocenská opatření, abychom tohoto nepřítele zlikvidovali nebo ho připravili o podporu a motivaci.

Ta první okamžitá opatření znamenají maximální nasazení tajných služeb i ozbrojených složek s moderní technikou, tak aby byli odhaleni potenciální útočníci. Je vidět, že tato cesta existuje. V posledních dnech se podařilo ve Francii a v dalších zemích západní Evropy zabránit dalším teroristickým činům. Je třeba nerozpakovat se a důsledně prověřovat a kontrolovat oblasti Paříže, Bruselu a dalších západních měst, ze kterých se extremisti rekrutují. A samozřejmě, že je nutné důsledně kontrolovat, koho do Evropy pouštíme. A dlouhodobým úkolem je stabilizovat ekonomickou a bezpečnostní situaci v krizových zemích, jako je Sýrie, Írák a Afghanistán.

To bude určitě složité a drahé a pravděpodobně se to neobejde bez dalšího rozšíření vojenských zásahů proti tzv. islámskému státu. S muslimskou komunitou na všech úrovních je třeba komunikovat tak, aby se zabránilo dalšímu růstu extrémismu a militantních sil mezi muslimy. Tomu určitě nenapomáhá růst nenávisti proti muslimům jako takovým nebo neuznávání práv skutečných válečných uprchlíků ze Sýrie a dalších zemí, které jsme my pomáhali destabilizovat.

Ing. Milan Vodička, CSc., Strana svobodných občanů

Teroristické útoky v Paříži byly sice nečekané, ale není možné říkat, že je to unikátní a neopakovatelná záležitost. Podle statistik teroristé zabijí ročně více než deset tisíc lidí na světě, nejvíce v zemích jako je Afghánistán, Irák, Pákistán, Sýrie, Libye a Nigérie. Shodou okolností jsou to státy, z nichž přichází do Evropy nejvíce uprchlíků. A tito imigranti ze zemí islámu s sebou také přinášejí kulturu naprosto neslučitelnou s našimi sdílenými hodnotami a s naší kulturou. Čím více islamistů bude v Evropě, tím více bude pravděpodobně i terorismu.

Proto je třeba bránit se takové situaci, aby na jednom území žila dvě společenství s rozdílnou mentální a kulturní výbavou. Hrozí totiž nebezpečí, že „s novými idejemi, myšlenkami a postupy, které mají prý společnost obohacovat a jsou prý pozitivní, jak tvrdí vysocí činitelé EU v čele s kancléřkou Merkelovou“ dorazí také i ty škodlivé, negativní a ničící, které nakonec evropskou kulturu mohou rozvrátit. Nemohu přijmout vizi budoucnosti, kterou nám předkládala dlouhá léta Evropská unie a naposledy prezident Německa Gauck, že národ už nikdy nebude společenstvím lidí stejného původu, stejného náboženství, stejného jazyka nebo stejných hodnot.

Považuji společný jazyk, minulost a sdílené hodnoty (svoboda slova, demokratické rozhodování, úcta k ženám a lidská práva) za klíčové pro přežití naší kultury. Je jasné, že se nemůžeme spoléhat na bruselské europolitiky, kteří se stále schází a jsou zoufale neakceschopní. Je nutné chránit si své území, vést národ k prosperitě a přestat se spoléhat na politiky, kteří jen slibují a nepřinášejí pro své občany stabilitu a bezpečnost.

Jaroslav Fér, evangelický farář, Čáslav

Kdyby existovalo nějaké schůdné řešení současné situace, jistě by ho Evropa už “objevila“ a použila. Na druhou stranu mezi námi kolují stovky naprosto jednoznačných řešení, které populisticky jsme i sami ochotni dávat k dobru, jakmile se někde zastavíme se známým. Zajisté, že teroristický útok v Paříži před dvěma týdny souvisí s ohromnou migrační vlnou, která nás od loňska zasahuje. Jenomže běženci jsou právě ti, kteří jsou na útěku právě před takovými teroristickými útoky, které mají v Iráku, Afghánistánu a teď především v Sýrii desítky obětí každý týden.

Teroristům jde kromě konkrétních zásahů především o to nás všechny zastrašit, případně ať se rozdělíme a rozložíme zevnitř. A nepochybně teroristé počítají i s tím, že se strach promění v hněv a nakonec až nenávist vůči migrantům. S těmi však mají militantní islamisté společný jen původ a řeč. Mezi muslimy jich je nakonec jen podobně malý počet jako je vrahů a násilníků mezi námi, kdo máme evropské kulturní a sociální kořeny.

Jen s těmi leckdy tolik skloňovanými “křesťanskými kořeny Evropy“ si nejsem jist, nakolik z nich opravdu žijeme a nakolik se na ně už jen chceme odvolávat. A řešení té současné situace? Zkusit pomoci státům, ze kterých pocházejí jak teroristé tak migranti, aby si sami mohli udělat pořádek a porazily svého vnitřního nepřítele - a la islámský stát nebo al kajda.

P. Pavel Tobek, kutnohorský vikář

Jsem přesvědčený, že nezbytným krokem k řešení nejen terorismu, ale celé řady jiných problémů, je obecná ochota hodnotit etický rozměr každého lidského činu. Dokud nezačneme brát vážně fakt lidské svobody a z ní vycházející konkrétní odpovědnosti jednotlivce i skupiny, dokud nevrátíme do hry skutečnost morálního selhání, dokud budeme neetické jednání, které se bezprostředně nedotýká okamžitých zájmů společnosti, považovat za ryze soukromou věc, dotud budeme terorismus řešit jako problém bezpečnostní, politický, možná sociální a zřejmě náboženský. Budeme tedy řešit pouze příznaky a nikoli podstatu a proto nemůžeme být trvale úspěšní.

 

Autor článku: Redakce OK
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM