Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je středa, 3. června 2020
logo

Josef Vepřek nesmazatelně přispěl k uchování kulturních hodnot, jaké v sobě skrývají architektonické výtvory i příroda Kutné Hory a okolí

Josef Vepřek nesmazatelně přispěl k uchování kulturních hodnot, jaké v sobě skrývají architektonické výtvory i příroda Kutné Hory a okolí
Foto: Archiv OK
 
Publikováno: 27.8.2018 v 10:00
Rubrika: Kultura

Před 50 lety, 24. května 1968,  zemřel křesetický rodák (nar. 25. února 1884) Josef Vepřek, dlouholetý konzervátor Státní památkové péče a ochrany přírody.

Po studiích se vrátil do Kutné Hory v r. 1914 – jak uvádí Dr. Radko Šťastný: „Aniž tušil, byl průkopníkem tehdy neznámého vědního odvětví, dnes zahrnovaného pojmem ekologie v nejširším pojetí.

Pokud jde o Kutnou Horu, sotva by se našlo něco v jejím architektonickém nebo přírodním obraze a konečně i v kultuře té doby, kde by Josef Vepřek nějak nezasáhl“. S praktickou každodenní činností J. Vepřka souvisela jeho neustálá činnost publikační, stovky odborných i populárněnaučných časopiseckých článků a publikací, věnovaných městu i okresu.

Jeho životním dílem je Herbář květeny Kutnohorska, v knize Obnovený kostel sv. Jakuba v Kutné Hoře podává zprávu o velkém restaurátorském díle z let 1939 – 1946.

Byl redaktorem a spoluautorem Sborníku vlastivědných statí o politickém okrese kutnohorském (1925´a prvním redaktorem věstníku Krásné město, jenž jako revue vychází s přestávkami dodnes.

Autor článku: dr. Radka Šťastného, hos-
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM