Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je úterý, 16. dubna 2024
logo

Jak ten čas letí: Kutná Hora prožila o víkendu 6. - 8. července už 10. jubilejní ročník festivalu Creepy Teepee

Jak ten čas letí: Kutná Hora prožila o víkendu 6. - 8. července už 10. jubilejní ročník festivalu Creepy Teepee
Foto: hos, Lukáš Bečán
 
Publikováno: 9.7.2018 v 11:00
Rubrika: Zpravodajství

Zhruba padesát hudebníků z celého světa přivedl do Kutné Hory  už podesáté umělecký kolektiv A.M. 180 (společně s přáteli) v  přehlídce současné experimentální hudby Creepy Teepee, v městě pod Barborou mohutně vítané i obdivované, jindy ovšem rovněž velice vehementně zavrhované a odmítané, nikdy ale „neutrální“, vyčpělé a lhostejné.

Město o víkendu 6. - 8. 7. výrazně oživili lidé různých národností, etník, orientace,   uměleckého vkusu – návštěvníci i aktéři festivalu Creepy Teepee. Čím méně organizátoři vysvětlují, propagují, ovlivňují, tím víc vyniká volnost, otevřenost, tolerance, osobní přístup.

Co se této charakteristice jako snad jediné vymyká, je jasné, zřetelné a nekompromisní vymezení proti extrémizmu, xenofóbii, nacionalizmu. Nesporné je, že po deseti letech je Creepy Teepee pojmem nejen mezi fanoušky, ale i umělci a odbornou veřejností. Britský The Guardian jej zařadil mezi pětici nejlepších festivalů experimentální hudby.

Jeden z největších polských deníků Gazeta Wyborcza pochválil za svobodnou atmosféru a aktuální line-up a americký hudební server Pitchfork přinesl výpravnou fotoreportáž.

Přehlídka také získala Hudební cenu Vinyla (porota složená z předních publicistů, konstatovala, že se jedná o jediný festival v ČR, který se může srovnávat s podobnými akcemi nezávislé scény kdekoliv ve světě).

Letos se festival opět (počtvrté) stěhoval a po komplikacích s původně domluvenou lokalitou v Seifertových sadech (majetkové spory) našel prostory v areálu zahrady Církevního gymnázia v bývalém klášteře řádu sv. Voršily.

Jak sami pořadatelé zdůrazňují, žádná omezení  zde v podstatě neexistují, hudba, texty i další projevy skupin i jedinců jdou napříč žánry ve snaze umělecky a originálně konfrontovat roli člověka s nástrahami, krásami i odpudivými jevy našich dnů.

Tím není řečeno, že poslech je snadný a že se taková produkce musí nezbytně líbit každému, o podbízivosti nemůže být řeč.

Záplava dojmů, někdy až škokujících vstupů a výstupů tvoří těkavou mozaiku – již předem jsme dostali “na stůl“ některá jména, prezentovaná slovy: „Na křídlo zahraje své „souvislé skladby“ údajně nejrychlejší pianista na světě – devětašedesátiletý Lubomyr Melnyk (pozn. redakce: skutečně se jednalo o vrcholný výstup prvního dne!).

Postpunk dekadentních balad přivezou dánští Iceage. Londýnské duo Naked představí temnou kombinaci noisu, industriálu a extrémních poloh elektronické hudby.

Hudební nomád Alex Zhang Hungtai, který si zahrál v poslední řadě seriálu Twin Peaks, vystoupí společně s bubeníkem Gabrielem Ferrandinim.

Své zástupce má v programu i trendy žánr španělského hip hopu (mix trapu, salsy a reggaetonu) v podání Yung Beefa nebo DJ Rosa Pistola z Mexico City.

Nebude chybět ani multiinstrumentalista a písničkář (Sandy) Alex G z Filadelfie, jehož alba se dostávala do top žebříčků dřív, než byl z pohledu amerických zákonů plnoletý.

Sladký pár současnosti Adamn Killa & Killavesi odrapuje mimo jiné svůj společný projekt Lover not a Killa. Z tuzemských interpretů se objeví metalová kapela Zmar, kytarová psychadelie Sýček nebo experimentální elektronický projekt Lavra“. 

Co dodat? Kutná Hora má zjevně další velmi atraktivní nabídku pro turisty (říkejme jim pro tentokrát třeba „hudební“, třebaže to není plně výstižné) z celého světa.

Kolik lidí se přesně dostavilo nevíme, podle našich zpráv byla kapacita zahrady u kláštera vyprodána už předem (1000 lidí), na toto prostředí, občas poněkud připomínající éru „květinových dětí“, jsme slyšeli v podstatě jen chválu,  využity byly ke „komornější“ produkci i dvě restaurace, velkou část obecenstva tvořili cizinci a mezi nimi měli převahu Poláci a Němci. 

Lze předem odhadnout, že mnozí z místních obyvatel si po ukončení festivalu zhluboka oddychli, jak jsme již konstatovali, experiment, angažovanost, dekadenci, výstřednost nelze brát jako „zábavu pro každého“.

Podle zatím dostupných informací k žádným větším výstřelkům nedošlo, policisté však bohužel na více místech ve městě zaregistrovali poškození omítek a fasád (škodu bude potřeba upřesnit). 

Doufejme, že jedním z důsledků pořádání Creepy Teepee bude i zamyšlení: Co nám pořadatelé, aktéři, diváci, posluchači, o současném rozporuplném světě sdělují, nebo se alespoň snaží sdělit? Prvek revolty proti zápecnickému přihlížení, pasivní konzumaci „běhu věcí a let“ je nepřehlédnutelný...

Fotogalerie
Autor článku: Vítězslav Hospes, autor fotogalerie:
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM