Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je neděle, 20. ledna 2019
logo

Jak kutnohorští turisté zahajovali sezonu, aneb kdo nepřišel, o hodně přišel.

Jak kutnohorští turisté zahajovali sezonu, aneb kdo nepřišel, o hodně přišel.
Zahájení turistické sezony.Foto: Jaroslav Liberský
 
Publikováno: 13.4.2018 v 10:00
Rubrika: Zpravodajství

Tradičně na přelomu března a dubna opět  uspořádala TJ Turista Kutná Hora své Zahájení turistické sezony.  V sobotu 7. dubna bylo nádherné počasí. Čtyři desítky turistů se sešly u Herinků, aby si vyslechly přednášku svého dvorního průvodce, historika PhDr. Pavla Nováka na téma „Mlýny na Bylance“.

Trasa vedla proti proudu Bylanky a málo kdo věděl, kolik mlýnů od doby po skončení husitské revoluce na tomto potůčku bylo, v kolika případech sloužil potok i k úpravě vytěžené rudy. Po některých nezůstalo nic, po jiných přestavěné budovy, jako např. rodinný domek, v účastníky odhadované hodnotě cca 200 mil. Kč.

Součástí přednášky byly citace z historických právních dokumentů, popis technologií používaných jednotlivými mlýny i osudy některých mlynářů. Posledním mlýnem byl mlýn Na obci, odkud se všichni vrátili na dětské hřiště v Bylanech na Škvárovně. Tam cykloturisté připravili pro účastníky posezení s občerstvením, polévkou, zákusky, opékáním buřtů a hrami pro dětské účastníky.

Nádherné počasí účastníky akce, usazené v pohodlných plastových křesílkách, rozhodně nelákalo k návratu domů a posezení se protáhlo až do pozdního odpoledne.  PhDr. Novák za přednášku obdržel láhev medoviny, aby při její konzumaci získal inspiraci pro další přednášku opět za rok. Přislíbil, že tak učiní.

Byla by škoda, kdyby tato bezedná studna historických zajímavostí o Kutné Hoře a jejím okolí vyschla. Nakonec vděční posluchači poděkovali přednášejícímu dlouhým a mohutným potleskem, který by v divadle jistě vydal minimálně na tři až čtyři opony.

Autor článku: Jaroslav Liberský
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM