Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je pátek, 29. března 2024
logo

I kutnohorská nemocnice bojuje s nedostatkem sester, k rušení lůžek zatím dojít nemuselo

I kutnohorská nemocnice bojuje s nedostatkem sester, k rušení lůžek zatím dojít nemuselo
Foto: Monika Pravdová
 
Publikováno: 1.2.2017 v 7:00
Rubrika: Zpravodajství

Lékařská péče poskytovaná v kutnohorské nemocnici bude i v letošním roce zachována ve stávajícím rozsahu. Potvrdil to ředitel kutnohorské nemocnice a zároveň primář léčebny dlouhodobě nemocných MUDr. Zdeněk Heřmánek, kterého jsme požádali o setkání, abychom zhodnotili uplynulý rok a nastínili plány pro rok 2017.

Přípravy na výměnu oken kutnohorské polikliniky byly zahájeny

Poliklinika v areálu kutnohorské nemocnice by se letos konečně měla dočkat zateplení, včetně výměny oken, opravy střechy a nové fasády. "Máme schválenou dotaci od Středočeského kraje ve výši až 30 milionů korun. Už proběhlo výběrové řízení na dodavatele, práce by měly být zahájeny již na konci února tohoto roku," uvedl ředitel kutnohorské nemocnice MUDr. Zdeněk Heřmánek s tím, že výměna oken bude rozdělena do etap tak, aby docházelo jen k minimálnímu krátkodobému omezení v jednotlivých ambulancích. Oprava střechy a pláště budovy bude prováděna za provozu, takže by to pacienti neměli zásadně pocítit.

    Předání staveniště v areálu nemocnice Kutná Hora firmě OMLUX, spol. s r.o., Ostrava – Lhotka, která zvítězila ve výběrovém řízení, se uskutečnilo minulý týden v úterý 24. ledna. Přípravné práce tak mohly být v tomto týdnu zahájeny. „Cena za realizaci, která zahrnuje výměnu oken, zateplení budovy a novou střechu činí 17.765.935 Kč bez DPH. Realizace uvedeného díla je umožněna díky přidělení dotace od Středočeského kraje,“ konstatovala Lenka Svobodová, vedoucí technického oddělení kutnohorské nemocnice s tím, že termín ukončení prací je šest měsíců od převzetí staveniště. „Práce budou prováděny za provozu a nyní se pracuje na hygienicko-epidemiologickém režimu, který bude schvalovat KHS územní pracoviště Kutná Hora. Předběžný termín zahájení samotné výměny oken je konec února 2017. Začíná se v II.NP v části budovy, kde je umístěno plicní oddělení. Termíny budou ještě upřesněny. Předem prosíme všechny návštěvníky polikliniky o trpělivost a pochopení,“ dodala Lenka Svobodová.

Oprava CT si vyžádala mimořádnou investici ve výši pět milionů korun

Velkým zásahem do rozpočtu nemocnice byla loni na jaře nečekaná porucha CT přístroje, jehož oprava si vyžádala investici pět milionů korun. “Nemocnice není v zásadě ve špatné ekonomické kondici, ale toto byla mimořádná investice, kterou tak malá nemocnice nedokáže sama jednorázově absorbovat, což se odrazí ve výsledném ekonomickém hospodaření za rok 2016. Nicméně oprava přístroje byla nezbytně nutná, bez CT přístroje si nelze představit bežný provoz nemocnice. Navíc právě v tomto období byl provozuschopný CT přístroj v Kutné Hoře nutný dvojnásob, neboť bylo nutné zajistit CT vyšetření i pro nemocnici Kolín, kde se plánovala odstávka kvůli instalaci nového přístroje. Právě díky pěti milionům za CT budeme letos zřejmě v mírně záporných číslech, ztrátu však bezpečně pokryje Oblastní nemocnice Kolín a.s. jako celek, jejíž je Nemocnice Kutná Hora součástí,“ konstatoval ředitel nemocnice.       

Prádelna po modernizaci navyšuje kapacitu, pere i pro kolínskou nemocnici

Nejvýznamnější investiční akcí uplynulého roku byla pro kutnohorskou nemocnici loni v říjnu dokončená modernizace technologie prádelny, kterou dotací ve výši 3 miliony korun podpořil Středočeský kraj.  „V současné době probíhá zkušební provoz a dochází k postupnému navyšování kapacity. Během letošního roku bychom měli kompletně prát i pro nemocnici Kolín," konstatoval ředitel kutnohorské nemocnice MUDr. Zdeněk Heřmánek.                             

Obecně je nedostatek sester a lékařů, k uzavření lůžek zatím ale nemuselo dojít

Nejen kutnohorská nemocnice se potýká s nedostatkem sester i lékařů.  „Rok od roku je situace horší a je vidět, že zdravotnictví je po personální stránce v těžké krizi. Nelze vůbec předvídat, jak tomu bude v roce 2018,” podotkl MUDr. Heřmánek a navázal: “Za velký úspěch proto považuji, že se nám podařilo nemocnici personálně stabilizovat. Díky tomu můžeme i nadále zachovat provoz ve stávajícím rozsahu. I když počtem personálu pracujeme na hraně vytíženosti, nebyli jsme zatím nuceni uzavřít žádná lůžka, jak se již v některých nemocnicích stalo." Kapacita interního oddělení tedy zůstává 46 lůžek, chirurgie 36 lůžek, multioborové jednotky intenzivní péče 7 lůžek a LDN 82 lůžek. V současné době má kutnohorská nemocnice podle slov jejího ředitele okolo třiceti lékařů a zhruba stodeseti sester. Nicméně rádi by tu uvítali další zájemce o tyto profese k optimalizaci provozu. Součástí stabilizačních personálních opatření je i v kutnohorské nemocnici v tomto roce navýšení mzdových tarifů u zdravotníků o 10%.

Část kapacity LDN se specializuje na paliativní péči

Přípravy na přestavbu části bývalého dětského oddělení na lůžkovou stanici paliativní péče pokročily. “Máme projektovou dokumentaci, v nejbližší době vyhlásíme výběrové řízení na zhotovitele. K realizaci, kterou podpořil dotací ve výši 3,6 milionů korun Středočeský kraj,  by mělo dojít ještě letos," konstatoval MUDr. Heřmánek s tím, že další zbývající finance potřebné na přestavbu přízemí bývalého dětského pavilonu, zhruba do výše 700 tisíc korun, je připravena nemocnice hradit z vlastního rozpočtu, a řadu prací zvládne nemocnice vlastními silami. „Navíc zastupitelé města Kutné Hory odsouhlasili finanční dar nemocnici ve výši 1 milionu korun na vybavení stanice paliativní péče. Využijeme ho na nákup postelí, nočních stolků, myčky podložních mís apod. Samozřejmě na to bude vyhlášeno poptávkové řízení,“ podotkl MUDr. Heřmánek s tím, že léčebna dlouhodobě nemocných má v současné době 82 standardních a 10 sociálních lůžek. “Již dlouhodobě na oddělení leží pacienti, kterým medicína nedokáže pomoci ve smyslu vyléčení a mají před sebou krátký horizont dožití. Chceme ale péči o ně soustředit a poskytnout umírajím co nejdůstojnější prostředí. Pro stanici paliativní péče bude vyčleněno patnáct lůžek, kapacita by šla eventeálně mírně navýšit. Spíše se ale chceme zaměřit na menší počet s ohledem na komfort nevyléčitelně nemocných. Počítáme s prostorem, včetně sociálního zařízení, aby na pokoji s pacientem případně mohl pobývat či dokonce přenocovat i rodinný příslušník,” vysvětlil MUDr. Heřmánek, který předpokládá, že by stanice paliativní péče měla být po technické stránce dokončena do konce letošního roku tak, aby již v příštím roce mohla zahájit provoz.

Provoz nemocniční mateřské školky má být zahájen již 1. dubna

„Proměna staré opuštěné vrátnice kutnohorské nemocnice v „mateřskou školku“, správně řečeno dle legislativy se jedná o tzv. zařízení péče o děti, pokročila. Prostřednictvím Ministerstva práce a sociálních věcí získala nemocnice, která bude i provozovatelem školky, z Evropského sociálního fondu dotaci na realizaci projektu 220 tisíc korun a na jeho dvouletý provoz další prostředky ve výši 2,2 milionu korun. Poskytnutá dotace je podmíněna tím, že provoz bude zahájen letos 1. dubna, termín by měl být dodržen. Z vlastních zdrojů nemocnice investuje na vybudování až 600 tisíc korun. Zatím pokračují stavební přípravy, oprava střechy a další. Už máme vybránu i vedoucí pracovnici s adekvátním pedagogickým vzděláním, která se na přípravě rovněž podílí,“ konstatoval ředitel kutnohorské nemocnice MUDr. Heřmánek a dodal, že vybudování zařízení pro děti v areálu nemocnice považuje za jeden z dalších kroků ke stabilizaci personálu nemocnice. „Můžeme tím odstranit překážku, která brání návratu po mateřské do zaměstnání, v případě, že rodiče nemají zajištěnu péči o děti,“ podotkl s tím, že zařízení bude mít kapacitu 12 dětí ve věku od 2 do 6 let a již nyní se předběžně hlásí první zájemci. Služby budou nabízeny nejen personálu nemocnice, ale i veřejnosti. Za jakých podmínek ale zatím nebylo ještě definitivně stanoveno.       

Vlna chřipky navýšlila počet pacientů na lékařské pohotovosti

Zvýšený výskyt akutních respiračních onemocnění navýšil i počet pacientů, kteří vyhledávají lékařskou službu první pomoci v kutnohorské nemocnici.

     V minulosti byla lékařská služba první pomoci umístěna v objektu záchranné zdravotnické služby, od roku 2011 se provozovatelem pohotovosti stala na žádost Středočeského kraje nemocnice, nyní sídlí ve vestibulu hlavní budovy nemocnice vedle příjmové ambulace interního oddělení. “Poskytujeme pouze pohotovost pro dospělé, tedy od 15 let výše. Nejbližší zubní pohotovost je v Kolíně a dětská v Čáslavi či Kolíně,” uvedl ředitel kutnohorské nemocnice MUDr. Zdeněk Heřmánek.

    Lékařská služba první pomoci poskytuje pohotovost ve všední dny od 17 do 21 hodin a o víkendech od 8 do 20 hodin. “Pacienti přicházejí většinou s banálními onemocněními jako jsou virozy, angíny, bolesti zad, záněty močových cest ale i drobnými úrazy. Výhodou je přímá návaznost pohotovosti na akutní interní a chirurgickou ambulanci, které mají provoz nepřetržitý,” konstatoval MUDr. Heřmánek s tím, že počty pacientů kolísají v návaznosti na sezónu. Ve všení dny vyhledá ošetření na pohotovosti za čtyři hodiny provozu průměrně 5 až 6 pacientů, o víkendech během dvanácti hodin kolem dvaceti pacientů. Nyní, kdy i náš region zasáhla vlna zvýšeného výskytu akutních respiračních onemocnění, evidují během víkendové služby až čtyřicet pacientů denně, což je stoprocentní nárůst. “Abychom pokryli náklady na tuto péči, která je ale ekonomicky obecně nerentabilní, provoz pohotovosti je dotován, stejně jako i v jiných nemocnicích, Středočeským krajem ve výši 1,7 milionu korun ročně,” dodal MUDr. Heřmánek.

Jaký je aktuální vývoj nemocnosti akutních respiračních infekcí a chřipky v našem regionu v porovnání s minulým týdnem jsme se zeptali v pátek 27. ledna Moniky Havelkové z protiepidemického oddělení pro okres Kutná Hora Krajské hygienické stanice Stč. kraje se sídlem v Praze.  „Oproti předcházejícímu kalendářnímu týdnu jsme ve čtvrtém kalendářním týdnu zaznamenali vzestup nemocnosti akutních respiračních infekcí a chřipky o 27,3 %. Celková nemocnost k 27. 1. tak činí 1631 případů na sto tisíc obyvatel. Dosáhli jsme tedy epidemického prahu, tj. 1600 případů na 100 000 obyvatel. Vzestup nemocnosti evidujeme ve všech věkových skupinách,“ konstatovala Monika Havelková s tím, že v tuto chvíli nejsou stanovena žádná zvláštní opatření ve zdravotnických zařízeních, týkající se omezení návštěv. Nezapomeňte na doporučení epidemiologů – dbejte na zvýšenou hygienu rukou, zvyšujte odolnost organismu přiměřeným aktivním odpočinkem, racionální stravou, přísunem vitamínů.

Fotogalerie
Autor článku: Monika Pravdová, autor fotogalerie:
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM