Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je středa, 5. srpna 2020
logo

GASK Kutná Hora připravila prezentaci díla i osobnosti Jiřího Trnky

GASK Kutná Hora připravila prezentaci díla i osobnosti Jiřího Trnky
Foto: Redakce OK
 
Publikováno: 8.11.2019 v 14:00
Rubrika: Zpravodajství

Projekt pořádaný k 50. výročí úmrtí Jiřího Trnky (zahájený 27.10 2019, ukončen má být 22.3. 2020) českého výtvarníka, ilustrátora, spisovatele, sochaře, scenáristy, loutkáře, kostýmního výtvarníka, režiséra animovaných filmů a jednoho ze zakladatelů českého animovaného filmu, se skládá ze dvou částí.

Koncepce první části vychází z toho, jak chápal umění sám Jiří Trnka. Kromě toho, že byl “vážný“ tvůrce, který se především ve svých pozdějších filmech, vyslovoval k fatálním tématům, jako je dehumanizace lidského společenství, vztah člověka a techniky či otázce umělecké svobody v totalitním systému, byl ve svém naturelu kouzelník a iluzionista, který chtěl diváka bavit, překvapovat, uvádět v úžas.

Jeho originální přístup k výstavnictví, který se projevil především na dvou světových výstavách v Bruselu 1958 a v Montrealu 1967, smysl pro scénografii, imaginace a osobitá poetika byly inspirací k tomuto projektu a odrážejí se v jeho výtvarně-scénografickém pojetí.

TĚŽIŠTĚ JEHO PRVNÍ ČÁSTI SPOČÍVÁ V PEČLIVÉM A PROMYŠLENÉM VÝBĚRU EXPONÁTŮ, KTERÉ PLNOHODNOTNĚ MAPUJÍ HLAVNÍ TVŮRČÍ OBLASTI, JÍMŽ SE TRNKA BĚHEM SVÉHO ŽIVOTA VĚNOVAL, A V NICHŽ DOSÁHL PROSLULOSTI DOMA I V ZAHRANIČÍ: tedy oblast malířství, ilustrace, sochařství, loutkařství a animovaného filmu. Vznikne řada komponovaných audiovizuálních projekcí a interaktivních instalací mapujících neotřelou a zábavnou formou výše zmíněné oblasti Trnkovy tvůrčí činnosti.

Druhou částí výstavního projektu je TRNKOVA ZAHRADA 2, která bude přizpůsobena velkorysým prostorám jezuitské koleje. Ambicí je znovuoživení nejznámější a nejúspěšnější dětské knihy Jiřího Trnky Zahrada.

Kniha, ve které pět malých kluků objeví cestou do školy starobylou zahradu, v níž prožijí řadu neočekávaných setkání a veselých dobrodružství, je nejen zábavná, ale také inspirativní.

Tento projekt představuje Zahradu v podobě multimediální instalace pro muzea, galerie a další výstavní prostory.

Důraz je kladen na interaktivitu a atraktivitu množství animací a audiovizuálních efektů. Ale ani ti, kteří znají a mají rádi originální Trnkovu Zahradu, by neměli být zklamáni.

Připomínka díla velkého a všestranného umělce bude doplněna širokou škálou doprovodných programů, mezi nimiž je i Trnka očima pamětníků. 

Autor článku: Redakce OK
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře: Událost vpravdě lidová a pro lidiKoronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM