Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je pondělí, 6. července 2020
logo

GASK Kutná Hora přináší další nabídku prožitků, v úterý 12. 6. instaloval v kutnohorské Tylově ulici trvalou připomínku umělce Zdeňka Pešánka

GASK Kutná Hora přináší další nabídku prožitků, v úterý 12. 6. instaloval v kutnohorské Tylově ulici trvalou připomínku umělce Zdeňka Pešánka
Foto: Anežka Eliášová
 
Publikováno: 14.6.2018 v 9:00
Rubrika: Kultura

GASK Kutná Hora zve na letošní světelnou podívanou: ZAPNI SVĚTLO PRO PEŠÁNKA ANEB FESTIVAL SVĚTLA VE VEŘEJNÉM PROSTORU KUTNÉ HORY - týdenní festival světla na počest kutnohorského rodáka Zdeňka Pešánka, tvůrce první veřejné světelně-kinetické plastiky na světe, propojující ve svých dílech pohyb, barevné elektrické světlo a hudbu.  

V úterý 12. 6. v podvečer byla jako trvalá připomínka významného umělce před Pešánkovým rodným domem v Tylově ulici č. p. 495 slavnostně odhalena světelně - kinetická lampa, která je umělecky pojatá a pracuje s principy tvorby Zdeňka Pešánka.  

Její autor, Jakub Krejčí, byl vybrán na základě otevřené výzvy pro studenty vysokých uměleckých škol.  Od úterý do neděle je plánován videomapping (vždy od 22.00 světelné graffiti na kostel sv. Jakuba, projekce na chrám sv. Barbory byla z technických důvodů zručena).

V pátek 15 června od 22.00 v Opletalově ulici (za OC Pasáž) LOVE-IČKA - pouliční divadlo + videomapping = skvělá podívaná na dobrodružný příběh s obyčejnou lavičkou a míči. Ve stejný den v podkroví GASK od 13.00 divadelní představení vejce, opice, žirafice /Tineola Theater - Interaktivní kreslená divadelní hra pro malé děti od tří let, na iPadu, s vizuálními hádankami.

Živě kreslené autorské představení o všem, co se rodí z vejce - motýli, můry, želvy a hadi, savci a ryby a ptáci a konce i zvířata z naší fantazie, od 14.00 výtvarná dílna pro dětiplná světla v ateliéru GASK.

Víkend ovšem v GASK přináší i další nabídku velmi přitažlivých akcí: 16. června od 16.30: POKŘTĚTE S NÁMI  ZBRUSU NOVÝ, SVĚŽE MODRÝ, OBJEMNÝ KATALOG K NOVÉ STÁLÉ EXPOZICI STAVY MYSLI/ZA OBRAZEM – obměny a intervence.

Expozicí vás provede kurátor výstavy Richard Drury s polu s dalšími kurátory a vybranými autory. 16. června bychom si neměli nechat ujít v GASK ani VERNISÁŽ VÝSTAVY JAN SMETANA A JEHO ŠKOLA OD 15.00. Rok 2018 je sté výročí narození i dvacáté výročí úmrtí významného malíře Jana Smetany.

Svou volnou tvorbu zahájil Jan Smetana jako nejmladší člen Skupiny 42, kdy jej okouzlovala městská zákoutí, dvorky pražské periferie, petrolejové lampy, později motivy z Paříže. Po „skupinovém“ období, kdy byly tématem obrazů okrajové atributy technické civilizace a příměstská krajina, se Smetana ve své malířské tvorbě věnuje hledání a zkoumání skrytých sil, jež ovládají přírodní dění.

Výstava v GASK je koncipována jako průřez Smetanovou celoživotní tvorbou. Vzhledem k tomu, že Jan Smetana řadu let působil jako pedagog na Akademii výtvarných umění v Praze (1967-1985), kde vedl ateliér pro figurální a krajinářskou malbu, jímž prošla řada dnes uznávaných umělců, v části výstavy budou svými obrazy výběrově připomenuti i jeho bývalí studenti.

FotogalerieGASK Kutná Hora přináší další nabídku prožitků, v úterý 12. 6. instaloval v kutnohorské Tylově ulici trvalou připomínku umělce Zdeňka PešánkaGASK Kutná Hora přináší další nabídku prožitků, v úterý 12. 6. instaloval v kutnohorské Tylově ulici trvalou připomínku umělce Zdeňka PešánkaGASK Kutná Hora přináší další nabídku prožitků, v úterý 12. 6. instaloval v kutnohorské Tylově ulici trvalou připomínku umělce Zdeňka PešánkaGASK Kutná Hora přináší další nabídku prožitků, v úterý 12. 6. instaloval v kutnohorské Tylově ulici trvalou připomínku umělce Zdeňka PešánkaGASK Kutná Hora přináší další nabídku prožitků, v úterý 12. 6. instaloval v kutnohorské Tylově ulici trvalou připomínku umělce Zdeňka Pešánka
Autor článku: hos-, podklady a foto Anežka Eliášová, autor fotogalerie: Anežka Eliášová
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM