Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je pondělí, 19. srpna 2019
logo

Franz Kafka naléhá, komentuje, hledá, zuří, naříká, ale zároveň se směje...

Franz Kafka naléhá, komentuje, hledá, zuří, naříká, ale zároveň se směje...
Foto: Vítězslav Hospes
 
Publikováno: 21.7.2018 v 15:00, Aktualizováno: 20.7.2018 v 15:00
Rubrika: Kultura

Franz Kafka se za svého života velkého uznání nedožil, dnes si naopak téměř nedovedeme představit osobnost, kterou by jeho dílo nějakým způsobem neovlivnilo.

Spolkový dům v Kutné Hoře zahájil ve čtvrtek 19. 7. výstavu tří výtvarníků (Jiřího Slívy, Aleny Laufrové, Josefa Blechy) s názvem Jak vidí Franze Kafku... jmenovaní umělci nic nepředstírají, nijak se do tématu nemuseli nutit: Kafka a jeho dílo je jim již dlohodobě inspirací, podnětem, výzvou, s níž je nezbytné se vyrovnávat a v jistých případech orginálním přístupem přispívat k boření „zavedených“ přístupů.

Neboť ani Slíva, ani Laufrová, ani Blecha (ani ty, ani já) nejsou (nejsme) papírové postavy, u nichž vystačíme s tradičním  a obvyklým vnímáním Franze Kafky jako jednoznačně tragické postavy.

To vše se nám honilo hlavou v průběhu vernisáže, během níž umělce uvítal za kutnohorskou radnici Karel Koubský ml. a představil je moderátor Michal Trnka. Jiří Slíva s kytarou v ruce zazpíval několik vlastních písniček a každý z vystavujících naznačil svůj vztah ke Kafkovi a jeho poselství lidem, kteří se ho snaží pochopit v plné šíři.

Ty hodnoty se prolínají: Umění výtvarné, literatura, snad i politika, filozofie, úvahy o smyslu existence člověka. Přitom není  nezbytné   brát všechno takto „vážně“. Jako kdyby nám autoři obrazů, litografií, koláží a kreseb chtěli připomenout: Humor patří k životu!

Smutnou i veselou, tragickou i optimistickou (nebo alespoň reálnou) notu můžeme na  výstavě v kutnohorském Spolkovém domě hledat až do 12. srpna.

FotogalerieFranz Kafka naléhá, komentuje, hledá, zuří, naříká, ale zároveň se směje...Franz Kafka naléhá, komentuje, hledá, zuří, naříká, ale zároveň se směje...Franz Kafka naléhá, komentuje, hledá, zuří, naříká, ale zároveň se směje...Franz Kafka naléhá, komentuje, hledá, zuří, naříká, ale zároveň se směje...Franz Kafka naléhá, komentuje, hledá, zuří, naříká, ale zároveň se směje...Franz Kafka naléhá, komentuje, hledá, zuří, naříká, ale zároveň se směje...Franz Kafka naléhá, komentuje, hledá, zuří, naříká, ale zároveň se směje...Franz Kafka naléhá, komentuje, hledá, zuří, naříká, ale zároveň se směje...Franz Kafka naléhá, komentuje, hledá, zuří, naříká, ale zároveň se směje...Franz Kafka naléhá, komentuje, hledá, zuří, naříká, ale zároveň se směje...Franz Kafka naléhá, komentuje, hledá, zuří, naříká, ale zároveň se směje...Franz Kafka naléhá, komentuje, hledá, zuří, naříká, ale zároveň se směje...
Autor článku: Vítězslav Hospes, autor fotogalerie: Vítězslav Hospes
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
S neúnosnými vedry se snaží vypořádat i Kutná HoraBurácející stroje vyjedou do vrchu Rataják již podevátéDny českého zemědělství v okrese Kutná Hora veřejnost uvítalaLegiovlak se zastavil v Čáslavi, evokuje historii a promlouvá k dnešku
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM