Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je čtvrtek, 23. května 2019
logo

Expedice Lambarene zaujala i po padesáti letech

Expedice Lambarene zaujala i po padesáti letech
Foto: Věra Stříbrská
 
Publikováno: 29.11.2018 v 8:00
Rubrika: Zpravodajství

Padesát roků uplynulo od dnes už téměř legendární expedice Lambarene. Konala se v roce nebývalého uvolnění (pseudo) socialistíckých hranic i vztahů s mnohdy tabuizovanými  částmi světa – není tedy divu, že vzbudila obrovskou pozornost laické i odborné, politické i občanské veřejnosti. 

Pro nás má samozřejmě tato výprava „za hranice všedních dnů“ ještě jeden významný rozměr – členem studentské expedice, vezoucí zásilku léků do nemocnice Alberta Schweitzera v dalekém Gabunu byl (dnes už dávno MUDr.) Kutnohořan Jiří Plaček.

Start se konal  1. ledna pohnutého roku 1968, návrat v témže roce v září. Expediční Tatra  najela více než 35 000 km. Po zmíněných padesáti letech (kdy už cestování po světě není ničím výjimečným) budí expedice Lambarene stále zaslouženou pozornost, nejen v Kutné Hoře – zřejmě především svým humanitárním posláním.

Připomínku padesát roků staré výpravy upořádaly Město Kutná Hora, Klub rodáků a přátel Kutné Hory spolu s Videoklubem Kutná Hora v Kině amatérských filmů, které sídlí v objektu kutnohorské průmyslovky a spousta návštěvníků uvítala možnost shlédnout filmy, natočené Jiřím Stöhrem při průjezdu Afrikou i příležitost vyslechnout si vyprávění o zážitcích účastníků expedice přímo z jejich úst.

Přítomni byli Petr Bartůněk, Luboš Kropáček, Jiří Plaček, Jiří Stöhr, Miloslav Topinka – všechny ttituly jako MUDr, CSc., mgr.  prof. snad není třeba uvádět, byť svým způsobem rovněž o něčem vypovídají.

Po závěrečné besedě následoval dlouhý a srdečný potlesk. Jako kdyby chtěl naznačit: V tom často povrchním, chladném, neosobním světě jsou milníky, které nelze pominout. Víme o nich...

FotogalerieExpedice Lambarene zaujala i po padesáti letechExpedice Lambarene zaujala i po padesáti letechExpedice Lambarene zaujala i po padesáti letechExpedice Lambarene zaujala i po padesáti letechExpedice Lambarene zaujala i po padesáti letechExpedice Lambarene zaujala i po padesáti letechExpedice Lambarene zaujala i po padesáti letechExpedice Lambarene zaujala i po padesáti letechExpedice Lambarene zaujala i po padesáti letechExpedice Lambarene zaujala i po padesáti letech
Autor článku: Vítězslav Hospes, autor fotogalerie: Věra Stříbrská
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM