Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je pátek, 29. března 2024
logo

Doktor Aleš Pospíšil hovořil v Čáslavi o Sedlci a jeho kouzlu

Doktor Aleš Pospíšil hovořil v Čáslavi o Sedlci a jeho kouzlu
Foto: zak
 
Publikováno: 26.3.2017 v 7:00
Rubrika: Čáslav

Přednášku, nazvanou Sedlec - příběh podivuhodného místa Kutné Hory, měli možnost navštívit členové pořádajícího spolku Včela Čáslavská i všichni další zájemci, kteří se sešli v úterý 14. března ve výstavní síni čáslavského městského muzea a knihovny. Právě zde o uvedeném tématu hovořil doktor Aleš Pospíšil, pracovník Národního památkového ústavu.

Přednášku uvedl archeolog doktor Filip Velímský.

"Dnešní přednášející, doktor Aleš Pospíšil, se historií Sedleckého kláštera zabývá již desetiletí a má tak samozřejmě velké množství poznatků," konstatoval a doplnil, že se jedná také o autora publikace, která nese stejný název jako březnová přednáška.

"Když jsem zde přednášel naposledy, bylo to před čtrnácti lety a prezentovali jsme při té příležitosti tehdy plánovanou rekonstrukci chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře," vzpomněl nejprve na své poslední vystoupení v Čáslavi doktor Pospíšil. 

"Sedlecký klášter je nejstarším cisterciáckým klášterem na území Čech. O jeho historii hovoří také expozice, otevřená v roce 2013 v areálu závodu Philip Morris, nesoucí příznačný název Proměny kláštera v Sedlci," konstatoval a připomněl, že se jedná o velmi vzácnou a historicky cennou lokalitu, která lákala velké množství vědců devatenáctého i dvacátého století k průzkumům, ale až současná generace historiků měla díky probíhajícím opravám možnost ponořit se do reality a po několika staletích poprvé získat doposud nedostupné informace.

"Až v roce 2000, kdy začala celková obnova katedrály v Sedlci (jejíž stav byl katastrofální) doprovázena stavebně-historickým a archeologickým průzkumem, se jednotlivé vrstvy odkrývaly po třech až pěti stech letech a mohli jsme začít soustřeďovat materiály, které do té doby nikdo z předešlých badatelů nemohl mít k dispozici," vysvětlil posuny ve výzkumu tohoto areálu v posledních letech doktor Pospíšil s tím, že mnohé poznatky jsou zpracovány právě ve zmiňované publikaci, která mapuje nejen historii samotného cisterciáckého kláštera a vychází z expozice, která je nyní zájemcům přístupná právě v uvedeném areálu.

"Pro expozici jsme hledali nějaký symbol či logotyp, který by ji charakterizoval. Nakonec byla nazvána CXCI, což lidé znalí latinských čísel jistě rozluští jako 191. V mateřském klášteře ve Francii byla vedena kniha nově založených klášterů, z níž plyne, že založení sedleckého kláštera bylo právě 191 fundací. Do konce středověku bylo po Evropě založeno kolem 2000 cisterciáckých klášterů. Sedlecký klášter byl přitom první v Čechách," přiblížil v průběhu přednášky doktor Aleš Pospíšil expozici, založenou zvláště na poutavých počítačových vizualizacích.

Autor článku: zak
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM