Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je sobota, 26. května 2018
logo

„Děsím se toho, čeho se bude týkat příští zákaz,“ říká RNDr. Ivo Šanc v odpovědi na anketní otázku

„Děsím se toho, čeho se bude týkat příští zákaz,“ říká RNDr. Ivo Šanc v odpovědi na anketní otázku
Foto: Archiv OK
 
Publikováno: 19.6.2017 v 13:00
Rubrika: Zpravodajství

Jste příznivci či odpůrci zákazu kouření v restauracích a na dalších veřejných prostranstvích, který začal platit 31. května 2017?

RNDr. Ivo Šanc, CSc., kutnohorský a krajský zastupitel

Na začátku musím předeslat, že jsem naprostý nekuřák. Jsem ale také odpůrcem nejrůznějších zákazů a příkazů, kterými nás kdekdo zásobuje. Do restaurací chodím poměrně často a nepamatuji si, že by mě v posledních letech někde kouření vyloženě obtěžovalo. Většina restaurací je nekuřáckých nebo mají oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky a jsou také slušně odvětrány. Zkrátka by mi stávající stav klidně vyhovoval. Děsím se toho, čeho se bude týkat příští zákaz. Jestliže má jít o zdraví nebo o náklady na léčení, tak by asi musel následovat zákaz alkoholu všeho druhu, zákaz nezdravých potravin, masa a bůhvíčeho ještě. Trochu přeháním, ale půjde-li to takhle dál, tak nám do těla nasadí několik čipů, řeknou nám, že jsme „smart“ lidi a velký bratr zakáže a zkontroluje všechno. A co neuhlídají čipy, budou pro jistotu kontrolovat donašeči. Vůbec to není lákavá představa.

Jiří Volenec, starosta Církvice, krajský zastupitel

Celý svůj život jsem nekuřák, přesto s takto navrženým zákazem kouření nesouhlasím. Jídelny, restaurace, veřejné prostory, plesy či zábavy apod. - určitě bez cigaret! Ale v hospodách a hospůdkách, kde se večer schází chlapi na pivko, pokec a oblíbené cigárko, zakázat kouření nedává smysl a zdravý rozum zůstává stát. To je po EET další rána pro drobné živnostníky, v tomto případě hostinské. Termín zákazu kouření byl zvolen velmi dobře, neboť kuřáci si zakouří na zahrádkách u restaurace, nebo hospůdky, nebo jen odběhnou ven k popelníkům. Co budou ale dělat v zimě? Půjdou vůbec na to pivko, aby každých deset minut vybíhali s cigaretou do mrazu? Jak jinak to může dopadnout, než že se zákon začne obcházet, jak už se tomu vlastně děje (různé kluby, klubovny, spolky atd.). Nechci být špatným prorokem, ale dle mého názoru to někteří hostinští "zabalí", jiní živnost na zimu přeruší a zajdou na úřad práce pro podporu. Musíme si ale uvědomit, že tady nejde už jen o zákaz kouření, neboť v Bruselu se neustále připravují nové a nové věci, které přímo zasahují a ovlivňují naše životy, zvyklosti i tradice, do kterých bychom si neměli nechat nikým zasahovat.

P. Pavel Tobek, kutnohorský vikář

Jako nekuřák považuji nekuřácké restaurace za přednost. Jako konzervativní člověk vnímám negativně, pokud se stát pokouší reglementovat stále více oblastí našeho života. Přísně vzato: restaurace není - na rozdíl od třeba hromadné dopravy osob - veřejná služba, kterou by stát zajišťoval, nebo na ni přispíval. Nepodporuji kuřácké restaurace, jenom mi přijde pokrytecké, když ten samý stát na jedné straně vydělává na cigaretách a na druhé straně využívá jejich nespornou škodlivost k tomu, aby stále více svazoval společnost množstvím předpisů, jejichž porušení je stíháno drakonickými pokutami. Obávám se, že intenzivně pracujeme na tom, aby se zapálená cigareta stala znamením protestu a nonkonformismu. Co to udělá s kouřením dospívajících, si jistě každý odvodí sám.

Ing. Jaromír Strnad, senátor, starosta Čáslavi

Jsem nekuřák,  ale chápu, že kuřáci s tímto zákazem mohou mít problém. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že ani v okolních vyspělých zemích se v hospodách nekouří. Se zavedením této regule tedy souhlasím, přestože se nedivím ani majitelům a provozovatelům restaurací, protože je to v podstatě změna pravidel během hry. Pokud se ale jedná o zdraví lidí, nedá se nic jiného dělat.

Jaroslav Fér, evangelický farář, Čáslav .

Doma jsme u nás nikdy nekouřili. Automaticky jsem proto uvítal, když zákaz kouření v restauracích po mnohaletém "rozvažování" parlament přijal. Z jedné strany chápu argumentaci, že to je zásah do svobody podnikatelů restauratérů. Naopak ovšem cigaretový kouř zasahuje životní prostředí toho, který nekouří. Nekuřák totiž ihned zaznamená i sebemenší cigaretový závan. Něco jiného ale jsou některé další pasáže tohoto zákona, které na metry přesně jakoby na zastávkách veřejné dopravy vymezují prostor, kde je kouření zakázáno. Když budou tyto odstavce zákona brány doslova, působí na první pohled směšně. Řekl bych, že se je do zákona o zákazu kouření podařilo vsunout jeho odpůrcům. Přímo jako podklad pro pozdější návrh na omezení případně až zrušení zákazu kouření. A to jednoduše s odkazem na směšnost - a hlavně nenaplnitelnost - právě takových diskutabilních oddílů zákona."

Autor článku: Redakce OK
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Pozvánka na kutnohorský koncert legendy rockových houslí v kutnohorském kostele sv. Jana Nepomuckého
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Různé (3 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM