V KUTNÉ HOŘE VZNIKLA PRVNÍ EXPOZICE O PAMÁTKÁCH UNESCO V ČESKÉ REPUBLICE
Proměna desítky let chátrajícího rodného domu Mikuláše Dačického z Heslova na Komenského náměstí v Kutné Hoře v moderní vzdělávací a prezentační centrum kulturního dědictví UNESCO byla úspěšně dokončena. Ještě před rokem málokdo věřil tomu, že se dílo podaří během tak krátké doby zrealizovat. Termín dokončení prací byl neúprosný.
Aby byly splněny podmínky dotace, kterou se Městu Kutná Hora podařilo získat z evropských fondů ve stoprocentní výši z uznatelných nákladů, musela být obnova domu, včetně expozice a všech administrativních záležitostí dokončena za neuvěřitelně krátkou dobu. Stavební práce, zahájené v únoru, byly v listopadu dokončeny. Náklady na rekonstrukci domu spolu s vnitřním vybavením expozice se pohybují kolem 80 milionů korun.
Dačického dům po zkušebním provozu již od března slouží veřejnosti. Slavnostního otevření se 29. února spolu s představiteli města Kutná Hora, ředitelkou Nadace Kutná Hora - památka UNESCO Dagmar Fundovou, historikem umění PhDr. Alešem Pospíšilem - odborným garantem projektu, zástupců dodavatelských firem, organizací a dalších pozvaných hostů účastnila i Kateřina Dačická, potomek rodiny Dačických. Vzácné hosty přivítal ve svém rodném domě i sám bouřlivák a milovník žen Mikuláš Dačický z Heslova, v podání herce ochotnického spolku Tyl Miroslava Štrobla. Rekonstrukce Dačického domu je ukázkovým příkladem toho, jak se dá skloubit historie s nejmodernějšími prvky a technologiemi současné doby.
PhDr. Aleš Pospíšil, historik a odborný garant expozice v úvodních slovech připomenul historii jednoho z nejvýznamnějších kutnohorských domů, zmiňovaného v městské knize z let 1426 až 1489. Návštěvníci mohou v interiéru obdivovat řadu originálních vzácných prvků jako jsou gotické portály a oblouky, gotickou kapli s žebrovou klenbou, secesní malby a další.
V průběhu stavby odkryl Dačického dům svým zachráncům řadu unikátních nálezů, nejcennějším byla šestiboká gotická dlaždice, která se ukrývala pod zásypem dřevěné podlahy v kapli. Podle archeologů a památkářů nemají nalezené dlaždice v Evropě obdoby. O jejich nálezu jsme podrobně informovali na stránkách týdeníku Obzory Kutnohorska (články v plném znění na www.obzorykutnohorska.cz).
"Gotická dlaždice se stala hlavním vizuálním symbolem nového centra. Opatrujeme ji v tzv. biskupské kapli, kde ji návštěvníci můžou vidět," řekl PhDr. Pospíšil. Město Kutná Hora nechalo vyhotovit jejich kopie a obnovit podlahu kaple tak, jak vypadala před staletími.
"Dům je expozicí sám o sobě," podotkl Aleš Pospíšil. Po citlivé rekonstrukci, která ctila historii, nabízí Dačického dům expozici, využívající nejmodernější audiovizuální technologie. "Ve zrekonstruovaných prostorách vznikla první expozice o památkách UNESCO v České republice. Představen je světový kontext památek UNESCO.
Návštěvníkům se pokusíme zodpovědět otázku, proč právě Kutná Hora je mezi světovými památkami, zapsanými na listinu UNESCO, vysvětlil Aleš Pospíšil. Díky moderním technologiím se návštěvníci mohou ocitnout prostřednictvím interaktivní podlahové projekce ve středověkém dole, pomocí videomappingu sledovat proměny chrámu sv. Barbory v průběhu staletí, shlédnout animovaný film o Kutné Hoře atd.
Starosta Kutné Hory Martin Starý poděkoval všem, kdo se na záchraně objektu podíleli. "Z důvodu zdržení jsme byli nuceni akci zvládnout za deset měsíců," zdůraznil starosta s tím, že v průběhu stavby bylo nutné řešit okolo 40 změn nejen v projektové dokumentaci, ale operativně řešit i změny stavební, kdy byl ve sklepních zasypaných prostorách objeven gotický sloup, který se stal součástí interiéru objektu. Spolu s Kutnohorskou stavební s.r.o, která stavbu prováděla, si poděkování zaslouží projektanti, archeologové, restaurátoři a řada dalších lidí. "Obrovský díl práce udělal tým odboru investic Městského úřadu Kutná Hora pod vedením Ing. Jiřího Janála. Myslím si, že bez nich a bez jejich bezesných nocí bychom celou akci nezvládli," zdůraznil starosta.
Garantem většiny programových aktivit a provozovatelem objektu je Nadace Kutná Hora - památka UNESCO. Spolu s celoročním zpřístupněním objektu za vstupné, jeho stálé expozice a sezónních výstav, se počítá i s pořádáním konferencí, seminářů, workshopů. Dalším partnerem je Univerzita Pardubice. V plánu jsou i přednášky pro veřejnost, koncerty staré hudby, komponované pořady atd.
Fotogalerie proměny Dačického domu v Kutné Hoře.
Zatím žádný komentář.