Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je pondělí, 13. července 2020
logo

Čistá řeka Sázava 2019 – dobrovolníci uklízeli břehy známého toku

Čistá řeka Sázava 2019 – dobrovolníci uklízeli břehy známého toku
Foto: Petr Křen
 
Publikováno: 15.4.2019 v 10:00
Rubrika: Zpravodajství

K řece Sázavě se po roce vrátily party dobrovolníků, aby vyčistily břehy známého toku od nepořádku. Tradiční jarní úklid nazvaný Čistá řeka Sázava se konal už počtrnácté.

Uklízelo se opět od pramene řeky až po její soutok s Vltavou, dohromady téměř 200 kilometrů. Na 90 kilometrech toku, od Kácova do Pikovic, sbíralo od 12. do 14. dubna odpadky na 800 dobrovolníků pod taktovkou společnosti Posázaví o.p.s.

Jejich přičiněním ODVEZLA SVOZOVÁ AUTA NA SKLÁDKY PŘES 10 TUN NEPOŘÁDKU. Uklízela se také řada přítoků Sázavy, například potoky Benešovský, Kamenický a Jevanský.

„Děkujeme dobrovolníkům, že přišli pomáhat, i když nám letos počasí moc nepřálo. O to víc si ceníme jejich úsilí. Potěšitelné je také to, že množství odpadků u řeky ubývá. Věříme, že je to i díky naší akci, která už není pouhým úklidem.

Snažíme se jejím prostřednictvím upozornit na to, že by každý měl být šetrný a ohleduplný k přírodě a svému okolí. Letošní ‚nálezy‘ v podobě pneumatik, zrezivělých kovových konstrukcí, zbytků plastového nábytku, kusů igelitů nebo plastových a skleněných lahví ukazují, že je to ještě běh na dlouhou trať. Ale blýská se na lepší časy,“ řekla ředitelka společnosti Posázaví o.p.s. Bohunka Zemanová.

Letošní úklid přinesl řadu novinek. Opět se uklízelo z lodí i břehů a řeka mezi Kácovem a Pikovicemi byla rozdělena na pět úseků – ale ne na každém z nich pracovali dobrovolníci celý víkend – někde pomáhali přírodě od odpadků dva, jinde tři dny, prostě podle potřeby.

„Našemu úseku mezi Kácovem a Malovidy zkrácení úklidu prospělo, protože v posledních letech tady moc nepořádku nebylo. Ani letos tomu není jinak, s výjimkou okolí železniční trati, která se rekonstruuje.

Odpadky tam ale nejsou od vodáků, ale dělníků, kteří na trati pracují – jen z náspu pod kolejí, která kopíruje řeku, jsme v Kácově mezi kamenným mostem a Bisportem sebrali asi sedm pytlů odpadků,“ posteskla si Anička Zímová z outdoorového centra Bisport Kácov.

Stezkou vedoucí po břehu Sázavy mezi Stříbrnou Skalicí a Chocerady si vykračoval se svými rodiči i čtyřletý Matyáš. „Měli jsme už jeden plný pytel, dali jsme ho na náklaďák,“ ochotně vysvětloval.

Jeho maminka dodala, že po cestě nacházeli hlavně zbytky eternitu, skla a různých igelitů nebo plechovky.

Marcela Vondřejcová z Prahy přijela uklízet řeku Sázavu už poosmé. „Baví mě to,“ smála se, když nasedala v Krhanicích do lodi. Trápilo ji jen to, že je v řece málo vody. „Nepořádku je obecně míň, ale i tak jsme měli co sbírat. Našli jsme pár pneumatik, buben od pračky, ale nebylo toho tolik, jako v letech, kdy přijde povodeň,“ dodala.

Jarní úklid řeky Sázavy se stal „věcí veřejnou“. Zapojují se do něj jednotlivci, školky a školy, spolky, obce i města, podnikatelé. Někdo přiloží ruku k dílu, jiný poskytne materiální nebo finanční příspěvek, někdo připraví občerstvení, další nabídne zázemí pro dobrovolníky, další propůjčí auta na svoz odpadků. A to všechno DOBROVOLNĚ. Velice si toho vážíme. Číslo sbírkového účtu projektu je 1249-326666339/0800.

Čistá řeka Sázava byla jedním z prvních projektů svého druhu v České republice. A potěšitelné je, že inspiroval další podobné aktivity. Uklízí se například Berounka, Jizera, Morava, Svratka, Ohře, Vltava, Bečva, Úpa, Kamenice, Labe, Ploučnice, Svitava, Dyje…

Uklízejí se už ale také lesy, okolí silnic, veřejná prostranství v obcích a městech. A je jedno, pod hlavičkou jaké kampaně se tak děje. Důležité je, že se do nich zapojuje čím dál víc dobrovolníků. Teď už jen stačí je přesvědčit, že životní prostředí potřebuje naši pomoc po celý rok.

PODĚKOVÁNÍM DOBROVOLNÍKŮM, KTEŘÍ SE DO AKCE ČISTÁ ŘEKA SÁZAVA LETOS ZAPOJILI, BUDE SETKÁNÍ, KTERÉ SE USKUTEČNÍ 18. KVĚTNA V KÁCOVĚ.

Patnáctý ročník projektu Čistá řeka Sázava se uskuteční od 3. do 5. dubna 2020.  -Jaroslava Tůmová-

PS: STRUČNÝ TEXT O PRŮBĚHU AKCE NA 1. ÚSEKU (PŘÍMO V NAŠEM OKRESE) NÁM POSKYTL PETR KŘEN Z KÁCOVÁ, KTERÝ JE TAKÉ AUTOREM VŠECH FOTOGRAFIÍ: Čistá řeka Sázava 1. úsek: Navzdory chladnému počasí, se opět zaplnila řeka Sázava kanoemi s účastníky tradiční akce pořádané o.p.s. Posázaví.

Již 14. ročník akce přilákal dobrovolníky z celé ČR, aby pomohli vyčistit břehy řeky před vodáckou sezonou. 1. úsek začínal na Střechovském jezu a končil v Malovidech.

Zde po oba dny (pátek a sobota) dorazilo víc než 40 sběračů odpadků.  Nejen z lodí se čistilo, někteří dobrovolníci šli po obou březích a sbírali i širší okolí řeky. Je potěšující, že každým rokem odpadků ubývá.

Až na počasí (teplota v sobotu ráno byla jen lehce nad bodem mrazu) se akce vydařila. Tak zase za rok začátkem dubna na Sázavě! Více foto: https://kolopetr.rajce.idnes.cz/12.13.4.2019_Cista_reka_Sazava

FotogalerieČistá řeka Sázava 2019 – dobrovolníci uklízeli břehy známého tokuČistá řeka Sázava 2019 – dobrovolníci uklízeli břehy známého tokuČistá řeka Sázava 2019 – dobrovolníci uklízeli břehy známého tokuČistá řeka Sázava 2019 – dobrovolníci uklízeli břehy známého tokuČistá řeka Sázava 2019 – dobrovolníci uklízeli břehy známého tokuČistá řeka Sázava 2019 – dobrovolníci uklízeli břehy známého tokuČistá řeka Sázava 2019 – dobrovolníci uklízeli břehy známého tokuČistá řeka Sázava 2019 – dobrovolníci uklízeli břehy známého tokuČistá řeka Sázava 2019 – dobrovolníci uklízeli břehy známého tokuČistá řeka Sázava 2019 – dobrovolníci uklízeli břehy známého tokuČistá řeka Sázava 2019 – dobrovolníci uklízeli břehy známého tokuČistá řeka Sázava 2019 – dobrovolníci uklízeli břehy známého tokuČistá řeka Sázava 2019 – dobrovolníci uklízeli břehy známého tokuČistá řeka Sázava 2019 – dobrovolníci uklízeli břehy známého toku
Autor článku: Jarka Tůmová a Petr Křen Kácov, autor fotogalerie: Archiv OK
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře: Událost vpravdě lidová a pro lidiKoronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM