S velkým ohlasem a zájmem rodičů především dětí upoutaných na vozíček se setkala pohybová terapie TheraSuit, kterou nově od loňského září nabízí organizace Cesta životem bez bariér v Kutné Hoře. „TheraSuit je považována za jednu z nejúčinnějších a nejmodernějších metod na světě při řešení problémů dětí s neurologickými poruchami, jako je např. dětská mozková obrna, ataxie, atetóza nebo traumatické poranění mozku.
Specifické, intenzivní cvičení v kombinaci se speciálním vybavením vede u dětí ke zvětšení rozsahu pohybu, snížení projevů spasticity, zlepšení držení těla, rovnováhy, koordinace, funkce a ve svém důsledku pak přispívá k jejich větší samostatnosti a soběstačnosti,“ uvedla zakladatelka a předsedkyně sdružení Petra Hnátová a vysvětlila, že cvičební jednotka je rozdělena do několika fází, které se přizpůsobují aktuálnímu stavu klienta.
Cvičení probíhá na rehabilitačním stole umístěném ve speciální kleci. Jedním ze systémů, které se při cvičení využívá je speciální „kosmický“ oblek Therasuit, který byl vytvořený původně pro potřeby kosmonautů. Je vyroben z prodyšného a měkkého materiálu. Působí jako dynamická ortéza, která usnadňuje dítěti nácvik hrubé motoriky jako je sezení, vysoký klek, stoj, chůze. Na oblek se díky speciálním háčkům našitým přímo na látku připevňují pružné gumy, které v závislosti na směru připevnění, buď daný sval aktivuje, nebo jeho činnost tlumí. Samotný oblek mění propriocepci, snižuje patologické reflexy, obnovuje fyziologické svalové souhry, ovlivňuje svalový tonus, rovnováhu a celkově se podílí na lepším vnímání těla v prostoru.
"Nejde samozřejmě o zázrak, že by po měsíci děti odešly po svých. Od září 2014, kdy je zařízení v provozu, absolvovaly léčebnou kůru tři děti a je u nich patrný pokrok. Cvičí se denně tři hodiny, ideálně dva až čtyři týdny. Rodiče mají zájem cvičení opakovat," řekla Petra Hnátová. Pro velký zájem veřejnosti Cesta životem bez bariér hledá dalšího trenéra s fyzioterapeutickým vzděláním k proškolení na TheraSuit. "Odpolední bloky cvičení TheraSuit, které jsou bohužel v omezeném provozu, máme obsazeny do konce roku 2015 a to nepočítám, že rodiče dětí, které cvičení již absolvovaly, ho mají zájem zopakovat. Mimo "našich dětí", které s námi pravidelně plavou, se hlásí zájemci i z Prahy nebo z Benešova. Zatím se cvičí odpoledne, od září bychom chtěli zařadit i dopolední hodiny. Cvičení je zpoplatněno. Ceny jsme stanovili tak, aby v porovnání s ostatními zařízeními (nejbližší je až v Příbrami) byly příznivé. Mimochodem do Příbrami jsem přihlásila v srpnu 2012 na terapii svého syna Lukáše. Doposud nás nepřijali," dodala Petra Hnátová s tím, že náklady na základní vybavení, aby mohlo být pohybové centrum vůbec otevřeno, se vyšplhaly na více než půl milionu korun. „O terapii TheraSuit je velký zájem, z čehož máme velkou radost. Jsme rádi, že ho můžeme nabízet i tady u nás. Na počáteční provoz jsme dostali mimořádnou dotaci od města Kutná Hora, kterému bych ráda tímto poděkovala. Oslovili jsme i obce na Kutnohorsku a Kolínsku. Finančně přispěli obce Paběnice, Zbýšov, Úmonín, Staňkovice, Kluky, Vlačice a Šebestěnice, pomoc přislíbila obec Chotusice.
„Cvičení TheraSuit v Kutné Hoře jsem velmi uvítala. Pro syna je velkým plusem, že zná prostředí a hlavně instruktorky. Víme o možnostech podobného cvičení v jiných centrech, ale s ohledem na cenu a místo poskytování jsme ho nezkoušeli,“ řekla Iveta Bělohlávková, jejíž syn již cvičení v nově otevřeném kutnohorském pohybovém centru absolvoval a dodala: „Pro nás je podstatné, že syn cvičil intenzivně tři týdny a došlo k protažení a zpevnění, cvičení bylo daleko intenzivnější než lázně. Přímý pokrok nenastal, ani jsme ho neočekávali. Nabídka aktivit sdružení Cesta životem bez bariér je úžasná, mnohých aktivit se účastní celá naše rodina, s velkou spokojeností. Do Kutné Hory dojíždíme od Českého Brodu.“
Na dovybavení pohybového centra, které sídlí v prostorách krytého plaveckého bazénu v Kutné Hoře, byl určen výtěžek benefičního plesu pořádaného organizací Cesta životem bez bariér loni v listopadu. Zúčastnilo se ho rekordních 270 lidí, tedy o padesát více, než v předchozím roce. Výtěžek 60 tisíc korun Nadace Divoké husy zdvojnásobí. „Chceme dovybavit pohybové centrum, potřebujeme další pomůcky pro plavání, nové neopreny, staré jsou po letech, co plaveme, již v katastrofálním stavu. Je to fajn, že můžeme služby pro děti zkvalitnit, zajistit další vybavení, žebřiny, válce, žíněnky. Rádi bychom pořídili ještě motomed, který si z důvodu vysoké cenové náročnosti ne každý může domů zakoupit. Děti z Kutnohorska a Kolínska by ho v našem centru mohly využívat a cvičit na něm," podotkla Petra Hnátová.
K výtěžku plesu přispěla i dražba osm a půl metrů dlouhé šály, kterou pletli návštěvníci kutnohorské kavárničky Kávy pitel. Výherce ji vydražil za 3700 korun. Neúspěšní dražitelé nakonec také finančně na konto organizace přispěli.
Cesta životem bez bariér plánuje vylepšit táborovou základnu u rybníka Zbožňov, kde tráví letní prázdniny společně děti zdravé i s handicapem. „Rádi bychom vybudovali tři bezbariérové chatičky pro děti na vozíčku. Zatím tam máme provizorní nájezdy. Chceme děti vést k samostatnosti,“ vysvětlila Petra Hnátová. Integrovaný tábor pro děti u rybníka Zbožňov se letos uskuteční od 1. do 11. 7. 2015, v plánu je i týdenní letní pobyt pro handicapované děti, kterého se mohou zúčastnit i rodiče. Louka u rybníka Zbožňov u obce Senentín se 13. června stane dějištěm multižánrového Festivalu na Zelené louce, který byl na podporu organizace Cesta životem bez bariér a dětského letního tábora pořádán loni poprvé a setkal se s velkým ohlasem veřejnosti. Nabídl divadlo, koncerty, hry a výstavy pod otevřeným nebem.
Cesta životem bez bariér nabízí již od roku 2007 řadu sportovních aktivit pro handicapované děti. „Pravidelně s námi chodí plavat 24 dětí. V kutnohorském bazénu plaveme dvakrát týdně a to ve středu hodinu a půl a v pátek jednu hodinu. Plavání podpořilo v grantovém řízení Město Kutná Hora. Díky podpoře ze strany plaveckého bazénu můžeme rozvíjet plavecké dovednosti instruktorů a proškolit nové,“ konstatovala Petra Hnátová.
I nadále shání Cesta životem bez bariér instruktory plavání. Již III. ročník plaveckých závodů Kutnohorská vlnka, kterou organizuje Cesta životem bez bariér, se uskuteční 14. února od 9 do 12 hodin, vyhlášení výsledků bude již tradičně v prostorách SOŠ a SOU řemesel v Kutné Hoře. V dubnu se kutnohorští plavci chystají na závody do Jindřichova Hradce. Cesta životem bez bariér i v letošním roce uspořádá v Čáslavi sportovní soustředění pro handicapované děti. Konat se bude od 6 do 10. května.
Organizace Cesta životem bez bariér vznikla v listopadu 2006 jako občanské sdružení. Novelizací občanského zákoníku 2014 se stala zapsaným spolkem. Impulzem pro vznik sdružení bylo odmítnutí Lukáše Hnáta, od narození upoutaného na vozíček, do jediné bezbariérové školy v Čáslavi. V Kutné Hoře tehdy nebyla škola, která by splňovala státem a EU stanovené hygienické podmínky pro bezbariérovost.
Po zajištění kompletní bezbariérovosti ZŠ Jana Palacha v Kutné Hoře o.s. Cesta životem bez bariér již od roku 2007 nabízí sportovní aktivity (plavání, atletiku pod záštitou Jarmily Kratochvílové, novinkou sportovní nabídky je lyžování) pro handicapované děti, pobytové akce (integrovaný tábor na táborové základně Zbožňov, sportovní soustředění atd.) i individuální podporu v oblasti asistence, hiporehabilitace a nákupu kompenzačních a rehabilitačních pomůcek.
V rámci projektu „Delfín pomáhá“ zajistilo finance na pořízení hydraulického zvedáku do plaveckého bazénu v Čáslavi, který umožňuje lidem upoutaným na vozíček snadnější přístup do vody stejně tak, jako tomu je i v kutnohorském plaveckém bazénu. Díky úsilí Cesty životem bez bariér byla zajištěna i bezbariérovost mateřské a základní školy v Kolíně. Další informace o organizaci Cesta životem bez bariér a jejích aktivitách naleznou zájemci na webových stránkách www.cestazivotembb.cz
Zatím žádný komentář.