Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je středa, 21. května 2025
logo

Češi, Slováci a Američané sdílejí informace

Češi, Slováci a Američané sdílejí informace
Foto: Jan Kouba
 
Publikováno: 11.11.2014 v 16:00, Aktualizováno: 3.11.2014 v 11:00
Rubrika: Zpravodajství

Potvrdilo to mezinárodní cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany Master Harmony 2014, jež vyvrcholilo ve čtvrtek 23. října prezentací výsledků cvičení. Na letišti v Čáslavi se s nimi seznámil náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Petr Pavel se svým zástupcem – náčelníkem štábu generálmajorem Františkem Malenínským (oba na snímku) a dalšími představiteli ozbrojených sil ČR, Slovenské republiky a Spojených států amerických.

Hlavní náplní desetidenního cvičení bylo otestovat, zda systémy velení a řízení, tří výše uvedených zemí, jsou schopny přijímat a navzájem si vyměňovat informace o vzdušné situaci. V praxi to znamená, že jestliže český systém takzvaně radiolokačně nevidí nebo se potýká s jiným omezením, které v dané oblasti brání radiolokačnímu průzkumu, informace mu poskytne slovenský či americký systém.

„Cíl testování, kterým bylo deklarovat společnou schopnost interoperability dle procedur NATO, byl naplněn. S průběhem cvičení jsem spokojen,“ konstatoval armádní generál Petr Pavel a připomněl, že systémy strakonického útvaru jsou vyčleněny k možnému nasazení a za necelé dva týdny se v Litvě zapojí do cvičení Iron Sword. „Ověřili jsme, že jsme schopni fungovat v mezinárodním prostředí. Známe své pracovní postupy a dokážeme je sdílet s našimi aliančními partnery,“ uvedl náčelník protiletadlového vojska Armády ČR plukovník Ján Sedliačik a dodal, že testované schopnosti budou prakticky ověřeny během cvičení Tobruk Legacy v březnu příštího roku.

Do něj by se vedle Čechů měli zapojit i vojáci ze Slovenska, Maďarska, Litvy a v roli pozorovatelů i příslušníci Ačkoliv Češi své systémy testovali již před šesti lety s Němci a vloni s Poláky, letošní cvičení lze označit za průlomové. Poprvé byly totiž testovány tři systémy současně.

Podílelo se na tom sedmdesát vojáků z 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic, protiletadlové raketové brigády z Nitry a Velitelství vzdušných sil a protivzdušné obrany ozbrojených sil USA v Evropě. Podpořili je kolegové z ostatních útvarů Vzdušných sil Armády ČR, Generálního štábu AČR či Hlavního velitelství vojenské policie. 

 

Autor článku: Jana Samcová
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM