Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je úterý, 18. června 2019
logo

Čáslavská základna zve příznivce letecké techniky na mezinárodní cvičení Sky Avenger 2018

V termínu 18. – 29. června 2018 bude probíhat na 21. základně taktického letectva Čáslav mezinárodní cvičení pod názvem Sky Avenger 2018.

Čáslavská základna zve příznivce letecké techniky na mezinárodní cvičení Sky Avenger 2018
Foto: foto archiv základny
 
Publikováno: 9.6.2018 v 10:00, Aktualizováno: 8.6.2018 v 10:00
Rubrika: Čáslav

Za Vzdušné síly Armády ČR se do cvičení zapojí letouny JAS-39 Gripen a L-159 ALCA z čáslavské základny, dále vrtulníky Mil Mi-24/35 a Mi-171 z 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou.

Spojené státy americké do České republiky vyšlou stroje F-16 Fighting Falcon, přislíbena je také účast dvou tankerů KC-135.

„Přílety letounů F-16 a tankerů KC-135 jsou plánovány na pátek 15. června, v pondělí 18. června zahajujeme cvičení úvodními briefingy a v odpoledních hodinách budou první letové akce,“ prozrazuje zástupce řídícího cvičení major Tomáš Merta.

V rámci dvoutýdenního cvičení budou k leteckému výcviku využívány primárně prostory na jihu a severovýchodě Čech. Základna se také otevře příznivcům letecké techniky v rámci akce Spotters Day.

Akce se bude konat ve středu 20. června 2018. Od rána budou moct základnu navštívit registrovaní spotteři, focení bude organizováno 100 metrů od vzletové a přistávací dráhy.

Diváci se mohou těšit na vzlety a přistání amerických strojů F-16 Fighting Falcon Texaské národní gardy, dále pak na cvičná přiblížení tankeru KC-135 Nebraské národní gardy. Z mateřské základny se do misí zapojí také české nadzvukové stroje JAS-39 Gripen a lehké bitevníky L-159 ALCA.

Na Spotters Day bude vyžadována akreditace. Zástupci sdělovacích prostředků pak budou mít možnost akreditovat se na středu 27. června 2018 na Media Day.  Sky Avenger 2018 se bude konat na základě dlouholeté spolupráce s Nebraskou a Texaskou národní gardou. Celkem 6 letounů F-16 se do společného výcviku zapojí z čáslavské základny.

Právě tankery KC-135, které budou působit z pardubického letiště, využijí stíhači v rámci misí podle komplexního scénáře za koordinace všech cvičících (Composite Air Operations – COMAO) k doplňování paliva za letu.

Program cvičení plánován ve dvou blocích. V dopoledních hodinách se budou létat mise podle komplexního scénáře, v odpoledních hodinách pak budou následovat mise zaměřené na manévrové vzdušné boje a úkoly přímé letecké podpory.

Obdobné cvičení se na čáslavské základně konalo naposledy v roce 2009. Čeští stíhači s kolegy z letky Lone Star Gunfighters ze San Antonia sváděli rovněž vzdušné souboje a simulovali údery na pozemní cíle.

Spolupráce mezi českou armádou a Nebraskou a Texaskou národní gardou vznikla v r. 1993, kdy prvotním cílem bylo pomoci české armádě v přípravě ke vstupu do NATO. V rámci letité spolupráce jsou pořádána společná cvičení v ČR nebo Texasu.

Výměna zkušeností probíhá i v oblasti velení a řízení, kybernetické obrany, likvidace výbušných zařízení či ochrany proti zbraním hromadného ničení.

Autor článku: Redakce OK
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Třetí ročník Sklenářova dne přinesl tradiční program i naprosté novinkyŠtěstí přeje připraveným aneb ČTYŘNÁSOBNÉ ŠTĚSTÍ pro kutnohorskou Masaryčku…Denemark i letos připravuje letní slunovrat a bubnování u menhirů v Kutné HořeOcenění pilotů display L-159 ALCA na leteckém dnu v anglickém RAF COSFORD
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM