Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je středa, 3. června 2020
logo

Čarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahrozilo

Čarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahrozilo
Foto: Petr Křen
 
Publikováno: 2.5.2019 v 10:00
Rubrika: Zpravodajství

Tradice pálení čarodějnic v našich končinách je dlouhá, ale ne tak dlouhá, jak bychom si mohli myslet (staročeské historické prameny o tomto zvyku nepřinášejí žádné informace).

Pálení bylo zakazováno už v polovině 19. století (jako pověrečné), potlačováno za II. světové války a v období po ní. Až po roce 1989 se tento způsob vítání jara, společného veselení, popíjení, zpívání, občerstvování, posílání ohňových poselství plně obnovil a v podstatě pronikl i do sebezapadlejších míst.

V některých obcích se jedná o zcela zásadní akci, bez níž si 30. duben nelze představit (je soustavně obohacována a stává se často veřejnou slavností s koncerty, ohňostroji, vystoupením místních souborů či dokonce „umělců z Prahy“).

Jinde se lidé rádi spokojí prostředím sousedštějším, komornějším, méně oficiálním. Alespoň několika momentkami (jako zástupci mnohem většího množství) si můžeme letošní pálení čarodějnic v našem regionu přiblížit.

ZBRASLAVICE (tak tady je to každoročně veliké, sjíždějí se lidé zblízka i zdálky, síly spojují dobrovolníci, sponzoři, OÚ, ZŠ a MŠ, hasiči...):

Zahajovalo se průvodem od ZŠ přes náměstí a k louce U Spálenky, kde vystoupily děti z místní MŠ, představil se folklorní soubor Vrchlice, proslavené zbraslavické mažoretky. Následovalo vyhlášení nejhezčí čarodějnice. 

Hlavním hostem večera byl legendární Ivan Mládek & Banjo band, po ohňostroji hrála  domácí kapela Sonus. ČÁSLAV: Zde průvod vyšel od Otakarovy bašty a cestou ho čekaly různé hry, hrátky, soutěže, příležitosti k aktivnímu pohybu a skončil v areálu Prokopa Holého, kde již byla připravena veliká hranice.

Děti si velice užily dovádění s kapelou Maxim Turbulenc, plameny šlehaly k obloze a prostorem se nesly tóny dalších populárních kapel – Civilní obrana a Scorpions Revival.

Pálení čarodějnic v Čáslavy organizovaly město, Zálesák a Pionýr. O tom, že na své si přišly mlsné jazýčky i občerstvení chtivé žaludky je zbytečné hovořit – to patří „k věci“ všude, jen forma podávání se občas liší.

KUTNÁ HORA: Už poněkolikáté pálení čarodějnic připravil spolek Denemark v poněkud mystickém prostředí U Menhirů (hranice, či její základy tu stály už od akce Ukliďme Česko a bylo třeba zachránit ji, když „neplánovaně“ hrozilo předčasné shoření).

Zde má událost přece jen i několik dalších rozměrů: Neotřelý, překrásný pohled na Kutnou Horu, poselství dávných časů, kromě obvyklého  občerstvení i nabídka pochoutek, vyrobených členy či příznivci spolku a zejména určitý pocit sounáležitosti, v němž mezi menhiry zní muzika převážně z „vlastních zdrojů“ a je cítit hodnoty, jež jsou krédem pořádajícího spolku: Láska k přírodě, městu a jeho lidem i ochota přiložit ruku k dílu.

VYSOKÁ: Tady se zřejmě „podepsalo“ předchozí sucho, větrné počasí a blízkost lesa, kam by mohla zapadnout nějaká ta jiskra. Jedno z nejoblíbenějších a největších „pálení“ bylo tudíž odvoláno.

KÁCOV: V Kácově zahájili akci (tradičně umístěnou do kempu Pod Mostem, organizovanou Městysem Kácov a místními spolky) už v 16 hodin. Konala se kouzelnická show, hodně soutěží a her (převážně, nikoli však vylučně pro děti, fungovala například improvizovaná střelnice), hasiči předvedli svou techniku, potěšily tvůrčí dílničky spolku Kopretinka, golf pro děti. Hudební doprovod, který obstaral Martin Zeman. Kolem 19. hodiny zapálila kácovská starostka Soňa  Křenová hranici a oheň ozářil překrásnou posázavskou krajinu.

DOSAĎTE SI SAMI TO SVÉ MÍSTO: Malín, Hostovlice, Vrdy, Zbyslav, Uhlířské Janovice, Paběnice, Lomec, atd., atp....Za spolupráci na tomto článku a fotogalerii děkuji všem, kdo se mi ozvali, zejména Petru Křenovi a Vladimíru Havlíčkovi (jako ilustrace jsem použil i několik snímků z našeho redakčního archivu).

FotogalerieČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahroziloČarodějnicím nakonec přálo i počasí, třebaže občas zahrozilo
Autor článku: Vítězslav Hospes, autor fotogalerie: Petr Křen
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře: Událost vpravdě lidová a pro lidi
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM