Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je čtvrtek, 18. dubna 2024
logo

„Biomonitoring prokázal pronikání arzenu do organismu exponovaných osob na Kaňku,“ varuje MUDr. Stehlík

„Biomonitoring prokázal pronikání arzenu do organismu exponovaných osob na Kaňku,“ varuje MUDr. Stehlík
Foto: Monika Pravdová
 
Publikováno: 7.4.2016 v 7:00, Aktualizováno: 4.4.2016 v 11:00
Rubrika: Zpravodajství

Výsledky průzkumu hodnocení zdravotních rizik obyvatel na kutnohorském Kaňku, který je nejvíce zatížen výskytem arzenu a těžkých kovů, prezentovali 31. března večer v sále restaurace Na Baště místním občanům představitelé Krajské hygienické stanice (KHS): MUDr. Libuše Polanská - ředitelka Odboru hygieny obecné a komunální KHS Stč. kraje, MUDr. František Stehlík - vedoucí odd. hygieny obecné a komunální z kutnohorského pracoviště KHS a Ing. Marek Michna, referent tohoto oddělení a dále MUDr. Eva Rychlíková ze Zdravotního ústavu Ústí n/L a RNDr. Bohumil Kotlík ze SZÚ Praha - odd. ovzduší a odpadů. Mgr. Jana Červená z osadního výboru Kaňk, který akci spolu s KHS organizoval, zdůraznila, že hlavním cílem setkání je seznámit občany s výsledky průzkumu a vyzvala je, aby se vyvarovali prudkých diskuzí, neřešili tentokrát haldy jako takové. K setkání se později připojil i místostarosta Kutné Hory Ing. Josef Viktora a vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu Kutná Hora Ing. Vladimír Kocián.

Zjištěné hodnoty škodlivin v haldách a odvalech na Kaňku několikanásobně překračují povolené limity a převyšují i hodnoty naměřené na dalších místech Kutné Hory. „Na haldách je obsah arsenu v tisícových hodnotách na kg půdy, nejvyšší extrémní hodnota cca 20 tis mg/kg. Studie, která byla prováděna od listopadu do března 2015 a vyžádala si investici 230 tisíc korun z rozpočtu KHS, prokázala přítomnost arsenu v respirabilní části vzduchu v obytném prostoru vybraných domácností při 24hodinovém odběru. Ve vysavačovém domácím prachu byly dokonce zjištěny i hodnoty arsenu 494 mg/kg v blízkosti rozkrytých hald. Pronikání arsenu a dalších kovů do domácnosti zvenčí je prokázáno.

Biomonitoring vlasů a moči prokázal, že arsen proniká do organismu exponovaných osob, nalezené hodnoty arsenu v moči 4 vyšetřovaných osob z 39 dokonce překračovaly limitní hodnoty biologických expozičních testů pro pracovníky pracující na rizikových pracovištích,“ konstatoval MUDr. Stehlík.

V závěru prezentace zazněla i opatření a doporučení pro samosprávu, státní správu i místní občany tak, aby byla rizika minimalizována (např. zabránit vnášení půdy do domů, častý úklid vysavačem, snížit výměru nezpevněných, prašných ploch, které by mohly být zdrojem znečištění, pokud nebude vyloučena analýzou kontaminace půdy, nepěstovat zeleninu, nechovat slepice, vyloučit pohyb dětí na rozkrytém povrchu hald atd.)

"Jelikož jsme neustále napadáni, že si vymýšlíme, že nehrozí zdravotní rizika, věnujeme vám, občanům Kaňku, naši práci, abyste se s ní mohli seznámit a svobodně rozhodnout. Nikdo vám nic nevnucuje. Každý se bude chovat k sobě tak, jak uzná za vhodné, nesmí ovšem ohrožovat své okolí nezodpovědnou činností," konstatoval MUDr. Stehlík s tím, že výsledky v těchto dnech dokončeného průzkumu byly předány starostovi Kutné Hory, aby je mohl projednat v radě a zastupitelstvu.

Zazněla řada dalších podnětů směrem k samosprávě: "Je potřeba důsledné legislativní plnění bodu 4 usnesení vlády, které říká, že se nesmí rozkrývat haldy. Pokud k tomu dojde, dotyčný by měl být poučen, že udělal chybu. Pokud pokračuje, měl by být okamžitě sankcionován. Nemůže ohrožovat druhé. Je nezbytná důsledná revize stanovených opatření rizikové analýzy z roku 2002. Nikdo nechce omezovat výstavbu na Kaňku. Budete se však muset smířit s tím, že pokud budete mít v majetku kontaminovanou haldu, stavět na ni nebudete. To už mělo být vydané v roce 2003," podotkl Dr. Stehlík. RNDr. Kotlík upozornil na to, že doporučení k minimalizaci rizika mají nevýhodu, kterou je nezbytná spolupráce všech: "Jeden zdroj v lokalitě s takovými koncentracemi může snahu všech ostatních ničit. Je zapotřebí se zamyslet nad tím, co můžete udělat sami a k čemu je nutno donutit zdejší samosprávní orgány." V průběhu setkání zaznělo, že KHS opakovaně od roku 2004 upozorňuje samosprávu na nenaplnění výstupů usnesení vlády z roku 2002. Podle slov Ing. Kociána však platnost Vládního nařízení z roku 2002 skončila 31. 12. 2002, protože vláda ČR nemůže ukládat povinnosti samosprávě.

Přítomní hosté odpovídali na dotazy místních, kteří se zajímali mimo jiné o to, jak závazná pro město jsou doporučení uvedená ve zprávě vypracované KHS, kdo nese odpovědnost za to, že se během 14 let v této problematice pořádně nic neudělalo, jaká je ve skutečnosti působnost s.p. Diamo. Jedna maminka vznesla obavu, jak nebezpečné je pro její dítě navštěvovat školku, v jejíž blízkosti je v současné době odkrytá halda.

MUDr. Stehlík ocenil snahu současného vedení města problém začít řešit. "Výsledky průzkumu poslouží jako podklad pro další jednání. Situaci se snažíme řešit, jednáme na kraji, ministerstvu, máme příslib dotace," konstatoval místostarosta Viktora. Dosavadní kroky, které byly v této záležitosti městem učiněny, popsal vedoucí oddělení životního prostředí Městského úřadu Kutná Hora Ing Kocián. Osloven byl Český báňský úřad, který sdělil, že se jedná o starý těžební odpad a odkázal město na Českou geologickou službu. Město má nyní v plánu nechat vypracovat studii pro celé území Kaňku, včetně zdravotního rizika. "Bez této studie Ministerstvo životního prostředí neuvolní finance na sanaci hald,“ upřesnil Ing. Kocián s tím, že vypracování studie si vyžádá investici kolem 6 milionů korun a měla by být z 85 % kryta státem a zbývajících 15 procent bude hradit město. Investici do další studie však považuje MUDr. Stehlík za zbytečnou. „Proč budeme po 14 letech dál na něčem bádat, když tady máme jasno,“ podotkl.

Město Kutná Hora na první etapu prací – zajištění jedné haldy, získalo dotaci 740 tisíc korun z Ministerstva průmyslu a obchodu. „Bude zpracován nový územní plán města Kutné Hory. Tlak KHS i odboru životního prostředí určitě bude, aby se pozemky, které jsou zatížené, vyjmuly z pozemků na výstavbu. Pro snížení prašnosti město uvolní částku 6 milionů korun na úpravu komunikací na Kaňku. Proces se snažíme řešit, je to vždy otázka peněz," dodal Ing. Kocián.

Zatímco někteří lidé na setkání si posteskli, že se vše neustále opakuje, jiní odcházeli s nadějí, že se situace konečně začne řešit. Řada otázek zatím zůstala nezodpovězena a budou předmětem dalšího jednání. 

Fotogalerie
Autor článku: Monika Pravdová, autor fotogalerie:
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM