Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je čtvrtek, 28. března 2024
logo

Autorské čtení Jaroslavy Hofmanové přineslo i jiné než literární hodnoty

Autorské čtení Jaroslavy Hofmanové přineslo i jiné než literární hodnoty
Foto: Ing. Vladimír Havlíček
 
Publikováno: 4.3.2016 v 13:00, Aktualizováno: 29.2.2016 v 11:00
Rubrika: Čáslav

AUTORSKÉ ČTENÍ ČÁSLAVSKÉ SPISOVATELKY JAROSLAVY HOFMANOVÉ se konalo 22. února v přednáškové místnosti městské knihovny. Akci zorganizovalo Městské muzeum a knihovna Čáslav ve spolupráci s Literárním klubem Dr. Nadi Benešové. Autorka představila svou povídkovou i románovou tvorbu.

Na autorské čtení navázala beseda, autorka čelila doslova „palbě“ dotazů. I téměř padesátka posluchačů toho byla důkazem. Jaroslava Hofmanová Šimůnková je původním povoláním dietní sestra. Po poslední mateřské dovolené odešla ze zdravotnictví a nyní pracuje jako řečník u pohřební služby.

Vydala celkem šest knih, z toho čtyři romány a dvě knihy povídkové. Publikuje povídky ve čtyřiadvaceti časopisech, je úspěšnou blogerkou. Není náhoda, že pod záštitou Senátu ČR byla v loňském roce mezi výjimečnými ženami z celé České republiky nominována právě Jaroslava Hofmanová na titul „Žena regionu“. Letos byla nominována na „Řád srdce“, cenu za nezištnou pomoc potřebným. Autorka projevila empatii, když věnovala obětem výbuchu domu ve Frenštátě pod Radhoštěm honorář za knihu „Láska není minulost“.

V loňském roce myslela na nevidomé a věnovala jednu ze svých knih a sbírku povídek do digitální knihovny pro zrakově postižené. Tato webová knihovna je projektem internetové knihovny pro nevidomé čtenáře, který založilo občanské sdružení „Svět pro všechny“. Při besedě v Čáslavi autorka mluvila také o knihách pro nevidomé a těžce zrakově postižené.

Pro představu přečetla úryvek ze svého titulu „Příběh věrné kočky“ a poté ho pustila nazvučený počítačovým programem pro nevidomé, aby se návštěvníci ponořili do jejich světa a získali představu, jak vnímají knihy. Paní Hofmanová to komentuje: „S velkými obavami jsem si kladla otázky: Budou posluchači rozumět monotónnímu vyprávění, když zavřou oči? Vyslechnou příběh stejně jako slepci?“ Ukázalo se, že to byly obavy zbytečné. Paní Hofmanová s uspokojením konstatovala: „Takové zaujetí a ohlas jsem nečekala, je vidět, že svět nevidomých zaujal a snad jsem přispěla k jeho lepšímu poznání a porozumění.“

Na otázku, co Jaroslavu Hofmanovou motivovalo k pomoci nevidomým lidem, odpovídá: „Napomohlo náhodné seznámení s Martinou Roženkovou, autorkou projektu. Je také pravda, že jsem měla babičku, která ráda četla a ve vyšším věku přicházela o zrak. Když oslepla úplně, dělala jsem jí radost a občas jsem jí předčítala. Kdybych věděla, že existuje knihovna pro nevidomé, určitě bych jí využila. Škoda, že se to dozvídám až teď, babička už umřela.“ Paní Hofmanovou to nemusí mrzet, hendikepované spoluobčany knihy potěší a babička by na vnučku byla pyšná.

Na závěr připravila spisovatelčina dcera Simona malé překvapení. Přednesla povídku z maminčiny sbírky. A jak se jí učil maminčin text? Na to Simona odpověděla: „Já jsem si ho upravila. Něco jsem přidala, co se mi nelíbilo jsem předělala a pak se mi to učilo dobře.“ Je vidět, že „jablko nepadlo daleko o stromu.“

Přednáška ukázala „slasti a strasti“ spisovatelského života, ale hlavně posluchači poznali „dobrou duši“, kterou třeba potkáváme a mnoho o ní nevíme. A třeba budou aktivity Jaroslavy Hofmanové pro nás inspirací…

 

Autor článku: Ing. Vladimír Havlíček
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM