Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je čtvrtek, 28. března 2024
logo

ANKETA OSOBNOSTÍ KUTNOHORSKA K AKTUALNÍMU DĚNÍ VE SPOLEČNOSTI

ANKETA OSOBNOSTÍ KUTNOHORSKA  K AKTUALNÍMU DĚNÍ VE SPOLEČNOSTI
Foto: Archiv OK
 
Publikováno: 10.9.2015 v 13:00, Aktualizováno: 8.9.2015 v 14:00
Rubrika: Zpravodajství

Rozdílné názory panují na pomoc a přijímání uprchlíků na území ČR. Prezident Miloš Zeman nedávno uvedl tři možná rizika – vznik nových ghett, zavlečení infekčních onemocnění a i to, že Islámský stát k nám může vyslat své spící buňky, které by mohly být později „aktivovány“. A co si o tom myslíte vy? Máme pomáhat či být raději lhostejnými? Může se tato problematika výrazně dotknout i obyvatel našeho regionu?

RNDr. Ivo Šanc, CSc. - zastupitel Kutné Hory

Problém uprchlíků z Afriky, Sýrie, Afghanistánu a z dalších zemí je mimořádně složitý a významný. Zatím ani ne tak přímo pro Českou republiku, jako pro cílové západní země EU a další země, do kterých uprchlíci hromadně přicházejí (Turecko, Makedonie, Srbsko). V naší zemi je to hlavně téma, na kterém se politici zviditelňují a téma, které mezi lidmi vyvolává nejrůznější dohady. Určitě bychom měli pomáhat potřebným. Je to povinnost civilizovaného světa.

Mezi uprchlíky samozřejmě převládají lidé, od nichž žádné riziko nehrozí. Jsou mezi nimi i velmi vzdělaní a kulturně vyspělí lidé. Měli bychom jim pomoci už z obyčejné lidské solidarity i proto, že civilizovaný svět takto před lety pomohl řadě našich krajanů. Je však třeba být připraveni, nenechat věcem živelný průběh a rizika zmíněná ve vaší otázce včas eliminovat. V příštích několika letech naší zemi a tím méně Kutnohorsku určitě nehrozí konkrétní bezprostřední nebezpečí. Jiné země EU jsou na tom nesrovnatelně hůř.

Měli bychom si být vědomi i toho, že my Evropané a Američané máme velký díl odpovědnosti za současnou nestabilitu v zemích, odkud uprchlíci přicházejí. My jsme součástí západního civilizačního okruhu, kam uprchlíci míří, a tak nemůžeme problém s uprchlíky ignorovat. Nemyslím si, že Islámský stát v současné době cosi mezi uprchlíky organizuje. Dříve nebo později se však mezi nimi mohou objevit nejrůznější myšlenky a aktivity, které bychom tu neradi viděli. I proto by měla být stanovena jasná pravidla přijímání uprchlíků v Evropě a mělo by být jasně vymáháno dodržování našich zákonů. V zemích, odkud uprchlíci přicházejí, by měla být provedena preventivní opatření s dlouhodobým dopadem a pašování lidí by mělo být velmi tvrdě postihováno.

Mgr. Iva Němcová - předsedkyně OROS a KROS Stč. kraje, Kutná Hora

Podle mého názoru je to skutečně značný problém, který situaci v postižených oblastech neřeší. Souhlasím s názory pana prezidenta Zemana. Domnívám se, že je nutné zastavit válečné konflikty v postižených lokalitách, pomoci jim následně vybudovat zničená obydlí a průmysl. Již mnohokrát naši lidé pomáhali postiženým zemím a jistě by pomohli i nyní. Začlenění imigrantů do odlišných náboženských, společenských a rozdílně mluvících zemí je velmi těžké.

P. Pavel Tobek - kutnohorský vikář

Neumím si představit, jak by se pomoc uprchlíkům mohla nedotknout obyvatel našeho regionu. Minimálně: vyžaduje nasazení řady lidí, stojí peníze a vytěsňuje z centra pozornosti jiná důležitá témata. Lhostejnost může být lákavá, určitě je ale krátkozraká. Nechceme-li pomáhat z prosté mezilidské solidarity, měli bychom to dělat alespoň z vypočítavosti. Buď budeme pomoc nabízet, nebo si ji postižení začnou vynucovat. Někdy přemýšlím, co by přimělo mně vydat se na takovou cestu plnou nebezpečí, rizika a nejistoty. Jedno vím jistě - z touhy po dobrodružství bych to jistě nedělal...

Jaroslav Fér - evangelický farář Čáslav

Současná migrační vlna nás pěkně zaskočila. Před rokem jsme si sotva uměli představit to, o čem všem se dnes dozvídáme. Přesto už vloni přišlo jen do Německa 175 tisíc migrantů. Co to je při srovnání s tím, když naši politici v zoufalé snaze ulovit volební body mluví o počtech přijatých migrantů “v řádu“ několika málo tisíc. Důvodů, proč se vlna uprchlíků tak znásobila, je víc. Na jedné straně vzestup tzv. islámského státu, tedy militantního hnutí na Středním východě, což je mimochodem nechtěný produkt – tehdy vítaného - arabského jara 2011.

Na druhé straně po desítky let rozbouřený Afghanistán a především neutěšené politické a hospodářské poměry v řadě afrických států. Ty se potýkají s následky katastrofálního sucha právě před čtyřmi lety. Ale nejspíš to jsou i následné důsledky staleté evropské kolonizace Afriky i Asie. Zároveň se s tímto celoevropským problémem otevírá téma, které nastavuje laťku nám Evropanům. Nakolik žijeme opravdu z našich tradičních evropských hodnot (kulturních, náboženských, demokratických)? Anebo nám záleží jen na hodnotách konzumně spotřebních a materiálních? To, co jsme v Evropě “vybudovali“ za celá staletí, ba od antiky za tři tisíciletí, rozhodně nerozvrátí ani řada milionů migrantů, jestliže to pro nás jsou stále ty podstatné hodnoty.

Jsem smutný při srovnání přístupu našich a německých politiků k “migrační vlně“. Zatímco v Německu prezident Gauck vyzývá k solidaritě a k ujasnění souvislostí, prezident Zeman upozorňuje sice na možná nebezpečí přítomnosti uprchlíků u nás, ale tím se současně veze na vlně populismu a odporu vůči migrantům, protože v tom tuší pro sebe politické body. Místo aby vášně, rozpoutané jak nacionálními českými skupinami, tak částí tisku a sdělovacích prostředků, svými výroky tlumil a usměrňoval veřejnost k našim “dobrým“ evropským hodnotám, nahrává svým přístupem některým našim “přízemním“ českým hodnotám. Je dobré si uvědomit, že migranti nejsou zločinci. Jejich jediným průkazným “proviněním“ – z hlediska našich zákonů - je totiž jen to, že nemají vstupní viza. A za tím jsou právě ty nejrůznější důvody, které je k odchodu z rodné země dovedly.

 

Autor článku: Redakce OK
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM