Europoslanci 8. února 2018 řešili, jestli v Evropě ponechat, nebo zrušit střídání letního a zimního času. Pro některé není situace jednoznačná, jiní debatu odmítli s tím, že je nepodstatná a zbytečná. Uložili Evropské komisi, aby vyhodnotila klady a zápory střídání časů a podle toho rozhodla. Ať už bude verdikt jakýkoli, má se vztahovat bez výjimky na všechny členské státy Evropské unie. Jaký je váš názor na tuto problematiku?
Jiří Volenec, starosta Církvice a krajský zastupitel
Můj názor na letní a zimní čas je jednoznačný - zrušit. Na každého tato změna působí jinak,ale pro většinu lidí je nepříjemná,a to hlavě pro starší občany a malé děti. V loňském roce vláda schválila (dle požadavku Bruselu) změnu času na pět let , ale víme, že Evropská komise dostala za úkol vypracovat hloubkovou studii, kterou budou europoslanci posuzovat. Já jen doufám, že zvítězí zdravý rozum a střídání letního a zimního času bude zrušeno.
Karel Koubský st., předseda okresní organizace KDU – ČSL Kutná Hora, místostarosta Kutné Hory
Díky vaší anketě jsem se přinutil trochu projít historií zavádění tzv. letního času. Je zajímavé že většinou byla impulzem nějaká válka, nebo snaha více využít člověka jako pracovní sílu. V roce 1917 to Sověti zkusili vylepšit dokonce posunem o dvě hodiny. U nás v poválečné době v roce 1979 dochází ke každoroční změně. Já osobně jsem dost zásadně proti letnímu času. Vidím to jako zásah do přirozeného přírodního cyklu. Osobně je mi to nepříjemné, ale po čtrnácti dnech to člověk vstřebá. Někteří jedinci to rozchodí za delší dobu a někoho to může dokonce poznamenat na zdraví. V našich zeměpisných šířkách je v naší přirozenosti, že se mění délka dne v zimě a v létě a umělý skokový zásah je proti přírodě. Jeden pozitivní dopad to však má. Člověk má o jeden důvod k radosti navíc. Ta noc, která se o hodinu prodlouží, tak tu mám opravdu, ale opravdu rád. Teď nás ovšem čeká ta horší varianta. Přeji všem bezbolestný přechod, myslím ten časový.
Jaroslav Fér, evangelický farář
Přechod na letní, případně na zimní čas mi více méně nevadil. Přesto uvítám doporučovanou změnu, když ji instituce Evropské unie přijmou. Že to bude závazné i pro nás, je v tomto případě samozřejmé, protože by to jinak znamenalo zmatky v dopravě. Ostatně, jednotný čas přece platil už dávno před tím, než jsme sami do EU vstoupili. Ostatně mám za to (ceterum autem censeo), že se volba prezidenta má vrátit do rukou parlamentu.
Zatím žádný komentář.