Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je čtvrtek, 13. prosince 2018
logo

Anketa | Ing. Jaromír Strnad: Je jisté, že většina z nás by byla ráda, kdybychom měli dobu totality již nenávratně za sebou

Anketa | Ing. Jaromír Strnad: Je jisté, že většina z nás by byla ráda, kdybychom měli dobu totality již nenávratně za sebou
Foto: zak
 
Publikováno: 12.3.2018 v 13:00
Rubrika: Zpravodajství

Co vás napadne při výročí únorových událostí roku 1948? Máme čas totality navždy za sebou, nebo lidstvu hrozí její návrat (ať už pod jakoukoli nálepkou)?

Ing. Jaromír Strnad, senátor a starosta Čáslavi

Je jisté, že většina z nás by byla ráda, kdybychom měli dobu totality již nenávratně za sebou. Bohužel občas některé situace ve mně vzbuzují určité pochybnosti o dalším vývoji. Konkrétně mám na mysli například moment, kdy Andrej Babiš vyzval k rezignaci šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína.

Václav Zimmermann, Alternativa pro Kutnou Horu

Změnou ústavy - vypuštěním článku 4 o vedoucí úloze KSČ jsme se zbavili té minulé totality. Demokracie ale není samozřejmostí, a nikdo z nás nesmí zavírat oči. Není alarmující např. fakt, že premiérem je bývalý estébák, a nově připravovaná varianta sestavení vlády je za podpory KSČM?Dalším příkladem může být odstranění policejního vyšetřovatele úspěšné jednotky ÚOOZ. Těch příkladů je samozřejmě mnohem víc, a tak otázka, zda zde nevzniká nová totalita, je dle mého názoru oprávněná.

RNDr. Ivo Šanc, CSc., kutnohorský a krajský zastupitel

Události z února 1948 mají mnoho rozměrů a napadá mě spousta věcí, na které tu ale není prostor. Především jak se povedlo komunistům tak rychle změnit celý společenský systém, zabrat majetky, zlikvidovat podnikatele a živnostníky, uzavřít hranice, vybudovat síť fízlů a loajálních mocenských institucí. To, že se jim podařilo na svou stranu získat významnou část národa, mě nepřekvapuje. Nadšení z porážky fašistického Německa a z nového míru hrálo určitě zásadní roli. Dovedu si i představit tehdejší přitažlivost myšlenek sociální spravedlnosti, rovnosti a práv pracujících. K tomu nadšení z osvobození Rudou armádou a masívní propaganda o úspěších Sovětského Svazu. Vždyť o hladomorech v SSSR, o milionech obětí stalinismu nebo o paktu Molotov – Ribentrop jsme se dozvídali až po čtyřiceti letech. Samozřejmě, že asi jako každého mě napadá, kde by náš stát a naše společnost byla, kdyby nedošlo v únoru 1948 k onomu převratu. A to nejenom z pohledu ekonomické síly státu a blahobytu lidí, ale i z pohledu osobních svobod, vzdělanosti a kultury národa. To je tedy velmi stručně jeden pohled na věc. Ten další pohled, resp. druhá část otázky míří víc do budoucnosti. Totalita v různých podobách nejenom nadále hrozí, ale v různých částech země existuje a rozvíjí se. Ani my v Evropě nejsme vůči této hrozbě imunní. Demokratické principy jsou v tomto ohledu velmi zranitelné. Když už dnes tolik nezabírá propaganda slibující hmotný blahobyt a rovnost mezi lidmi, tak snadno zabere nacionalismus a zveličování nejrůznějších hrozeb. A když se taková propaganda podpoří investicí velkých peněz, tak lze získat i volební vítězství. A naše nová totalita může být v tu ránu na světě. A můžeme zjistit, že půl národa tleská a slouží vládci, který si přivlastnil ekonomiku, policii, soudy, noviny i televizi, ovládá díky penězům Facebook a další sociální sítě a ovládne toky veřejných peněz. A běda tomu, kdo se vzepře. Ze začátku může mít problémy v podnikání, nebude mít přístup k odpovídajícímu vzdělání a následně i zaměstnání a může to pokračovat do podob, na které my starší raději nechceme vzpomínat a ti mladší o nich moc nevědí. Dějiny mají tendenci opakovat se, protože člověk se vevnitř příliš nemění.

Jaroslav Fér, evangelický farář

Napadá mě, že tehdy při demisi části ministrů v únoru 1948, to začalo kromě jiného tvořivým přizpůsobováním ústavy. Totiž přijetím komunistického návrhu pouze na obměnu ministrů, kteří podali demisi, nikoli na pád celé vlády včetně jejího předsedy. Prezident Beneš nevydržel Gottwaldův tlak a bez ohledu na ústavu a ústavní zvyklosti komunistické řešení podepsal. Tím se, byť pod tlakem, také na politickém převratu podílí, i když to nebyl on, kdo tvořivě ústavu v únoru 1948 zneužil. Doufejme, že současné ohýbání ústavy prezidentem republiky nepřekročí hranici, která odděluje demokratický postup od svévolné manipulace. Ostatně mám za to (ceterum autem censeo), že se volba prezidenta má vrátit do rukou parlamentu.

Karel Koubský st., místostarosta Kutné Hory, předseda okresní organizace KDU - ČSL

Únorový převrat si nepamatuji, byly mi dva roky. Padesátá léta již pamatuji. Vzpomínám na mého tátu, který mi vše pravdivě vysvětloval a říkal: „ nikde to nesmíš vyprávět, aby nás nezavřeli“. Rok 1968 jsem prožil na vojně a normalizační období s občasnými problémy v zaměstnání asi jako většina obyčejných lidí, kteří se neumazali členstvím v KSČ. Ptáte se, jestli máme čas totality navždy za sebou. Tak na to nespoléhejte. Lidé jsou náchylní naletět různým „vějičkám“ a nechají se snadno zmanipulovat. Často uvěří různým spasitelům, kteří slibují že všechny problémy jednoduše vyřeší a když se pak uchopí moci, tak si ji snaží udržet třeba i násilím. Příkladů je i v současnosti hodně. Aby se člověk, jak já říkám "nenechal zblbnout", musí rozumět historii a být ukotven na dobrých morálních hodnotách. Žijeme ve světě, kde  již od počátku soupeří síly dobra se zlem a je na každém, aby se rozhodl kam se postaví. Někdy se to zlo ale umí mistrně převlékat a je uměním to včas rozpoznat.   

P. Pavel Tobek, kutnohorský vikář

Pojem totalita se užívá v různých oborech, například filozofii a už proto určitě není minulostí. Bohužel není minulostí ani jako způsob uspořádání společenských vztahů, vyznačující se nekontrolovatelnou mocí a snahou ovládnout všechny aspekty života jednotlivce. Jde o systém, kde kolektiv je všechno a jedinec neznamená nic. Všude tam, kde je omezována svobodná diskuse, kde racionalitu potlačují emoce, kde (jakkoli iluzorní) naděje na lepší je dostatečným ospravedlněním likvidace dobrého, kde zvyklosti jsou označovány za idiotské a kde utopie má přednost před skutečností, je zaděláno na totalitu. S vědomím, že kdo se dějinami nepoučí, je odsouzen je opakovat...

Autor článku: Redakce OK
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM