Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je úterý, 11. srpna 2020
logo

" Město mělo mít zásadní vliv na další osud Lorce", říká Ivo Šanc v odpovědi na anketní otázku

Foto: Archiv OK
 
Publikováno: 31.1.2016 v 7:00, Aktualizováno: 26.1.2016 v 10:00
Rubrika: Zpravodajství

Kutnohorští zastupitelé budou jednat o dalším osudu kulturního domu Lorec. Zastupitelé se budou rozhodovat o tom, zda se tento objekt stane majetkem města, nebo přejde do rukou soukromých vlastníků. Jak se na tuto problematiku díváte vy?

RNDr. Ivo Šanc, CSc., zastupitel Kutná Hora

Podle mého názoru by město mělo mít zásadní vliv na další osud Lorce. Jsem přesvědčen, že je to kulturní a společenské zařízení, které město a jeho občané potřebují. Bylo by dobré, kdyby se našel silný soukromý partner s mecenášským přístupem, který by na sebe vzal alespoň část nákladů na obnovu a provoz. V tomto duchu jsme i jednali se společností Silnice Čáslav, která chtěla takovým mecenášem být. Takhle to ostatně funguje v případě velkých zařízení ve velkých městech.

Každý zná takzvané arény, pojmenované po příslušné firmě. Jakmile však město umožní prodej neznámé firmě, která má zájem jenom na okamžitém zisku třeba z využití v podobě ubytovny, tak může být kulturní dům pro naše město nenávratně ztracen. Může jít i o spekulaci, že v případě nákupu nabyvatel jednoho dne prodá objekt městu s velkým ziskem. Jako zastupitel tedy budu hlasovat pro odkoupení Lorce za seriózních podmínek i za cenu, že obnova Lorce a jeho okolí neproběhne okamžitě. Tak jsme to ostatně připravovali před časem a shodli se na tom tehdy s většinovým akcionářem Sparty Kutná Hora, a.s.

Mgr. Iva Němcová, předsedkyně OROS a KROS Středočeského kraje, Kutná Hora

Lorec je pro mne srdeční záležitost. Absolvovala jsem tam svoje taneční, taneční svých dětí a vnuků, nespočet plesů a jednání. Domnívám se, že by měl být majetkem města, které by ho mělo spravovat s péčí řádného hospodáře . Pronájem soukromým subjektům způsobuje pouze jeho devastaci.

Karel .Koubský st., předseda okresní organizace KDU – ČSL, zastupitel, Kutná Hora

Na problematiku se dívám z pozice zastupitele, sice „opozičního“, to znamená s menší možností věci ovlivnit, ale v této otázce je to nepodstatné. Kulturní dům Lorec je majetkem společnosti Sparta Kutná Hora a.s.. V této akciové společnosti má město Kutná Hora 25% ní podíl. Není to většinový podíl, nicméně město Kutná Hora může prodej KD Lorec významně ovlivnit. Celá kauza začala tím, že většinový vlastník uzavřel smlouvu o smlouvě budoucí na prodej KD Lorec firmě, která provozuje ubytovny.

Jak se ukazuje podle výpisu z Obchodního rejstříku, mohla by být tato smlouva zpochybněna. Bude to jistě složitá právní kauza. Já osobně jsem toho názoru, že Kutná Hora by měla KD Lorec za rozumnou cenu koupit, aby se nakonec nestalo, že v něm bude velká „ubytovna“, nebo tržnice. Přijít o tento objekt by znamenalo nenahraditelnou ztrátu pro kulturní a společenský život města Kutné Hory.

Jaroslav Fér, evangelický farář, Čáslav

O situaci a současném stavu objektu kulturního domu Lorec nevím nic. Tedy ani o tom, jak to je s vlastnickými a provozovatelskými vztahy. Nicméně, s ohledem na to, že do sportovního areálu Klimeška vkládá město v posledním období miliony, se mi zdá, že by si obdobný zájem a investice zasloužila od města i oblast kultury - v podobě loreckého objektu. Zvláště kdyby při jiné změně vlastníka měl “kulturní“ obsah využití kulturního domu Lorec klesnout nebo docela zaniknout.

 

Autor článku: Redakce OK
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál! Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře: Událost vpravdě lidová a pro lidi
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM