Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je neděle, 22. července 2018
logo

„Jsem zase Ryba. Se vším všudy,“ říká kutnohorský rodák a hráč na bezpražcovou basovou kytaru Pavel Jakub Ryba

Jazzman, světoznámý hráč na bezpražcovou basovou kytaru a skladatel Pavel Jakub Ryba po delší odmlce vystoupí ve svém rodném městě. Koncertem na Malé scéně Městského Tylova divadla v Kutné Hoře v pátek 13. října od 19 hodin spolu s kapelou The Fish men, přáteli a milovníky jazzové muziky, oslaví životní jubileum. Jaký byl pro něj uplynulý rok, jaké má plány a na co se mohou příznivci jeho muziky těšit? Pavla Jakuba Rybu jsme požádali o rozhovor:

 „Jsem zase Ryba. Se vším všudy,“ říká kutnohorský rodák a hráč na bezpražcovou basovou kytaru Pavel Jakub Ryba
Pavel Jakub Ryba.Foto: Michaela Jiroutek
 
Publikováno: 7.10.2017 v 7:00
Rubrika: Kultura

Koncertem v Kutné Hoře oslavíš 56. narozeniny. Jaké je tvé ohlédnutí za uplynulým rokem? Čím byl naplněn, ozvláštněn, z čeho máš radost, co se Ti podařilo?

Mé ohlédnutí je velice pozitivní. Po určité životní etapě jsem se vrátil z Prahy zpět do Kutné Hory, kde nalézám znovu sám sebe. Další změnou je, že jsem přestal hrát s Michalem Davidem. Na konci roku mají být ještě dva koncerty, jinak jsme spolupráci ukončili. Přinášelo mi to živobytí, vydělal jsem si peníze a pořídil si za to doma nová okna, topení, ale chci se vrátit zpět k vlastní muzice. Musím přiznat, že když jsem hrál třeba s Hanou Zagorovou, tak mě popová hudba tolik neomezovala, jako když jsem hrál poslední dobou v programu s Michalem. Teď jsem štastnej, zamilovanej. Znovu mám nápady na novou muziku. Jsem zase Ryba. Se vším všudy. 

Připravuješ nové CD, na co se posluchači můžou těšit?

Pracuji na něm už delší dobu. Bude jiné, než ty předchozí. Byly to vlastně live záznamy koncertů, které vychází levněji. Jejich výhodou je živá atmosféra, energie. Skladby byly ale pro CD příliš dlouhé,  prostě live nahrávka.. Repertoár byl podobný až stejný. Po osmi CD a jednom LP si teď chci splnit sen a vytvořit nové, jinak, pohrát si s ním. Zařadím na něj nové písničky, včetně dvou, které jsem napsal kolem roku 1995 a nikdy nepoužil a nikdy nehrál. Ještě na nich pořád pracuji. CD nebude pouze v jedné sestavě, ale představí se v něm řada muzikantů, které jsem si přizval: Petr Valášek na basklarinet, Tomáš Křemenák na akordeon, saxofony, Petr Havrda z Hradce Králové, který se mnou před 15 lety natočil dvě krásně skladby, Mikoláš Nopp a Dean Brown. Ten ale z Ameriky do Kutné Hory tentokrát nepřijede, nahrávku mi pošle. Na CD by se měla objevit i písnička Já jsem z Kutné Hory, která byla i na mém prvním CD. Bude ale v nové verzi.

Právě Kutná Hora se stala kulisou ke klipu Circle of life, který pro tebe natočil spolek KH filmin. Opravdu se povedl. Dočkáme se nového?

Z toho klipu mám velikou radost. Byl natáčen v období, kdy jsem se vrátil z Prahy a byl vnitřně takovej krásně rozervanej. Myslím, že v tom klipu je to znát. Circle of life byla snová, baladická písnička o hledání sebe sama. Teď jsem nabitý energií a mám chuť udělat něco živého, krásného, pozitivního až bláznivého. Žádný smutek neexistuje.  

Zabýváš se nejen vlastní hudbou, ale ve svém novém domácím studiu připravuješ již třetí CD pro německý Big Band, k tomu se ještě zabýváš scénickou hudbou. Jak jsi se k tomu vlastně dostal?

Před lety jsem byl členem poroty mezinárodní soutěže artistů a seznámil se tam s chlapíkem, fandou do muziky. Až později jsem zjistil, že je to ředitel jednoho z největších cirkusů Bush Roland z Německa. Líbila se mu moje muzika a proto mi uspořádal koncert ve velkém šapitó v Drážďaněch, ze kterého byl pořízen záznam a vyšlo i CD a DVD. Cirkus Bush Roland má vlastní živou kapelu, velký Big Band o osmnácti muzikantech, což je v dnešní době neuvěřitelné. Požádal mě, abych mu udělal finální verzi CD, které mu německé studio live nahrálo. Tím jsem vlastně začal práci v mém hudebním studiu. Namíchat velký Big Band asi o 40 až 45 stopách bylo pro začátek docela sousto. Dopadlo to ale dobře a tím pádem jsem od něj dostal další zakázku. Druhé CD jsem dokončil v srpnu a teď v září dokončuji třetí. Pojedu do Německa na křest CD a na premiéru do cirkusu. Baví mě to, jsou to fajn lidi. Jsem pyšnej, když práci odevzdám a jsou z toho nadšení. V domácnosti nejsem příliš pořádný, ale na tohle jsem puntičkář, až s tím lidi štvu. To, co někomu trvá týden, raději dělám dva měsíce, ale odevzdám to, až kdyz vím, že je to perfektní.

A jak je to se scénickou hudbou?

K té jsem se dostal díky tomu, že jsem se motal okolo herců, v divadelním světě. Nejdřív jsem dostal nabídku dělat muziku k představení v divadle v Řeznické. To jsem zvládl rychle, přes noc. Díky tomu jsem si  vlastně studio, o kterém jsem snil už dlouho, pořídil. Potom přišla další nabídka do Branického divadla. Byla to scénická hudba ke hře francouzského autora Dva nahatý chlapi. Napsal jsem k té hře 20 minut muziky, což je na jedno divadelní představení docela dost. Pořád ho hrají. Podařilo se mi složit krásné francouzské melodie, a možná se dvě písničky objeví i na mé nové desce.

Stíháš i koncerty?

Studio mě baví a vydělá mi i nějaké peníze. Koncerty jsou ale stěžejní. Chci hrát, baví mě živé koncerty, kde mám okamžitě zpětnou vazbu a ta atmosféra mě nabíjí.

V rámci turné jsi procestoval svět USA, Argentina, Chile.... Na která místa by ses rád vrátil? Plánuješ další koncerty v zahraničí?  

Domlouval jsem znovu Ameriku, ale láká mě východ. Prosadit se v dnešní době je stále  těžší. I světové hvězdy, které hrály v Americe, teď vystupují po menších klubech v Evropě. Trochu nám tím berou práci, protože pořadatelé si samozřejmě vezmou raději někoho americkýho, černýho, než Frantu z Dolní Lhoty od vedle, i kdyby hrál na stejné či lepší úrovni. Budu mít nějaké koncerty na Slovensku a v Polsku. Seznámil jsem se s vynikajícím polským klavíristou, který už vystupoval s řadou světových hvězd. Plánujeme desku, koncerty. V Košicích jsem poznal  francouzského  trumpetistu Erica Trufase, se kterým jsme se také bavili o spolupráci. Je to kránej  člověk, introvert. Uvidíme, kam se to posune.

Spolupracoval jsi s muzikanty zvučných jmen, americkou legendu Deana Browna jsi v rámci společného turné přivedl i do Kutné Hory. Nemáte zase něco v plánu?

S Deanem jsem v kontaktu ohledně nového CD. Udělat společné turné by nebyl problém, jen sehnat potřebné finance. Ale i u nás doma jsou vynikající muzikanti...

V jaké sestavě se v Kutné Hoře při narozeninovém koncertu kutnohorskému publiku představíte?

Koncert se uskuteční na Malé scéně Tylova divadla v Kutné Hoře. Moc se na to těším. Do těch prostor jsem chodil jako malé dítě na loutková představení a ukrutně se bál některých čertů. Teď se tam vrátím. Je to tam krásně opravené, zmodernizované. Jelikož budeme hrát na komorní scéně, vystoupíme pouze v triu s Tomášem Křemenákem - akordeon, melodion, saxofon a Mirkem Linkou - kytary. Jsou to úžasní muzikanti. S Mirkem hrajeme i v duu, jen basa a kytara. Tady bude ještě akordeon, takže mraky muziky. Takové pohlazení nejen pro nás, ale doufám, že i pro lidi. Protože je to pravda, co hrajeme.

Děkujeme za rozhovor a těšíme se na shledání v pátek 13. října od 19 hodin na malé scéně Tylova divadla v Kutné Hoře.

Autor článku: Monika Pravdová
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM